“Неетично е да приемаме студенти в специалности, за които няма работни места или пък за професии, които не изискват висока академична степен. Неетично е, защото в периода на обучението си студентите натрупват дългове, а след завършването си може и да не си намерят изобщо работа или да работят за много ниски заплати”, заявяват от Съвета на висшите училища в САЩ.
В световен мащаб стават все по-чести дискусиите за висшето образование и за намирането на работа след това. А и ако студентът е теглил кредити – каква заплата трябва да получава като завърши, за да може да си погасява дълга. Висшето образованието все пак е и инвестиция, особено когато е платено.
Huffington Post изготвя списък на 7 магистърски програми, които гарантират високи заплати. Става дума за САЩ, но при някои специалности има и световна тенденция.
1. MBA
Сайтът Инвестопедия също посочва МВА програмите на първо място. Изследванията показват, че инвестицията в МВА обучението се отплаща в дългосрочен план. Това, което е най-хубаво, че се предлагат съвсем модерни методи на обучение и понякога дори не е необходимо да си постоянно в учебното заведение. Има възможност за Интернет обучение от дистанция, гъвкави програми, посещения през уикенда или в определени седмици в годината, а това намалява доста таксата. Средните работни заплатите на завършилите МВА в САЩ са 105 000 долара годишно, а за топ CEO достигат до 1 352 000 долара годишно.
2. Медицина
Медиците са изключително търсени в САЩ. Според изданието, дългото им и тежко обучение си заслужава след това. Средната годишна заплата на лекар е 180 000 долара, а лекарите с частна практика печелят дори повече.
3. Инженерство
Има много области за развитие в инженерството и повечето са високоплатени. В списък на monster.com на най-добре платените магистърски програми има три инженерни специалности – електроинженер, инженер-химик и строителен инженер. Сред тях най-добре платени са електроинженерите със средна годишна заплата от 121 000 долара.
4. Компютърни науки
Технологиите са процъфтяващ отрасъл с постоянен растеж. Заетостта в тази индустрия постоянно нараства. Добри професии са тези на IT консултантът, софтуерния архитект, администратора на база данни и др. В средата на кариерата си печелят по 111 000 долара годишно. Редица прогнози отрежда още по-светло бъдеще на завършилите компютърни науки.
5. Анестезиология (и по-точно “Nurse anesthesi”)
В САЩ има недостиг на такива специалисти. Заплатите им са 120 000 долара годишно.
6. Икономика
В рейтинг на Monster.com магистърската степен по икономика е поставена под номер четири. Средното заплащане на година е 114 000 долара. Икономиката е изгоден вариант за магистратура, защото учи на аналитичност и икономистите са добри анализатори, а такива кадри са изключително търсени в големите компании.
7. Физика
През следващите години се очаква да нарасне търсенето на завършилите физика, прогнозира Forbes. В момента средната годишна заплата на притежателите на диплома по физика е 115 000 долара.
източник: HuffPost