С появата на социалните медии, със засилването на интереса към форумите и онлайн игрите в последните години постепенно се появи нова професия – “комюнити мениджър” или “мениджър на общността”. Макар и нова, тя бързо набира популярност.
Kомюнити мениджърът трябва да създаде, развие, управлява и разраства общност от привърженици около дадена марка, продукт или кауза. Новата професия се причислява към PR-а.
Ролята на комюнити мениджъра е близка до тази на модераторите в онлайн общностите и форумите. Разликата е, че комюнити мениджърът е публична фигура, има лично присъствие и позиция, провежда офлайн събития и изпълнява тази роля в полза на своя клиент или работодател.
Първите комюнити мениджъри се появяват в компании, които притежават търговските марки на големи онлайн игри. Те помагат за по-доброто разбиране на общността и на нейните нужди, разрешаването на конфликти, събирането на информация и за планиране на по-нататъшното развитие на играта.
Понятието “Community Manager” (комюнити мениджър, мениджър на общността) съществува от 2007 г. след публикуването на “4 принципа на мениджъра на общността” от Jeremiah Owyang. Тези 4 принципа са:
– “да бъде адвокат на марката”,
– “да бъде пропагандатор на марката”,
– “да притежава комуникационни умения”
– “да организира общността, за да даде всеки от нея своя принос за бъдещ продукт или услуга”.
Въпреки че тази професия е съвсем нова, тя добива бързо популярност, особено в Америка. През 2013 г. средната заплата е 57 732,77 долара на година. 61% са жени, макар че в последните две години започва да навлизат все повече и мъже. 64% от комюнити мениджърите работят по над 40 часа на седмица. Най-често тази професия се среща в Ню Йорк, Сан Франциско, Бостън.
Най-предпочитаната социална медия от комюнити мениджърите е Фейсбук (54%). На второ място е Туитър (20%). На трето място е LinkedIn (8%).