Американски учени провеждат мащабно изследване сред над 35 000 деца от САЩ, Канада и Великобритания.
Опитват се да открият кои фактори оказват най-голямо значение върху техния бъдещ академичен успех. Оказва се, че най-голямо значение има математиката. Началните математически познания дори още преди да се започне детска градина са най-добрият ориентир как ще се развие дадено дете.
Учените се опитват да наблюдават различни фактори, които биха оказали влияние:
IQ, доход на семейството, пол, темперамент, поведение, дали семейството е от един или двама родители, а също така и елементарни познания по математика и четене.
Фактите са категорични:
Най-голямо значение за бъдещия успех на едно дете оказват началните академични знания, с които стартират образованието – елементарни познания по математика и четене. Няма значение дали детето е агресивно или свито, дали трудно се сприятелява или е много комуникативно, дали идва от богато семейство или от бедно, дали е момче или момиче. Единствено го отличава това с какви познания постъпва в детската градина на 3-годишна възраст и после как ги развива. Много е важно познаването на буквите и началната подготовка за четене. Но от най-най-голямо значение се оказва елементарната математика, която знае на тази възраст – разпознаване на цифрите, броене, познанието коя цифра след коя следва, формите и всякакви такива начални познания по математика.
“Установихме, че ранните академични умения (елементарна математика и грамотност) на едно дете са най-добрият фактор за предсказване на негов бъдещ успех. На трето място е умението му да внимава, да се концентрира”, споделя икономистът Грег Дънкан, професор в University of California Irvine и автор на мащабното изследване. Най-важна роля обаче играе математиката, сочи проучването.
“Овладяването на ранните умения по математика се оказва важен параметър за прогнозиране не само за бъдещи математически постижения на дадено дете, но има и връзка дори и с прогнозиране на бъдещи постижение в грамотността и четенето”, допълва професор Грег Дънкан. “И го прави също толкова надеждно както въз основа на ранната грамотност (изучаване на букви, писане, четене) може да се прогнозира по-късен успех в четенето. Но обратното – уменията за четене не предричат успех по математика. Така че ранните познания по математика са добър ориентир за прогнозиране на бъдещи успехи в училището на дадено дете и в по-горните класове”.
Всъщност резултатът от това изследване е бил доста изненадващ. Очаквали са да има влияние на семейството, на поведението на детето, на темперамента му, а дори и на началното ограмотяване с четене, но математиката изпреварва значително всички други фактори. Това кара много експерти в САЩ да заговорят за по-сериозно обучение по математика още в съвсем ранна възраст. Изследването се посочва като много важно за успеха на децата и от привържениците на ранното обучение.
Защо ранното обучение по математиката е толкова добър показател за предсказване на бъдещи постижения и успехи на дадено дете?
Мащабното изследване на професор на Грег Дънкан води след себе си редица дискусии. Ето някои анализи защо математиката е толкова важна за успеха на децата:
1. Математиката се оказва важна, защото децата, които се справят добре с нея в началото, се справят добре и в училище. А когато стигнат гимназия и университет, математиката вече е още по-важна, защото имат шанс да си намерят хубава работа, т.е. отново са добре и на пазара на труда.
2. Има няколко обяснения защо математиката може да подскаже бъдещ успех в дадено дете. Често децата с математически способности попадат в училище за надарени деца. Това веднага рефлектира върху самото им обучение, което е на много високо ниво и няма как да не доведе до бъдещи академични успехи.
3. Може да се дължи и на лично самовъзприемане. В математиката децата от рано получават “обратна връзка” дали са се справили с някоя задача или не, дали са направили успешно даден тест или не, дали са се представили добре на състезание или не. Така че е възможно добрите математици да започват да се възприемат като по-успешни ученици, а тези, които не са се справили по математика – да решат, че не са добри в училище.
4. Децата попадат в нещо като затворен кръг – ако са добри по математика, започват да успяват и по други неща в училище, ако не са добри по математика – това влияя често на самочувствието им и започват да “затъват” и по други предмети. Трябва да имат подкрепа, за да не попадат в този кръг.
5. Математиката развива и много други изпълнително-функционални и мисловни умения, които позволяват на децата да се справят в различни сфери и дейности.
Какви математически умения трябва да имат децата преди да постъпят в детската градина?
Това се оказва доста сложен въпрос за експертите. Категорични са, че трябва да познават цифрите, да могат да броят, да разпознават формите и т.н. Важно е да могат да намират кое е липсващото число, ако се изпишат числата от 0 до 10 и се пропусне някое. Експертите препоръчват родителите да занимават децата си с много настолни игри, които развиват математическото мислене.
“Ако сложим всички фактори “рамо до рамо”, оказва се, че математиката е най-важната за успеха на едно дете и изпреварва всички други”.
Проектът “Куинс”
“Смятаме, че математиката може да е този “лост”, който да “повдигне” тези деца и да им подобри значително живота”, заявяват членовете на екипа по проекта.