Украйна и САЩ се споразумяха за подробностите по сделката за минералите, но няма ясни гаранции за сигурност, съобщава Икономическа правда, цитирана от Политико.юю
Не се споменава сумата от 500 милиарда долара, която президентът на САЩ Доналд Тръмп поиска като компенсация за подкрепата на Вашингтон за Киев при отблъскването на нахлуването на Москва.
Украйна и Съединените щати ще управляват съвместно фонда, но САЩ ще имат правомощия за вземане на решения в рамките на собствените си закони.
Към споразумението беше добавена клауза, според която Украйна или Съединените щати няма да имат право да продават или прехвърлят дела си във фонда без предварителното писмено съгласие на другата страна.
Фондът ще получи 50% от приходите от украинските природни ресурси, пристанища и инфраструктура, свързана с ресурсите (дори и тези, притежавани непряко от украинското правителство) за реинвестиране в украинската икономика.
Източниците на вноски във фонда няма да включват тези, които вече са част от приходите на бюджета на Украйна. Условията, обемът и стабилността на вноските ще бъдат договорени в бъдещо споразумение за фонда.
Фондът, по свое усмотрение, може да кредитира или възстанови на правителството на Украйна действителните разходи, направени по нови проекти.
Вноските, направени в него, ще бъдат реинвестирани поне веднъж годишно в украинската икономика с „целта за насърчаване на сигурността и просперитета“. Бъдещото споразумение за фонда ще предвижда и разпределението на средствата в бъдеще.
Актуализираната версия на споразумението изключва разпоредбата, която имаше за цел да увеличи инвестициите в Украйна най-малко двойно за всеки инвестиран долар, както и целта БВП на Украйна да се върне на нивото от края на 2021 г.
Те също така изключиха клаузата, че приходите от съоръжения, които са били окупирани от Русия към момента на подписване на споразумението, могат да надхвърлят 50% в случай на деокупация.
Освен това новата версия на споразумението не включва част, според която украинските вноски във фонда ще продължат до сумата от 500 милиарда долара. Премахнаха и частта, според която цялата финансова помощ от САЩ се добавя към сумата, която Украйна трябва да „депозира“ във фонда.
Съединените щати, според текста, възнамеряват да поемат финансов ангажимент за подпомагане на Украйна в размер, който ще бъде определен отделно.
Споразумението обаче не съдържа ясни гаранции за сигурност, за които Зеленски говори по-рано.
Споразумението за фонда ще се стреми да избегне противоречие с другите международни задължения на Украйна, както и с бъдещата интеграция в ЕС или други асоциации.
Украйна и Съединените щати се ангажират незабавно да започнат разработването на отделно споразумение, което ще определи подробностите за бъдещия фонд.
Министерството на икономиката ще отговаря за подготовката на бъдещото споразумение от украинска страна.
Украинският президент Володимир Зеленски два пъти вече отказа да подпише сделката със САЩ.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че украинският президент Володимир Зеленски иска да дойде във Вашингтон по-късно тази седмица, за да подпише сделката за минералите, съобщи Франс24.
Тръмп също заяви пред репортери, че е необходимо да има някаква форма на мироопазващи войски в Украйна, ако бъде постигнато споразумение за прекратяване на конфликта.