Старинният декор е тайната съставка за по-елегантен дом. Те придават вечна елегантност и чар, но трябва да са внимателно подбрани.
Ако искате домът ви да бъде по-малко стандартен и по-характерен, можете да посетите антикварни магазини и пазари. Там могат да се намерят в наши дни истински старинни съкровища на достъпни цени, пише британският Телеграф. Трикът е да знаете как да различите ценните реликви от обикновените дреболии. Ето какво трябва да търсите.
Текстил и гоблени
Старинните тъкани – или още по-добре гоблените – могат да се намерят сравнително лесно и на достъпни цени. Те могат да преобразят скучна стена в зашеметяващ фреско ефект, да се използват за тапицерия или дори като плисиран абажур, ако сте креативни.
Гоблените са изключително подходящи за декорация. Създават невероятно въздействие.
Може да се опитате да поставите красиви гоблени по стените. Те са изключително ценни с цветовете и дълбочината, която носят.
Традиционните гоблени с природни мотиви са по-скъпи, но много актуални.
Махагонови скринове
Когато става въпрос за дървени мебели, търсете махагон. Тъмното дърво е било изключително популярно през 18 век.
Красиво остарелият античен скрин е особено ценна инвестиция. Толкова много от мебелите от 18-ти и 19-ти век са прекрасно изработени и ще издържат изпитанието на времето много по-добре от съвременните реплики.
Хербарий и ботанически принтове
Ако сте с ограничен бюджет, викторианските ботанически принтове – или дори хербарий – са деликатно допълнение към дома ви.
Когато са окачени 2-3 принта или хербарий в бани или коридори, изглеждат много стилно.
Месингови свещници
Месинговите свещници са вечна класика и стават по-красиви с възрастта. Някога екземплярите от 18-ти век са били по-скъпи, но вече могат да се намерят на добри цени.
Те придават елегантност на кухненската маса – особено ако ги наредите в линия по средата – а между тях можете да добавите калайдисани чаши.
Керамични съдове
Керамиката е достъпен начин да включите антики в дома си, а френските керамични съдове са чудесен избор за класическа френска селска визия. Обикновено са произведени в югозападна Франция през 19 век. Те могат да се използват като вази, саксии или дори основа за лампа.
Бюра
Бюрата и писалищата са били широко разпространени през вековете и все още могат лесно да се намерят. Те придават чудесен акцент в традиционната всекидневна или кабинет. По-обикновените модели са най-достъпни, но най-желани са бюрата-библиотеки. Те често са направени с висококачествена дървесина и имат детайли като прецизно сглобени чекмеджета.
Махагонови помощни масички
Ако нямате бюджет за високи корпусни мебели, потърсете малки помощни масички. Отново се насочете към махагона.
Малките помощни масички създават чудесен акцент. Те ще накарат дома ви да изглежда сякаш сте наследили много красиви мебели през годините.
Японски или китайски порцеланови чинии
За изискан вид на достъпна цена се препоръчват синьо-бели китайски порцеланови изделия или японски Imari. Чиниите обикновено са най-евтини. По-ранните екземпляри от XVII век достигат по-високи цени.
Поставете ги на маса зад дивана си, в библиотеката или върху бюро. Това придава наистина изискан вид.
Часовници с дълъг корпус
Часовниците с дълъг корпус може би не са толкова търсени днес, но това означава, че обикновено са на разумни цени. Дори и да не работят, елегантната им форма придава на всяка стая аристократичен вид. Ако можете да отделите малко средства, за да ги поправите, мекото тиктакане ще оживи дома ви.
Картини
Старинното изкуство може да е скъпо, но не ви трябват шедьоври от Лувъра, за да направите впечатление. Картините, особено пейзажите от по-малко известни художници, често са достъпни и богати на текстура и чар. Тези произведения могат да бъдат намерени на добри цени. Ще добавят интересен акцент към всяка стая.