Производителите на уиски в САЩ се плашат от евентуална победа на Доналд Тръмп на изборите. Това вероятно ще означава – нова търговска война с Европейския съюз. При предишния мандат тази война засегна с високи мита жестоко американските производители.
“Митата на Тръмп убиха бизнеса ни в ЕС”, споделя пред Роб Репорт Скот Харис, основател и генерален мениджър на Catoctin Creek Distillery във Вирджиния. „Би било трудно да ги убие повече.”
Компанията на Харис премества фокуса си от ЕС към други пазари като Обединеното кралство, Австралия, Мексико и Тайван, но все още самият той се чувства огорчен от така лесната загуба на европейския пазар.
Новите закани на Тръмп за високи мита плашат американските производители на уиски. Това означава истински трудности за някои дестилерии и смъртоносен удар за други.
Мито от 25% върху американското уиски бяха наложени от ЕС през 2018 г. като ответна мярка на митата на администрацията на Тръмп върху вноса на стомана и алуминий.
Тогава имаше спекулации, че това е специално насочен удар, за да се привлече вниманието на тогавашния лидер на републиканците в Сената Мич Макконъл, сенатор от Кентъки, който е свързан с бърбън индустрията.
Тези мита имаха пагубен ефект върху американските дестилерии. Износът за ЕС спадна с 20 процента до 2021 г., което се равнява на около 112 милиона долара пропуснати приходи. В отговор администрацията на Тръмп наложи 25-процентно мито за внос на малцово уиски, което допълнително ескалира търговската война на спиртните напитки и шокира мнозина в индустрията след четвърт век на нулеви мита върху скоча.
Администрацията на Байдън изготви споразумение с ЕС и тази спиртна война беше спряна през декември 2023 г.. Бяха осигурени облекчение за американските производители на уиски.
През последната година износът на американско уиски за ЕС е нараснал с повече от 60 процента, а общият износ на спиртни напитки е скочи до 2,2 милиарда долара.
Споразумението е до март 2025 г. и ако не бъде постигнато ново споразумение, митата ще се увеличат до удивителните 50 процента .
Ако търговските спорове между САЩ, ЕС и Обединеното кралство по отношение на Boeing и Airbus не бъдат решени до юли 2026 г., ще има допълнителни 25 процента мита, наложени на американски ром, бренди и водка.
Тръмп се закани, че ще наложи мита от 20 процента за всякакъв внос в САЩ, а на стоките, идващи от Китай – до 60 процента. Според Камала Харис, предложените от Тръмп мита са „данък върху продажбите за американския народ“, тъй като тези разходи вероятно ще бъдат прехвърлени на американските потребители.
Не само ЕС ще реагира. Ответна реакция се очаква и от Китай.
Америка не внася огромно количество спиртни напитки от Китай, който прави основно байджу (китайска водка) и едно-две малцови уискита. Китайският пазар обаче може да бъде изключително доходоносен за износ. Въпреки че продажбите на американско уиски там са относително малки, това все още е растящ и привлекателен пазар. Една търговска война с Китай може да стопира всичко.
Вече има учебникарски пример с Китай и австралийското вино. Пекин наложи изключително високи мита – между 100 и 200% – на австралийското вино през 2020 г., което намали продажбите с 99%. Това се случи след като тогавашният премиер на Австралия Скот Морисън призова за разследване на произхода на ковид, като се фокусира конкретно върху Китай. Ковидът “уби” продажбите на австралийско вино там и накара винопроизводителите да се преместят на други пазари. През тази година беше постигнато споразумение за облекчаване на търговската война.
Американските производители на уиски се притесняват, че може да има подобен катастрофален ефект и при тях при продажбите в Китай, ако Тръмп стане следващият американски президент и наложи толкова високи мита на китайските стоки.
Цената на всяка бутилка уиски ще скочи дори в САЩ, защото американските дестилерии може да бъдат принудени да повишат цените за американския пазар, за да компенсират митата в чужбина.
Високите мита може да повлияят и на колекционерския пазар. Ще се повишат изключително много цените на бутилките отлежало уиски от висок клас.