“Бележитите портрети на Надар” – това е културна спирка, която трябва да се посети. Дори да не се чувствате силни в сферата на фотографията или дори да се подценявате като компетентности в областта на изкуството, това е изложба, при която ще доловите и още нещо. Със сигурност сте виждали повечето фотографии, защото са на едни от най-известните и любими личности от втората половина на 19 век. Благодарение на френския фотограф Феликс Надар (1820-1910) ние разбираме как са изглеждали Жул Верн, Александър Дюма, Тургенев, Виктор Юго, Сара Бернар, Клод Дебюси, Шарл Бодлер, Жорж Санд, Жак Офенбах, Едуар Мане и много други.












Феликс Надар се е занимавал с какво ли не, но е останал завинаги в историята на човечеството със своите умения във фотографията. Бил е тънък психолог и е предразполагал хората да застанат в най-естествената си поза, когато ги снима. Канел в ателието си само познати. И слава богу, че е бил много общителен човек и е познавал най-известните личности на Париж в онази златна епоха. Така имаме шанса да се запознаем не само с творчеството на гения Надар, но и да открием личната страна на тези любими имена.
40 от най-добрите портрети на световноизвестния френски фотограф Феликс Надар са вече в София и българската публика може да ги разгледа в Националната галерия. Изложбата е съпътствана с богата информация за Надар. Разбираме много за него, за портретите му, за снимките му от балон.
Гаспар-Феликс Турнашон, известен с псевдонима НАДАР, е роден в Париж на 6 април 1820.

Надар работи като фотограф, карикатурист, журналист и писател. Бунтар и смелчага с ясно изразени социални идеали, той е първият фотограф, противопоставил се на общественото мнение, развивайки докрай своите идеи и вкусове, разказват от Националната галерия. Записва името си в историята на фотографията като първият човек, направил въздушни снимки.
Въвежда аерофотографията и портрета като жанр. Обича да снима тези, които познава отблизо. Архивът на Надар съдържа фотографии на почти всички популярни писатели, поети, художници, актьори, музиканти и танцьори за онова време. Наричан е още „фотографът на звездите”. Експериментатор и забележителен артист, чиито портрети представляват Пантеон на епохата му, увлекателно споделят от Националната галерия.

Изложбата “Бележитите портрети на Надар” посетихме семейно и я препоръчвам като задължителна културна спирка в София. Ще продължи до 28 август 2018 г. на първия етаж в Националната галерия.
Можете да съчетаето посещението в Националната галерия с разглеждане на “Портрети от Златю Бояджиев” от колекцията на Боян Радев, която се намира в съседна малка зала. Ние имахме щастието да добавим още едно прекрасно преживяване – “Бернини и Римският барок”, но беше в последния ден на тази уникална изложба.