Основателите на българската IT компания SiteGround Тенко Николов и Иво Ценов купиха една от най-красивите стари сгради в центъра на София – Къщата с ягодите.
IT собствениците искат да реставрират Къщата с ягодите и да я превърнат в централа на компанията си SiteGround и на фондацията си “За пример”.
Първо сградата ще бъде обезопасена, а след това ще бъде изготвен подробен план за реставрация. Ще запазят уникалния облик и историческа идентичност на “Къщата с ягодите.
Къщата с ягодите се намира на улица „Сан Стефано“ № 6 в София. Паметник на културата от местно значение е. Построена между 1927 и 1930 г. в стил сецесион за семейството на банкера Димитър Иванов и съпругата му Надежда Станкович. Архитект е Георги Кунев.
След Деветосептемврийския преврат къщата е национализирана и отстъпена от новата власт първоначално за нуждите на румънското посолство, а впоследствие е превърната в средище на съветски активисти, пише в Уикипедия.
Коментар на Ивайло Мирчев, депутат от ПП-ДБ:
“Искам да ви дам един пример за действителен патриотизъм – вчера излезе новината, че “Къщата с ягодите” най-накрая е извън опасност, защото е купена от Тенко Николов, един от директорите на IT компанията SiteGround, за да бъде възстановена. Къщата дълги години беше собственост на Валентин Златев (Лукойл) и пред нея стояха само два варианта – да бъде съборена и на нейно място да се направи нейна имитация, или да бъде оставена да се срути сама поради липсата на грижа и поддръжка.
Реално от години къщата беше оставена на произвола на природните условия и с всеки изминал сезон се рушеше все повече. Ако не беше Тенко, София щеше рано или късно да изгуби безценна част от своя дух и от архитектурната си история. Ето това е, за мен, смисленият патриотизъм – да се погрижиш за нещо българско и ценно, което е важно за повече хора. Запазването на “Къщата с ягодите” прави всички ни по-богати. И преди да са наскачали хейтъри да питат “а защо вместо това не е дал пари за децата/здравеопазването/науката… “, да кажа, че Тенко Николов и Иво Ценов са сред най-големите дарители в България. Дават пари за болници, за образование, за най-различни социални каузи. Помагали са и на нас много пъти в кампании, за което сме им били винаги много благодарни.
Давам този пример съзнателно – защото има хора, които се опитват да ви внушат, че патриотизъм е да набиеш различния от теб; че не си патриот, ако не мразиш всичко, различно от българско; че хорото пред театъра трябва се сблъска с представлението вътре в него; че силата е по-важна от знанията и уменията; че е по-важно кого мразиш, отколкото какво обичаш. Не е вярно, нищо от това не е вярно и не е патриотизъм. Патриотизмът гради и пази вече изграденото, за да го предаде нататък. Без значение дали говорим за архитектурен паметник, за детски знания или за демократични процеси. Патриотизмът е грижа. Патриотизмът, както казва една моя позната, е родолюбие, а не чуждоомраза.”
…
Общността на Данибон прие изключително положително новината.