Образователният министър се зарече да вкара църквата в образованието и стъпка по стъпка си реализира идеята. Всичко започна още с предизборните му обещания, а скоро доразви идеите си за задължителен час по добродетели и религии в новите учебни програми. Тази седмица Красимир Вълчев се срещна с българския патриарх, за да обсъдят сътрудничество.
Българската православна църква е готова да се включи в обсъждането на бъдещи промени на учебните програми, това стана ясно от срещата между образователният министър Красимир Вълчев и патриарх Даниил, която се проведе тази седмица.
Образователната система трябва да направи децата не само знаещи, но и добри хора, обясни своята публична теза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на среща с Негово Светейшество Даниил, Патриарх Български и Митрополит Софийски.
Двамата обсъдиха сътрудничеството между МОН и Българската православна църква.
„В момента подготвяме промени в учебните програми като целта ни е да засилим елемента на възпитание“, обясни министър Вълчев. По думите му възпитанието е във всеки час, затова трябва да се акцентира върху него и във всяка учебна програма, по всеки предмет.
„Заедно с това обсъждаме и въвеждане на час по добродетели и религии“, каза още той.
По предмета вероятно няма да има оценки.
„Ако този час влезе сред задължителните, ще има възможност за избор между различни програми. Тези, които не желаят да учат религия, ще могат да изберат час, в който в по-голяма степен ще се учи етика, добродетели, ценности“, посочи министър Вълчев.
Според него това може да стане поетапно в различните класове.
Патриарх Даниил поздрави министър Вълчев за заявената воля и изрази готовност експерти от БПЦ да се включат в обсъждането на бъдещи промени. Той подчерта, че това ще подпомогне не само образователната система, но и ще даде още повече знания на децата, както и ще им даде нравствена и морална перспектива, което е предпоставка и за намаляване на агресията.
По време на срещата бе подчертан и натрупаният опит през последните години след влизането на избираем час по православно християнство в училищата и разработените учебници за него. Патриархът подчерта и че това следва да бъде образователен предмет, чрез който да се изучават ценности, история и християнско изкуство, а само при желание тези знания да се надграждат.
На срещата са присъствали и експерти от просветния отдел на Светия синод.