Каква е била темата на есето?
Кои са били най-успешните есета?
1992 година
На изпита в Американския колеж се явяват 2679 души и се борят за 100 места. Вестник “Демокрация” от 7 август 1992 г. (брой 187) документира вълненията на приетите, неприетите, среща се с проверителите на есетата, разказва за уникалния изпит и дори публикува най-успешните есета. В тази моя статия и аз ще ви разкрия всички тези вълнения, които са описани в този брой на вестника, който се съхранява в музея на Американския колеж. Мисля, че освен история и много емоции, има и много полезни данни, които ще са ценни и за днешните кандидат-колежани.
Съвсем малко история
1992 година – Американският колеж в София отново отваря врати след като затваря по време на Втората световна война и повече от половин век не съществува.
Всъщност Американският колеж в София е най-старото американско учебно заведение извън пределите на САЩ, основано още през 1860 година.
След промените в България през 1989 г. се появява възможност колежът да възобнови дейността си. В България пристига д-р Роджър Уитакър и обявява, че Американският колеж ще приеме първите 50 момичета и 50 момчета, които успешно положат изпит и ще започнат обучението си през есента на 1992 г. Интересът явно е огромен, защото за изпита са се записали почти 2700 ученици. Идват дори деца от страната, които само са чули за този изпит. Една майка от Бургас споделя, че броят на в. Демокрация, който описва условията за кандидатстване, се е предавал от ръка на ръка в града.
В. Демокрация от 1992 г.
Днес ще се спра точно на един стар брой на в. Демокрация от 1992 г., който ни помага да съпреживеем първия изпит в Колежа след промените. Там има много информация за самия изпит. Направи ми впечатление, че той почти не се е променил оттогава (през тези години обаче се е променил начинът на кандидатстване за езиковите гимназии). Единствено има промяна в това, че вече се проверяват и всички есета. Иначе философията и това, което се търси от кандидатите – се е запазило. Явно формулата е работеща.
За първи път виждам толкова подробна статия за изпита в Колежа и е пълно с емоции, лични истории и ценна информация. Така че ще се радвам да споделя с вас какво ме впечатли в статиите на в. “Демокрация”.
Малко статистика за изпита през 1992 г.
2679 ученици са кандидатствали
1672 момичета
1007 момчета
2089 от София
590 от страната
Среден успех от теста на приетите 100 души (максимум 100 т.)
общ 84,94 т.
момичета 84,52 т.
момчета 85,37 т.
Среден успех на есетата на приетите (максимум 20 т.)
общ 12,39 т.
момичета 13,01
момчета 11,79
И още информация за изпита през 1992 г.:
Тестът
Състоял е от 4 части по 25 въпроса.
Темата на есето:
“Ако имате възможност да прекарате един ден с човек по ваш избор, реален или въображаем, кого бихте избрали и защо? ”
Проверителите
Проверители на есетата са били Стефанка Кметова, гл. асисистент и Маргарита Чурова, старши асистент в катедра “Английска филология” от Софийския университет (това са данните им към 1992 г.).
“Те са единствените, които са се докоснали до есетата на кандидатстващите в Американския колеж”, пише в. Демокрация.
Екип на вестника се среща с тях и те разказват подробности за изпита и за проверката на есетата. Проверявали са независимо една от друга есетата на кандидатстващите. Оценявало се оригиналността, езиковите и риторичните умения на всеки кандидат.
Процедура по отсяване на кандидатите
Процедурата по отсяване на кандидатите е била по-различна в сравнение с тази в наши дни. Тогава са се явили почти 2700 кандидати. Всички са правили многовариантов тест и са писали есе. Проверявали са се тестовете и така са се отсявали само първите 100 момчета и първите 100 момичета и са се проверявали само техните есета – т.е. общо 200 есета, за да може въз основа на тези оценки след това да класират първите 50 момчета и първите 50 момичета.
“Няма как да се твърди, че това са най-добрите есета, но определящ е бил филтърът на теста”, споделят двете проверителки пред в. “Демокрация”.
Има разлика между изпитите за кандидатстване в езиковите гимназии и в Американския колеж, разказват проверителите от 1992 г.
“За разлика от езиковите гимназии, където има избор между преразказ и редактиране, тук децата трябваше да работят не с готови тестове, а да изложат собствените си мисли максимално стройно и бързо.”
Формулата за прием в езиковите гимназии вече е променена (влиза се с матура), но тази за прием в Американския колеж се запазва вече 23 години.
Критерии за оценка на есетата:
“Правопис и пунктуация, речниково богатство и структура на изреченията, придържане към темата, последователност, яснота, конкретност и убедителност в излагането на идеите, оригиналност – ето критериите, по които оценявахме есетата. Важно бе не за какво, а как се пише”.
