Ерик Нютон от Knight Foundation (фондация, която подпомага журналистически проекти и инициативи) препоръчва 8 дигитални инструмента, които всеки журналист или разказвач на истории в Интернет трябва да ползва в наше време. Той публикува интересна статия в сайта http://www.pbs.org, в която разказва как е помолен да говори по темата на конференция за бъдещето на журналистиката в London School of Economics and Political Science. Първоначално е искал да посочи по-класически инструменти, които са добре познати, но след това решава да запознае всички с най-модерните към този момент, които препоръчва на колегите си журналисти. На мен ми допадна първият, но и другите са интересни, за да се усетят новите тенденции.
8 дигитални инструмента, които трябва да бъдат ползвани от всеки журналист:
1. Creatavist
Позволява да се разкажат истории, да се оформят статии по съвсем модерен начин с акцент върху големи, хубави снимки. Може да се публикуват в Интернет, да се правят електронни книги и мобилни приложения. Безплатен е за физически лица. Може да се тества след регистрация – вижте ТУК. А ТУК и ТУК можете да разгледате готови примери. Над 8000 потребители има в момента.
2. Videolicious
Лесен начин да се правят видеоклипове на мобилното устройство. Използва се от над 100 издатели, най-вече вестници. Безплатно за физически лица.
3. Pop
Нов начин за визуализация на историите, които разказваме.
4. Wickr
Приложение, което дава сигурност на журналистите при техните разговори през мобилните телефони.
5. Captricity
Ако имате документи на хартия, можете да ползвате тази услуга за обработване на информацията в цифрови данни.
6. Poetica
Ако пишете статия за медия или за блог или пък попълвате документи за работа, чрез Poetica можете да помолите вашите приятели или колеги да хвърлят един поглед и да редактират, ако е необходимо. Ползва се безплатно. Но вече е преустановено включването на нови членове. Poetica ще функционира до 1 юни 2016 г.
7. Crowdtangle
Лесен начин за проследяване и оптимизиране на съдържанието в социалните медии. Платена услуга. Ползва се след регистрация и покана. Към момента достъпът е ограничен, но се очаква в края на пролетта системата да е отворена за всички.
8. Submittable
Когато дадено издание има много абонати, може да ползва тази услуга за по-лесно управление.
И още няколко инструмента, предложени от Ерик Нютон, които той определя като по-класически или “златните стари”:
– Tor
За анонимност в мрежата
– Document Cloud
Ползва се от големи издания; може да посочи допълнителна дума за всяка дума, която е спомената в документа.
– Overview
Сортиране на хиляди документи по тема и подтема
– Timeline JS
Визуализация на хронологията на дадена история, може да се добавят снимки, видеоклипове, допълнителна информация. Примери: хронология на президентската кампания във Франция; Нелсън Мандела. (Това ми хареса.)
– Ushahidi
За събиране на информация, визуализация и интерактивни карти.
– Дигитални инструменти
източник: http://www.pbs.org/