Какви чужди езици да учим, за да са ни полезни в бъдеще?
Кой ще е езикът на бъдещето?
Всеки образован човек, а най-вече тези, които имат деца, се замислят какви езици са най-необходими, за да се успее с тях в бъдеще. Това си е сериозна инвестиция и е хубаво да се заделят средства и време. Ако човек правилно прецени кой език ще му е необходим в бъдеще, инвестицията може да се изплати многократно.
Темата е много любима за англоезичния свят и редовно се появяват прогнози. Отчита се, че английският ще продължава да държи сериозни позиции, но все пак ще бъде достигнат (или надминат) и от други езици. От българска гледна точка може би е добре да приемаме английския като задължителен за нас и да търсим кой друг език да добавим според нашите нужди.
Прогнозите кой език ще доминира в бъдеще се четат с голямо внимание и интерес особено от големи компании, политици, дипломати, учители и разбира се родители. Демографските, политическите и икономическите промени извеждат на предни позиции няколко езика. Редовно научаваме новини и как съвременни лидери са започнали да учат китайски. Например Зукърбърг от Фейсбук вече свободно говори китайски след упорито учене и това се отчита като голям плюс за компанията.
Доклад на Британския съвет се опитва да насочи британците кои са най-важните езици за тях. Този доклад стана и повод за голяма статия в Уошингтън пост, която също задава въпроса кой ще е езикът на бъдещето.
Статистиката сочи, че две трети от населението на Земята говори 12 езика.
Университетът Дюселдорф изнася интересни данни колко души говорят най-популярните езици като включва сред тях и двуезичните.
Кои са най-популярните езици?
Близо 1 милиард и 400 милиона говорят китайски.
588 милиона говорят хинди и урду. Урду е официален език в Пакистан и един от 23-те официални езика в Индия.
527 милиона говорят английски.
467 милиона говорят арабски.
389 милиона говорят испански.
254 милиона говорят руски.
250 милиона – бенгалски език. Говори се в Бангладеш и е вторият по разпространение език в Индия.
193 милиона говорят португалски.
132 милиона – немски.
123 милиона – японски.
118 милиона – френски.
67 милиона – италиански.
(Източник: Ulrich Ammon, University of Düsseldorf, цитирани от Washington Post)
Топ 10 на най-разпространените езици, които се говорят като първи език:
848 милиона – китайски (мандарин)
406 милиона – испански
335 милиона – английски
260 милиона – хинди
223 милиона – арабски
203 милиона – португалски
193 милиона – бенгалски
162 милиона – руски
122 милиона – японски
84 милиона – явански (говори се на остров Ява в Индонезия)
(източник: www.ethnologue.com/statistics/size)
Кой език ще доминира в бъдеще?
Този въпрос си задават от Уошингтън пост и разглеждат няколко прогнози, базирани на икономика, брой хора, брой държави, преведени книги и др.
Кои езици да учите, ако искате да правите пари в развиващите се пазари?
Ако искате да правите пари в развиващите се пазари, езиците, които се говорят в страните от т.н. БРИК (BRIC), ще са ви необходими. Бразилия, Русия, Индия, Китай (БРИК) са най-големите развиващи се икономики в света.
Списък на бързоразвиващи се пазари и техните езици:
(източник: доклада на Британския съвет)
Хинди, бенгалски, урду и индонезийски ще бъдат едни от доминиращите езици в света на бизнеса през 2050 г.. Следват испански, португалски, арабски и руски език. Ако искате най-голяма възвращаемост на инвестицията си в езикови курсове, изучавайте един от тези езиците, съветват от Уошингтън пост. Най-вероятно ще сте направи много добра инвестиция.
Кои езици да изучавате, ако искате да можете да говорите с максимално повече хора?
Ако целта ви при изучаване на чужд език е да можете да говорите с повече хора, може би трябва да изберете китайски, испански и френски, насочват от Уошингтън пост. А от наша гледна точка и английски.
Немският лингвист Улрих Амън публикува своето 15-годишно изследване, в което проучва кой език се говори от най-много хора като роден и кой език е най-много изучаван. Английският ще продължава да е на една от топ позициите и в бъдеще. Ето кои са топ 3 езици, според Улрих Амън:
1. Китайски – китайският е роден език на три пъти повече хора в сравнение с английския. Но китайският почти не се използва в науката, труден е за четене и писане.
2. Испански – много е популярен като втори чужд език в училищата в цял свят.
3. Френски – този език загуби влиянието си в Европа в последните десетилетия, но може да възвърне отново водещата си роля на световно ниво, ако Западна Африка, където се говори и ползва, се стабилизира политически и икономически.
