Британските университети ще търсят вече чуждестранни студенти извън Китай
Индия, Южна Азия и Нигерия се превръщат в ключови пазари, тъй като секторът се стреми да диверсифицира своя прием спрямо геополитическите рискове
Скок на студенти има също от Пакистан и Бангладеш
Университетите в Обединеното кралство се стремят да привлекат повече чуждестранни студенти извън Китай поради опасения относно политическото напрежение и силната зависимост от този пазар за доходи, пише Файненшъл Таймс.
Броят на студентите от Индия, идващи във Великобритания, изпревари тези от Китай за първи път миналата година, според данни на британското вътрешното министерство.
Данните показват, че 127 731 студентски визи са издадени на индийски граждани за академичната година, приключваща през септември 2022 г., в сравнение със 116 476 на тези от Китай, които отдавна представляват най-голямата група от международни първокурсници.
Промяната отразява стремежа на институциите да „диверсифицират“ приема, тъй като те се стремят да укрепят финансите си с международни студенти, които плащат високите такси за обучение, като същевременно се предпазват от геополитически промени, които биха могли да ограничат достъпа до Китай.
„Има абсолютно ясно усилие за диверсификация“, заявява Вивиен Стърн, ръководител на секторния орган на университетите в Обединеното кралство.
По отношение на риска не искаме да бъдем прекомерно изложени на колебания в която и да е страна .
Всички университети имат стратегия за диверсификация.
Британските визи, издадени на китайски студенти, са намалели с 2% през миналата година и в сравнение с 2019 г. През същия период тези за индийски граждани са се увеличили с 273%, а за Нигерия с 650%.
През последното десетилетие замразяването на таксите за обучение за студенти от Обединеното кралство ограничи финансирането на английските университети, което ги подтикна да привлекат международни студенти, които плащат повече от местните си колеги.
Правителствената цел за увеличаване на броя на международните студенти беше до 2030 г. да бъдат записани в британските университети до 600 000 души. Тя обаче беше изпълнена десетилетие по-рано – още през 2020-21 г. Около една четвърт са от Китай.
Според Агенцията за статистика на висшето образование Китай представлява най-голямата група международни студенти от 2002-03 г. насам.
Осем години след като бившият канцлер Джордж Озбърн похвали ролята на китайските студенти в „златното десетилетие“ на китайско-британските отношения, този ентусиазъм намалява. Риши Сунак, министър-председател, миналата година каза, че китайският авторитаризъм представлява „системно предизвикателство“ за Обединеното кралство.
Междувременно ковид пандемията напомни на университетите, че миграцията на студентите може да бъде прекъсната. Нахлуването на Русия в Украйна повдигна призрака на китайската агресия към Тайван и свързаните с това санкции или ограничения, които биха могли да ограничат движението на студентите.
Тези опасения сега се отразяват в набирането на международни студенти. Според университетите на Обединеното кралство Китай е бил най-големият пазар за пристигащи за следдипломни специализации – 55% в университетите през 2017-18 г., но това е спаднало до 35% през 2020-21 г.
През същия период делът от Индия се е увеличил от 15% на 46%.
Пол Инман, консултант по международно образование в университета в Рединг, заявява:
Университетите не намаляват общото международно набиране на студенти, а се стремят да привлекат интерес извън Китай.
„По-голямата част от стратегията е как можете да замените тези студенти от Китай“, пояснява Инман.
Южна Азия сега е ключов пазар.
Стимулира се и набирането на студенти от Нигерия и Индия.
Студентите от тези страни са по-склонни да се запишат за следдипломна квалификация в университети, които изискват по-ниски такси, каза Жанет Илиева, директор на консултантската компания Education Insights.
Тези от по-новите пазари е по-вероятно да доведат членове на семейството. Данните на Министерството на вътрешните работи показват, че една пета от учебните визи са били издадени на придружаващи лица през миналата година, в сравнение с 6% през 2019 г.
След опасения относно данните за миграцията, от британското правителство заявиха, че ще обмислят ограничаване на възможността на студентите да водят лица на издръжка. През декември обаче Сюзън Акланд Худ, постоянен секретар на Министерството на образованието, обяви пред депутатите, че по-строгите правила ще засегнат новите пазари, но не и китайските студенти, които е по-малко вероятно да доведат семейства.
Правото да водят членове на семейството е помогнало на университетите да избегнат „прекомерна зависимост от отделни места“, заяви тя.
Политическото напрежение между Китай и САЩ и антиизточноазиатският расизъм, съчетан с пандемичните ограничения за пътуване, също доведоха до рязък спад в набирането на китайски студенти в САЩ през последните две години.
Китайски агент за набиране на чуждестранни студенти споделя, че някои родители наблюдават внимателно отношенията между Обединеното кралство и Китай.
„Те се притесняват, че Обединеното кралство може да стане като САЩ.“
Поради тази причина някои студенти кандидатстват вече в Сингапур вместо в Обединеното кралство.
Джулиан Фишър, основател на базираната в Пекин консултантска компания Venture Education, разказва, че по-строгите правила в Китай за обучение в чужбина и нарастващото напрежение между Лондон и Пекин означават, че университетският пазар между Обединеното кралство и Китай може да е близо до стигане на предела си.
Студентите, съзнаващи глобалната несигурност и търсещи най-добрата оферта, стават по-склонни да кандидатстват в няколко държави, добавя той.
„Те подсигуряват своите залози и също така се подсигуряват срещу промени в геополитиката.“