Двама умни, харизматични и будни млади мъже се срещат във Франция, когато са около 24-годишни, и ще осъзнаят, че не само се възхищават един на друг, но и са страхотен екип.
Маркс е женен вече за любимата Жени – красивата и умна аристократка, която също го обожава и не се притеснява, че зарязва богатство и лукс, за да последва любовта на живота си и да го дарява с приятелство и деца. Както споделя на Енгелс – избягала е от скуката. А младият Маркс само като я погледне, разбира защо съществува на този свят. Склонен е да зареже всичко в името на Жени, но тя е жената, която ще го подкрепя винаги да продължава дори и да е трудно и за нея, и за децата им.
Енгелс – интелигентен, сдържан и достатъчно богат, за да си позволи да живее както пожелае. Достатъчно опърничав да се опълчи и на баща си – заможен индустиалец, който му плаща заплатата. Докато е в Англия в един от заводите им, се влюбва в красивата Мери Бърнс – ирландка, която отстоява правата на работниците и се разбунтува срещу бащата на Енгелс във фабрика. Енгелс е запленен от работничката и я намира в бедняшкия квартал. Не си отива дори и след един юмрук в лицето от едър работник. Мери и Енгелс стават особена двойка. Тя държи на своята свобода и бедност. Той пък изследва чрез нея английския пролетариат и пише своите трудове. Мери не иска да се оженят, защото – както казва на Жени Маркс – как да отглежда деца в бедност. Жени й споменава, че Енгелс е богат, но Мери отхвърля тази идея – не може да се бори срещу неправдата на богатите, ако не е бедна. Подмята, че сестра й Лизи сигурно ще се радва да има деца след това от Енгелс. И всъщност след смъртта на Мери, наистина по-малката й сестра става негова партньорка.
Чаровно заслепени от борбата срещу старите устои, млади, умни и много харизматични – така ги виждаме във филма “Младият Карл Маркс” – Маркс, Енгелс, Жени и Мери. Всъщност от четворката само Мери е бедна и работничка. Маркс е добре образован, вечно няма пари, но работи като журналист и пише статии и книги. Не трябва да забравяме, че е братовчед на създателя на Филипс – макар че във филма не е споменато. Жени е от богато аристократично семейство. Може да помоли винаги за пари семейството си, но не иска. Енгелс е мотиваторът на всички да се борят срещу капиталистите, въпреки че самият той е такъв. Мери може да стане официална съпруга на Енгелс и да имат охолен живот, но иска да е бедна, за да покаже на света какви са неправдите, породени от Индустриалната революция.
Докато пишат “Манифеста на комунистическата партия” Маркс и Енгелс разчитат на образованата Жени, която от пръв поглед бързо открива какво липсва в дадеб абзац. Докато пък се опитват да станат лидери на работническото движение, на тяхна помощ е буйната ирландка Мери.
Двамата Маркс и Енгелс действат в удивителен синхрон. Маркс е по-креативният и с по-задълбоченото мислене, а Енгелс е мотиваторът, който успява винаги да насърчи приятеля си да продължат напред.
Интересно е да се проследят разговорите им как протичат едновременно на няколко езика. В началото на френски и немски (карат се на немски, а философстват на френски), а след това Енгелс насърчава Маркс да научи английски, за да чете икономически трудове. Така че се намесва и трети език. Филмът е предизвикателство да се следи дискусията им на три езика – френски, немски, английски.
Предизвикателство е също и в интелектуално отношение да се проследяват философските възгледи на двамата млади мислители – Маркс и Енгелс. И какво ги отличава от французина Прудон или от руснака Бакунин, други английски и европейски лидери на работниците в този период, които също са представени във филма.
Това е един филм за истинските Карл Маркс и Фридрих Енгелс и любимите им Жени Маркс и Мери Бърнс, които искат да събудят експолоатираните, да съборят старата система, да започнат революция и да променят света към по-добро.