Европа трябва също да покаже сила и зъби, защото това е нещото, което Тръмп уважава. В неговия свят слабите са жертви, и само с други могъщи мутри, като руския президент Владимир Путин, се водят истински преговори.
Съединените щати, някога считани за доброжелателен защитник на Европа, сега изглежда променят своята роля в една по-агресивна и изнудваща позиция. Това напомня за концепцията за “крыша” (покрив) в Русия през 90-те години – евфемизъм за рекет за защита, който сега изглежда се прилага в международните отношения, пише Марк Чемпиън в своя позиция в Блимбърг.
Докато живеех в Москва през 90-те години, единствената неоспорима сигурност във време на хаос беше, че нито един бизнес не можеше да работи дълго без “крыша”, или “покрив”, включително малката книжарница за английска литература, която съпругата ми управляваше известно време. Това беше руският евфемизъм за рекет за защита, и Украйна и Европа сега разбират какво може да означава това.
“Крыша” не трябваше непременно да изглежда или да се държи като мафиотски бос от “Кръстникът”. Например, когато издателската компания, в която работех като редактор на московски вестник, започна да печели пари, тя продаде 10% дял на руски конгломерат, който се опитваше да изчисти имиджа си на Запад. Договорката беше цивилизована, освен когато не беше, но целта беше ясна.
Втората сигурност от онази епоха беше, че твоят “покрив” беше единственият човек, с когото не искаш да се скараш, или бързо щеше да се превърне в най-опасния ти враг.
Това е рискът, пред който сега са изправени европейските правителства от Лондон до Берлин, и преди всичко Киев, тъй като САЩ изоставят почти вековната си роля на доброжелателна “крыша” за стария континент.
Ако това изместване беше под съмнение, погледнете гласуванията в понеделник в Общото събрание на ООН в Ню Йорк или поклонничеството на френския президент Еманюел Макрон като просител в Белия дом същия следобед, смята Марк Чемпиън.
Нова реалност за Европа
Предизвикателства пред европейските лидери
Европейските правителства са изправени пред сложна ситуация, особено с оглед на конфликта в Украйна. Те трябва да балансират между:
Запазване на добри отношения със САЩ
Защита на собствените си интереси
Подкрепа за Украйна
Дипломатически маневри
Френският президент Макрон се опитва да предотврати окончателно скъсване със САЩ, осъзнавайки, че Европа все още не е готова да се защити самостоятелно. Въпреки това, подходът на “бромантика” може да се окаже неефективен срещу по-агресивната позиция на администрацията на Тръмп.
Макрон пристигна в Белия дом с очевидната цел да предотврати окончателно скъсване с дългогодишния съюзник и защитник на Европа. Той знае, че континентът все още не е готов да се защити сам, камо ли Украйна, без подкрепата на САЩ. Затова той сдържа ударите си и ветото си в ООН, опитвайки се вместо това да погали суетата на Доналд Тръмп. В крайна сметка, подходът на “бромантика” имаше известен успех по време на предишния мандат на американския президент.
Но това е Тръмп 2.0. Той възнамерява да прави революция у дома и в чужбина и има пълен контрол върху лостовете на властта. Като 47-ми президент, той няма никакви скрупули да използва своето влияние като доставчик на сигурност чрез изнудване.
Неговото предложение да вземе половината от ресурсите на Украйна в договор, който не предлагаше нищо конкретно в замяна, беше класика в жанра на дон Вито Корлеоне “Ще му направя предложение, което не може да откаже”.
По-малко алчна сделка е в процес на подготовка, но дори тогава тя ще бъде подписана само, защото Украйна е твърде зависима за своето оцеляване от американската военна помощ, за да постъпи по друг начин, пише Чемпиън.
Стратегия за европейски отговор
Как тогава трябва да реагира Европа?
Изкушението – както показаха Франция и Великобритания в понеделник – ще бъде да се избегне всякакъв окончателен разрив или конфронтация. Вместо това, те ще се опитат да вразумят Тръмп, като същевременно апелират към неговия нарцисизъм. Те ще ласкаят, ще посочват, че съюзите са полезни и че търговските войни рядко носят полза на когото и да било.
Всичко това е вярно и необходимо. Но те трябва също да покажат сила и зъби, защото това е нещото, което Тръмп уважава. В неговия свят слабите са жертви, и само с други могъщи мутри, като руския президент Владимир Путин, се водят истински преговори.
Европа е достатъчно богата, за да направи това – но засега е твърде разпокъсана и неподготвена.
Вероятният нов канцлер на Германия Фридрих Мерц засегна най-важната точка тази седмица, а именно да се създаде достатъчно силен собствен европейски защитен чадър – конвенционален и ядрен – така че той вече да не се нуждае от защитата на САЩ. Това е огромно предизвикателство, изискващо консолидация и увеличаване на разходите за отбрана в героични мащаби. Това трябваше да бъде направено преди години. Днес, дори с бързи действия, то би дошло твърде късно за Украйна.
Въпреки това има много неща, които Европа може да направи в краткосрочен план.
1. Единство: Европа трябва да действа като блок, а не да преследва индивидуални сделки със САЩ.
Европа да не продължава да утъпква пътека – един по един – до Белия дом с надеждата да сключи специални сделки. Това е просто червено месо за Тръмп. Европа като блок има тежестта и – потенциално – силата да действа като собствен защитник. Но само чрез съвместни действия на нациите.
2. Икономически лостове: Преосмисляне на санкционната политика без участието на САЩ.
3. Военна независимост: Увеличаване на разходите за отбрана и създаване на собствен европейски защитен чадър.
4. Финанови мерки: Обмисляне на конфискация и преразпределение на замразените руски активи.
5. Оръжейна индустрия: Ясно послание за увеличаване на европейското производство на оръжия, което може да изключи американските производители.
Трансатлантическият съюз е изправен пред безпрецедентно предизвикателство. За да оцелеят и да запазят своята независимост, европейските държави трябва да изградят свой собствен “покрив” – силна, обединена позиция, която може да им осигури защита и влияние на международната сцена.