Кои събития са включени в социалния календар на милиардерите?
Кино фестивали, яхтени шоута, спортни събития, балове, седмици на модата, джаз концерти, арт изложения, политически и икономически форуми – това са част от събитията от социалния календар на най-влиятелните милиардери в света.
Социалният календар на милиардерите
Потопете се в социалния живот на най-богатите. Някои от събитията са много интересни.
Януари
Новогодишен концерт на Виенската филхармония
Виена, Австрия
Новогодишният концерт на Виенската филхармония е един от символите на Новата година. Първият е бил на 31 декември 1939 г. Прочетете повече тук.
Световен икономически форум (World Economic Forum)
Давос, Швейцария
Провежда се ежегодно в Давос (планински курорт в Граубюнден, Алпите). Води началото си от 1971 г., когато се е наричал Световен мениджърски форум. Създаден е от професора по икономика Клаус Шваб. От 1987 година носи името Световен икономически форум. По време на него се срещат световни икономически и политически лидери, интелектуалци и журналисти.
Art Stage
Сингапур
Значимо арт събитие в Азия. На фестивала се показва най-доброто от съвременното азиатско изкуство. Радва се на голям международен интерес.
Snow Polo World Cup
Швейцария
Това е най-големият снежен турнир по поло в света. Съществува от 1985 г. Провежда се в швейцарския курорт Санкт Мориц.
Февруари
Берлинале (Berlinale; Internationale Filmfestspiele Berlin)
Берлин, Германия
Един от водещите филмови фестивали. Провежда се през месец февруари. Води началото си от 1951 година.
Gran Ballo della Cavalchina
Венеция, Италия
Този бал е най-важното събитие на карнавала във Венеция. Началото е поставено през 1807 година. Провежда се в Gran Teatro La Fenice.
Седмици на модата
Великобритания, Италия, САЩ, Франция
Лондон, Милано, Ню Йорк и Париж се превръщат в столици на модата по време на тези събития през февруари. Тогава топ дизайнери и манекени представят новите колекции.
Март
„Световната купа в Дубай“ (Dubai World Cup)
Обединени арабски емирства
Най-скъпото конно състезание в света. Провежда се ежегодно, обикновено в последната събота на март. На тази надпревара се присъжда най-големия награден фонд. Началото е поставено през 1996 г. Има и съпровождащи събития.
“Световна купа по критек” (Cricket World Cup)
Провежда се на 4 години. Предишният турнир беше през 2015 г. в Австралия. Следващият е през 2019 г. в Англия. През 2023 година ще бъде в Индия. Води началото си от 1975 г.
Art Basel
Хонконг
Важно международно арт събитие, което се провежда в Хонконг.
Април
Milken Institute Global Conference
Калифорния, САЩ
Годишен форум по икономически и социални въпроси. Създаден е през 1998 година.
Antigua Sailing Week
Антигуа, Карибско море
Една от важните яхтени регати. Включват се около 150-200 яхти. Участват 1500 души, а зрителите са около 5000. Води началото си от 1967 г.
Турнир Мастърс в Огъста (Masters Tournament)
САЩ
Един от най-големите и престижни турнири по голф. Провежда се цяла седмица в началото на април. Мястото е частен голф клуб в Огъста, щата Джорджия. Началото е поставено през 1934 година.
Яхтенето шоу в Сингапур (Singapore Yacht Show)
Сингапур
Тук се събират едни от най-хубавите яхти в света. Събитието е съпроводено с много лукс, лъскави партита, много забавления. Могат да се видят също много луксозни коли, бижута, часовници.
Май
Филмовият фестивал в Кан (Festival de Cannes)
Международен филмов фестивал, който се провежда всяка година в Кан (Франция). Основан е през 1946 година.
Конните надбягвания „Кентъки Дерби“ (Kentucky Derby)
САЩ
Организират се всяка година през първата събота на май. За състезанието се казва: „най-великите две минути в спорта“. „Кентъки Дерби“ е най-старото спортно събитие в Америка, което се провежда без прекъсвания. Началото е поставено през 1875 година. Също така е и едно от най-престижните конни надбягвания в света.
Frieze Art New York
Ню Йорк
Фестивал за модерно изкуство. Провежда се през май в Ню Йорк.
La Biennale di Venezia
Венеция, Италия
Биеналето във Венеция е едно от най-известните събития за изкуство в света. Създадено е през 1895 година. Провежда се веднъж на две години. Фокусът е върху съвременното изкуство, но също така се обръща внимание и на танците, архитектурата, киното и театъра.
Голямата награда на Монако (Monaco Grand Prix, Grand Prix de Monaco)
Голямата награда на Монако е автомобилно състезание, което се провежда на пистата Монте Карло по улиците на Монако. Води началото си от 1929 г. Гран При на Монако е едно от състезанията в първия сезон на световния шампионат на ФИА Формула 1, а от 1955 г. е част от сезона. Счита се за едно от най-престижните автомобилни състезания в света, заедно с 24-те часа на Льо Ман и 500-те мили на Индианаполис.
Г-8 (G-8)
(в момента се нарича Г-7)
Правителствен форум на 8 водещи индустриални държави. Стартира през 1975 във Франция, като в него участват САЩ, Франция, Западна Германия, Италия, Япония, Великобритания, а на следващата година се присъединява и Канада. Русия е добавена за периода 1998-2014. През 2014 временно е отсранена заради Крим. Европейският съюз е представен в Г8, но не може да председателства или да е домакин на срещи.
Срещите се провеждат ежегодно през май или юни.
