Дигитален номад – човек, който пътешества и работи от дистанция, благодарение на новите технологии
Ако ви блазни идеята да пътешествате и да работите от дистанция, вие сте дигитален номад или поне мечтаете да бъдете такъв. Ето историята на този термин.
През октомври 1997 година излиза книгата “Дигитален номад” на Цугио Макомото и Дейвид Менърс. От днешна гледна точка, преди 20 години сякаш никой не й обръща внимание и никой не разбира, че това ще се окаже изключителна вярна прогноза – ще се зароди племето на дигиталните номади, които благодарение на технологиите, ще могат да работят от почти всяка точка на света.
Не е ясно дали Цугио Макомото и Дейвид Менърс са измислили термина “дигитален номад”, но с тяхната книга това понятие за първи път се появява официално в публичното пространство.
Книгата “Дигитален номад” на Цугио Макомото и Дейвид Менърс е за това как технологиите в съчетание с естествените желания на хората да пътуват, им дават възможност да работят, живеят и съществуват в движение.
В Амазон има откъс от книгата “Дигитален номад”.
Друга известна книга на тандема Цугио Макомото и Дейвид Менърс е “Living with the Chip”, издадена през 1994 г..
Цугио Макомото е с богата биография. Той е японски изследовател, един от пионерите в областта на полупроводниковите технологии, а така също е известно име в IT сферата в Япония. Възпитаник е на Токийския университет и на Станфорд. През годините заема различни ръководни постове в големи компании. Работил е в Hitachi. Бил е вицепрезидент на Sony. Също така е бил съветник на големи корпорации, научни сдружения и университети. След като се пенсионира основава консултатска компания Technovision и става преподавател.