Британските университети произвеждат все повече студенти, но съществува един голям проблем за тях – няма работа. Това важи дори за завършилите някои от колежите на Оксфорд. Една десета от тях не могат да си намерят работа 6 месеца след дипломирането си. А една трета от випуск 2012 г. работи в сектори, които не изискват висше образование, съобщава британският “Гардиън”.
През 1989 г само 19% от завършващите училище във Великобритания са продължавали в университет. Сега процентът е 40%, но няма достатъчно работни места за тяхната квалификация.
Стремежът към висше образование се дължи на това, че съществува разбиране, че имащите висше образование вземат по-високи заплати. Например, средностатистическият британец, завършил висше образование, получава годишно 31 000 паунда, а британец, който започва работа след като си вземе дипломата за средно образование, е с 19 000 паунда годишна заплата. Но ако се навлиза в детайлите, ще се види, че завършилите някои специалности получават заплата почти колкото тези без висше образование. Например, завършилият в университет с бакалаварска степен по история или философия получават средно едва 2,3% на година повече от този, който отива директно на трудовия пазар след средно образование. А пък положението при училия изобразително изкуство или дизайн е още по-зле – годишната му заплата дори е с 1% по-ниска.
В последните години се забелязва и една нова тенденция – за някои професии, за които преди никога не се е изисквало висше образование, сега го вписват като изискване.
Проучване направено през 2008 година показва, че една трета от интервюираните са “свръхквалифицирани” за работата, която работят и която обикновено дори не трябва да изисква университетска диплома. След скъпото си висше образование те са принудени да работят рутинна работа, без никакво кариерно развитие и то на временни договори. Например, често се назначават висшисти за продажба на билети.
Основният въпрос в статията е дали си струва скъпото висше образование във Великобритания, тъй като след завършването му голяма част от висшистите не могат да си намерят нито работа по специалността, нито пък добре платена, а се налага да работят нещо в друга сфера, за което дори не е необходима университетска диплома.
И докато търсех информация по темата – попаднах на репортаж за българка с диплома от Оксфорд, която не може да си намери работа в България.
източник: Гардиън