Юни
Art Basel
Базел, Швейцария
Това е значимо събитие за модерно изкуство. Провежда се ежегодно. Води началото си от 1970 година.
Открито първенство на Франция “Ролан Гарос” (Roland-Garros)
Франция
Откритото първенство на Франция, или както още се нарича – Ролан Гарос (Roland-Garros), е един от четирите турнира от Големия шлем по тенис. Провежда се всяка година за период от две седмици между средата на май и началото на юни в Париж, Франция. Той е вторият по ред турнир от Големия шлем (след Откритото първенство на Австралия) и е най-важният турнир в света, организиран на червена настилка.
Официалното наименование на турнира е „Tournoi de Roland-Garros“ („Турнир Ролан Гарос“ на български). Той е кръстен на спортния комплекс, на който се провежда, носещ името на френския пилот от Първата световна война Ролан Гарос.
Кралските конни надбягвания Аскот (Royal Ascot)
Великобритания
Едно от най-красивите събития, където акцентът не е само върху конете, но и върху тоалетите. Има си специален дрескод. Дамите са с шапки, а господата – с фракове и с цилиндри. Надбягванията са с 300-годишна история. Датират от 11 август 1711 година.
Юли
Кралската регата Хенли (Henley Royal Regatta)
Великобритания
Регатата Хенли е най-популярната регата в света. Тя присъстват в спортните календари, а така също и в социалните календари на най-влиятелните личности. Началото е поставено през 1839 година. Провежда се в продължение на 5 дни (от сряда до неделя) в първата седмица на юли. Регатата е част от социалния сезон на британския елит. За събитието се изисква специален дрескод.
Уимбълдън (Wimbledon)
Великобритания
Шампионатът Уимбълдън е най-старият турнир по тенис в света. За първи път се е състоял през 1877 година в „Ол Ингланд Лоун Тенис енд Крокет Клъб“ (All England Lawn Tennis and Croquet Club). Оттогава се провежда всяка година през юни и юли месец в Уимбълдън, квартал на Лондон. Той е един от четирите турнира по тенис от Големия шлем и е единственият от тях, който се играе на трева. Традиционната закуска за зрителите на турнира са ягодите и сметаната. Средно 28 000 кг ягоди и 7000 л сметана се консумират всяка година през двете седмици на състезанието.
Джаз фестивалът в Монтрьо (Montreux Switzerland Jazz Festival)
Швейцария
Джаз фестивалът в Монтрьо (Швейцария) се провежда всяка година в началото на юли на брега на Женевското езеро. Той е вторият най-голям джаз фестивал в света след Международния джаз фестивал в Монреал, Канада. За първи път е организиран през 1967 година.
Август
Филмовият фестивал във Венеция (Venice Film Festival)
Италия
Това е най-старият филмов фестивал в света. Началото му е поставено през 1932 година. Провежда се обикновено в края на август или в началото на септември.
PGA Championship
САЩ
Голф шампионат в САЩ, организиран от Professional Golfers’ Association of America. Един от четирите големи шампионата за професионален голф. Провежда се в средата на август. Първият PGA шампионат е организиран през 1916 г. Победителят печели тогава 500 долара и златен медал с диаманти. За сравнение 100 години по-късно през 2016 г. победителят печели 1,8 милиона долара.
Clipper Round The World Race LEG 1
Великобритания/Латинска Америка и Карибите
Състезание с яхти, което се ражда по идея на сър Робин Нокс-Джонстън, първия мореплавател, обиколил света сам, без да спира. Първата надпревара се провежда през 1996 година.
Септември
Голяма награда на Сингапур (Singapore Grand Prix)
Сингапур
Голямата награда на Сингапур е кръг от световния шампионат на ФИА – Формула 1. Провежда се от 2008 г. на пистата Марина Бей по улиците на Сингапур. Гран При на Сингапур е първото състезание от Формула 1, провеждащо се на осветление.
Monaco Yacht Show
Монако
Яхтеното шоу в Монако се провежда всяка година в рамките на 4 дни. На него се показват най-луксозните нови яхти. Това изложение е обявено за най-престижното шоу на луксозни лодки в света.
Октомври
Frieze Art Fair
Лондон
Провежда се през октомври в Лондон. Това е международен фестивал за съвременно изкуство. В него се включват над 170 галерии. Първото издание е през 2003 година.
Ноември
APEC Summit
Годишна среща на държавите-членки на Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество. В последните години се провеждат през ноември. Организацията е създадена през 1989 година по идея на министър-председателите на Австралия и Нова зеландия. Седалището е в Сингапур.
Melbourne Cup
Австралия
Това е най-престижното конно състезание, а също така и голям празник.
За първи път се провежда през 1861 година. Надпреварата е винаги в първия четвъртък на ноември. Жокеите и техните коне трябва да изминат дистанция от 3200 метра.
Декември
Посрещане на Новата година на остров Сен Бартелми
(St Bart’s New Year’s Eve Celebrations)
Собствениците суперлуксозни яхти обичат да посрещат Новата година на този остров, който е владение на Франция в Карибско море.
Hofburg Silvesterball
Виена
Това е най-елегантното посрещане на Новата година в света. Води началото си от 1970 г. До 2011 година се казва Kaiserball, а вече е Hofburg Silvesterball. Балът се провежда в историческата бална зала, в церемониалната зала и в други приемни на бившата императорска зимна резиденция Хофбург. Присъстват до 2500 гости от 60 държави. Има изисквания за дрескода – дълга вечерна рокля за дамите, а за господата: смокинг или гала униформа; гостите обаче могат да бъдат и с национални носии.