- Светът става все по-шумен, а нуждата от тишина – все по-голяма
Животът в големия град винаги е бил свързан с динамика, възможности и… шум. Но в последните години тишината се превръща в истински лукс, за който хората са готови да платят повече от всякога. В Токио, Ню Йорк, Лондон – навсякъде, където градът никога не заспива, търсенето на спокойствие и тишина расте лавинообразно.
Звукоизолирани апартаменти – новата мечта на градския човек
Ю Кусуда, 71-годишен певец и консултант по човешки ресурси, живее в малък, 26-квадратен апартамент в Токио, който се рекламира като напълно звукоизолиран, пише Блумбърг. Вече пет години той води онлайн семинари, гледа филми на макс и свири на електрическа китара, без нито един съсед да се оплаче.
„Никога не съм чул нито звук от съседите си“, казва той.
Компанията Livlan, която стои зад този тип апартаменти, стартира първите си звукоизолирани жилища още през 2000 г., а днес управлява близо 900 такива имота в Токио и околностите. След пандемията, когато всички прекарахме повече време у дома, списъкът с чакащи за подобно жилище е нараснал от 200 на над 6000 души, въпреки че наемите са с 45% по-високи от средните за района.
Новата култура на тишината – от слушалки до фризьорски салони
Тишината вече не е просто отсъствие на шум – тя е нов стандарт за качество на живот. Звукоизолирани апартаменти, слушалки с активно шумопотискане, специални материи и дори „мълчаливи“ фризьорски салони – всичко това е част от новата култура на тишината.
В Токио се появяват фризьорски салони, където персоналът не говори с клиентите, освен ако те не пожелаят.
„Хората идват при нас, както биха отишли в кафене – четат, работят на лаптоп, дори спят“, разказва пред Блумбърг собственик на такъв салон.
Според проучване, над половината японци предпочитат да мълчат, докато им правят прическа.
Тишината – новата валута на уединението и психичното здраве
Изследвания показват, че внезапните шумове – стъпки, тряскане, силни гласове – са много по-дразнещи от постоянния фонов шум и могат да доведат до нарушения на съня и дори до сърдечни проблеми. Пандемията допълнително изостри този проблем, тъй като хората прекарваха повече време у дома и станаха по-чувствителни към шума на съседите.
В Япония 43% от всички оплаквания в жилищните сгради са свързани с шум от съседите, а почти 70% от жителите на Токио изобщо не общуват с хората около себе си. Колкото по-слаба е връзката със съседите, толкова по-нетолерантни сме към техния шум, казват експертите.
Технологиите в помощ на тишината
Пазарът на слушалки с шумопотискане расте главоломно – прогнозите са, че до 2031 г. ще достигне 41 милиарда долара. Технологиите вече позволяват не само да блокираме шума, но и да избираме кои звуци да чуваме – аларми, бебешки плач, гласове на близки хора.
Тишината – лукс или необходимост?
В свят, където шумът е навсякъде – от улицата, през офиса, до дома – тишината се превръща в новата валута на уединението и психичното здраве. Все повече хора са готови да платят повече за спокойствие, комфорт и възможност да чуят… само себе си.
В някои големи град тишината вече не е даденост, а избор. И понякога – най-ценното, което можем да си позволим, но – разбира се – на съответната цена.