Да опиташ най-добрите френски сладкиши и да научиш трикове как се приготвят – това предлага приятното лежерно романче “Малката сладкарница в Париж” на Джули Каплин, което избрах за плажно четиво.
Действието се развива в парижка сладкарница, която някога е била известна. В нея сега се провежда кулинарен курс.
За 7 дни курсистите трябва да се научат да приготвят френски десерти – еклери, макарони и други.
Първият урок е обучение как се прави тестото “шу”.
Днес ще започнем с шу, което е в основата на много велики френски десерти: “Париж-Брест”, тортата “Сен Оноре”, еклерите, релижиьозите и, разбира се, профитеролите.
Еклери

Еклерът се появява във Франция през XIX век. До 1850 г. е наричан pain à la duchesse (хляб на дукесата) или petite duchesse (малка дукеса). Според някои историци за пръв път този уникален десерт е приготвен от Мари-Антоан Карем (1784–1833), известен френски готвач.
Думата “еклер” идва от френски и означава “светкавица”. Десертът е наречен така, защото се изяжда светкавично.
Профитероли

Профитерол (Profiterole) или шу а ла крем (chou à la crème) е пълнено топче от шу тесто. Пълнежът може да бъде сладък или солен. При сладките варианти вариантите са с крем, сметана, сладолед.
Релижиьози (монахинки)
Десертът води началото си от средата на 19 век.
Около създаването на Релижиьоз (Religieuse) има забавна легенда. Монахините от манастирите Алзасиен и Мармутие приготвяли в кухнята изискани блюдата за една гощавка. Изведнъж те започнали да се смеят. От ръката на една от тях паднало малко парче тесто директно в тигана с горещата мазнина. То бързо се издуло и се оформила куха топка.
Сладкишът се приготвя от тестото шу.
Когато се свържат две топки – една по-малка и една по-голяма, добави се сладък крем в тях и се постави шоколадова глазура, фигурките започват да приличат на монахини.
Торта ”Сен Оноре”

Тортата “Сен Оноре” (Saint-honoré) вероятно е създадена през 1840 г. от парижкия сладкар Шибуст. Дава й такова име, заради името на улицата, на която се намира.
Сладкишът се състои от хрупкава основа от многолистно тесто. Следват пухкави еклери и крем Шибуст.
“Париж-Брест”

Това е еклеров сладкиш. Има също дълга и интересна история. Създаден е от френския сладкар Луи Дюран през 1891 год. Поводът е първият велосипеден маратон Париж-Брест с пробег 1200 км. Кръглата форма на сладкиша символизира колелото на велосипеда.
Mилфьой

Десертът Милфьой (Mille-feuille) се състои от три слоя бутер тесто, редувани с два слоя сладкарски крем. Името му се превежда като „хиляди листа“.
Най-горният тестен слой се поръсва с какао, пудра захар или натрошени ядки.

Рецептата е описана за пръв път през 1651 година от французина Пиер де ла Варен, а по-късно Мари-Антоан Карем я подобрява.
У нас е познат още като “Наполеон”.
В наши дни има и солени вариации на десерта.
Плезир Сюкре

Този френски десерт Плезир Сюкре (Plaisir Sucré) е разпознаваем от всички.
Почита се много в известната сладкарница Ладюре. Цената е 7,50 евро в това изискано заведение.
Макарони

Макароните са едни от най-известните френски десерти.
Според някои историци началото е поставено през 791 г. в един манастир. Според други – свързва се с женитбата на Екатерина Медичи с Анри II. Съвременният вид се появяват първо в сладкарниците Ладюре (Ladurée), където решават да съединят две бисквити една с друга с помощта на крем.
Испахан

Този разкошен френски десерт Испахан (Ispahan) съчетава изяществото на макароните, наситеността на масления крем и свежестта на плодовете.
Цената в Ладюре е 7,50 евро, но има и по-големи варианти за 32 евро.
Романът предлага освен бързо обучение как се приготвят френски десерти, но и разпускащи разходки из парижките улици и посещение на най-популярните сладкарници, сред които и Ладюре.