И други прогнози също посочват, че френският ще възвърне своето значи място. Инвестиционната банка Natixis прогнозира, че до 2050 г. френският ще стане най-най-разпространеният език. Анализът им се базира на демографския растеж в Африка.
Кои езици да изучавате, ако искате да посетите повече държави, но да ползвате само един език?
Тогава трябва да се следите информациите в колко на брой държави се говори даден език. Английският държи първенство пред други.
Топ езици според броя на държавите, в които се говорят:
– английски – 101 държави
– арабски – 60 държави
– френски – 51 държави
– китайси – 33 държави
– испански – 31 държави
– персийски – 29 държави
– немски – 18 държави
– руски – 16 държави
– малайски – 13 държави
– португалски – 12 държави
(Ethnologue: Languages of the World, 18 издание; Уошингтън пост)
Какви езици да учите, ако се интересувате от култура?
Международно изследване анализира над 2 милиона книги от цял свят. Целта е да се установи кои са “езиците центрове”. Ако дадена книга е написана на език, който се говори от малко хора, скоро тази книга се превежда на някой “по-голям” език, който обикновено е от тези “езици центрове”. Тези езици имат важна роля. Те свързват няколко култури и народности. Най-големите “езици центрове” са английският, френският и руският. Английският заема първо място. Много често книги на руски после се превеждат на английски. Същото е положението и с френския. Други значими европейски езици, на които се превеждат много книги, са италиански, немски и холандски.
Интересно е при това изследване, че “езиците центрове” нямат нищо общо със съвременното икономическо или демографско значение на дадения език.
Един от участниците в проучването дава и още един интересен пример, който се базира на изследва на използването на езиците в Туитър. Там се вижда, че много от значимите езици, които има глобално влияние, на тях са превеждани много книги, губят позиции в социалната мрежа. Той дава пример с руския и немския, чието ползване в Туитър спада. На тези езици има преведени книги, а в по-ново време на тях има и много статии в Уикипедия, но в Туитър влиянието им намалява. Намират се едва в топ 15 на ползваните езици в социалната мрежа.
Кои чужди езици трябва да са важни за британците според доклада на Британския съвет?
Кои езици са необходими на британците за икономически цели?
1. немски
2. френски
2. испански
4. арабски
5. китайски (мандарин)
6. холандски
7. португалски
8. руски
8. шведски
10. полски
Най-преподаваните езици във Великобритания са немски, испански и френски. Те са и най-важните езици от икономическа гледна точка за Великобритания.
Кои езици са необходими на британците за културни, образователни и дипломатически цели?
1. испански
2. арабски
3. португалски
4. френски
5. китайски мандарин
5. италиански
7. немски
8. турски
9. полски
10. персийски
По отношение на образованието, културата и дипломацията италианският, турският и персийският изместват други три езика, които са важни от икономическа гледна точка – руски, холандски, шведски.
Най-търсените езици за дипломатически цели:
– арабски
– китайски (мандарин)
– испански
– португалски
– персийски
– корейски
– пущу (говори се в Афганистан и Пакистан, малко в Иран)
– турски
– френски
– немски
– полски
– урду
– виетнамски
На A-level най-много ученици се явяват на:
– испански
– полски
– руски
– арабски
– турски
– португалски
– китайски манадрин
Посочва се, че може да има връзка с нарастването във Великобритания на броя на хората, говорещи тези езици като родни.
Топ 10 на най-важните езици за британците според Британския съвет:
1. Испански – 76 точки
2. Арабски – 54 т.
3. Френски – 47 т.
4. Китайски манадарин – 45,5 т.
5. Немски – 43,5 т.
6. Португалски – 41 т.
7. Италиански – 22,5 т.
8. Руски – 19 т.
8. Турски – 19 т.
10. Японски – 17 т.
Други важни езици за британците извън топ 10
– Холандски
– Полски
– езиците, които се говорят в Индия
– Корейски
В доклада на Британския съвет е описано подробно и защо са важни посочените езици в топ 10.
Кой език ще доминира в бъдеще?
Трудно е точно да се посочи, защото много зависи в каква област се цели даденият човек.
Всеки трябва да прецени какви са му целите, има ли достатъчно мотивация, енергия, време. Да се ориентира дали целта му е да печели пари или да развива бизнес в конкретни страни и на конкретни пазари или иска да посещава повече държави или пък да общува с повече хора. Един намек се долавя от всички прогнози – английският ще държи сериозни позиции, но няма да е достатъчен, ако човек иска да се развива успешно в бъдеще, на по-големи пазари и в различни държави.