За кого са писали най-често кандидатите?
“Изборът най-често пада върху истинския приятел, който няма да те предаде. На второ място идват известните личности – предимно учени и писатели. Често главен герой е майката, за която много момичета пишат като за приятел и съветник. Понякога това е дядото – мъдър, спокоен и благоразположен. А ако татковците искат за тях да се пишат повече съчинения, може би трябва да се замислят сериозно колко време и внимание отделят на децата си. Сред героите от литературните произведения първо място държи Винету, особено популярен е сред момичетата. Други любими герои са Малкия принц, Поразяващата ръка, Еркюл Поаро, Шерлок Холмс, Робин Худ, че дори и Пипи Дългото чорапче и Карлсон. В много малко от съчиненията избраници са филмови и попзвезди, въпреки че има съчинения, посветени на известни спортисти. И докато момчетата живеят със съвсем конкретна представа за човека и начина, по който ще прекарат деня, предпочитанията на момичетата са към нереални, идеализирани образи.”, споделят двете проверителки пред в. Демокрация.
И още за критериите и какви слабости са допуснати:
“Независимо от краткото време (30 минути) много от съчиненията изпъкваха със своята свежест и убедителност, а някои приятно ни изненадаха с неподправено чувство за хумор. Когато обсъждахме критериите за оценка на езиковите умения, премахнахме най-ниската степен, съответстваща на груби грешки и неправилна езикова употреба, защото бяхме сигурни, че българските деца умеят да пишат. И се оказахме прави. Разбира се, имаше и немалко слабости и една от тях е липсата на ясна идея. Тя е причината да се измества в някои случаи отговорът на поставения въпрос към описание на човека или към изреждане на дейности през предпочитания ден.”
Есета с високи оценки на темата от 1992 г.
“Ако имате възможност да прекарате един ден с човек по ваш избор, реален или въображаем, кого бихте избрали и защо? ”
и мои коментари на прочетеното:
“Момчето до мен ме вълнува повече от изпита”
Много свежо, искрено есе, което напълно показва вълненията на тази възраст. Също така за мен е и изключително смело, защото показва истинските вълнения и чувства и кандидатката не гледа да се хареса на проверяващите.
“Най-умният човек на света бе баща ми”
Много тъжно и силно есе. Плаках. Момиче разказва за починалия си баща, но акцентът е уважението към умните хора и съжалява, че го е загубила толкова рано.
“Винаги съм мечтала да бъда дама”
Много ми хареса това послание. Момичето иска да е героиня от произведение на любимия писател Съмърсет Моъм. Показва начетеност, но и по-лични чувства.
“Пират, но за един ден”
Показва свежест, жажда за приключения, начетеност и богато въображение.
“Искам да срещна Създателя на Вселената”
По-философско есе. Иска да разкрие тайните на вселената, но и се пита дали Земята ще оцелее след като постоянно се самоунищожава.
Успешни есета
Най-умният човек на света бе баща ми
Винаги съм мечтала да бъда дама
Момчето до мен ме вълнува повече от изпита
Какво разказват роднините?
“Сигурно тези дни съм най-щастливата майка в Бургас”.
“Е, трудно ще ни бъде да внасяме 16-те хиляди лева за обучението на двамата всяка година, но целият ни род е решен да помага – кой с квартира в София, кой с (друго), проектанти сме със съпруга ми и двамата получаваме общо 1825 лева заплата. Но нали българинът за децата и образованието душата си дава!”
“Още съм развълнувана от писмото на директора на колежа, с което той ни честити успеха на Николай. В него пише, че освен 6-имата американци – преподаватели, в Симеоново са пристигнали и 12 доброволци отвъд океана, които ще направят необходимото наесен децата ни да имат по-малко битови проблеми”.
Едно есетата е на успешна колежанка, която вече работи в Американския колеж
„Ако в момента, вместо да се явявате на изпит в Американския колеж, бихте могли да прекарате времето си с някого, който не е член на семейството ви и не ви е близък или роднина, кой би бил този човек и защо?”.
Темата през 2010 г.
“При темата от 2010 г. от АК са мислили, че ще получат много интересни отговори, но 90% са писали за гаджета и приятели. Това е ОК, но не са разбрали каква е закачката. Можели са да използват момента и да разкажат по-подробно за себе си. Например, ако са фенове на някого и да споделят защо, могат да включат Хари Потър, Лейди Гага и т.н. Така ще дадат малко повече съществена информация за себе си и какви са им интересите, към какво се стремят.Тази тема дава възможност всеки да разкаже за себе си. Намерете това уникално нещо за себе си, посъветва г-жа Мария Ангелова.”