- Как Тръмп смята, че трябва да бъде разпределен светът? Това е тема, която обсъждахме преди ден-два в дискусиите в общността на Данибон – коя държава накъде е преразпределена в глава на Тръмп според визията му за нов световен ред. Още по-опасно е може би от това, което предполагахме. Не само Източна Европа, но и цяла Европа вероятно я вижда като зона на интереси на Русия. Това долавят в хаотичните му изказвания от Уолстрийт джърнъл, които вече сглобяват целия този светоглед и разпознават кои са мислителите на това разделение на планената сред приближените в кръга на Тръмп.
С началото на втория мандат на Доналд Тръмп като президент на САЩ всички виждат, че той ухажва основно Русия и Китай и обърна гръб на съюзниците на Америка – Европа и Канада. Намира Владимир Путин и Си Дзинпин за велики лидери и предпочита да си общува с руския президент и да унижава украинския Володимир Зеленски. Безпардонно не покани Европа на масата за преговорите с Москва за съдбата на Украйна. Всички се питат защо.
Мнозина анализатори по света предупреждават, че в момента най-вероятно ставаме свидетели как на салфетка отново се преразпределя светът. И много пострадала ще бъде Източна Европа, която – по информации в румънските медии, цитирайки бивш външен министър на страната – е била поискана от руския преговарящ екип, но засега американците не били съгласни. От прочита на ситуацията обаче е заплашена цяла Европа – вероятно това е територия на интересите на Русия, според светогледа на Тръмп.
Как излежда в главата на Тръмп новият световен ред?
Вторият мандат на Доналд Тръмп като президент на САЩ изглежда бележи фундаментална промяна във външната политика на страната и глобалния ред. Анализът на последните действия и изявления на Тръмп разкрива визия за свят, разделен на сфери на влияние между великите сили – модел, напомнящ по-скоро XIX век, отколкото съвременния либерален международен ред. В него ще има само три Велики сили – САЩ, Русия и Китай, които ще си преразпределят света.
Редакторска статия в престижното издание Уолстрийт джърнъл – “Старият световен ред на Тръмп: Иска ли той сделки с Русия и Китай, за да раздели планетата? Трябва да каже на американците”, описва вероятния световен ред на Тръмп.
Традиционното мнение за Тръмп е, че той е преди всичко транзакционен. Той иска сделки, у дома и в чужбина, които да продаде като големи успехи. Но начинът, по който се развива вторият му мандат, може да подкопае амбицията му. Стратегията на Тръмп изглежда се движи към тази на Тъкър Карлсън и Джей Ди Ванс, които смятат, че Америка е в упадък и вече не е в състояние да ръководи или защитава Запада, пишат от медията.
Визия за световния ред
Визията на Тръмп напомня на светогледа, който отдавна е цел на американските изолационисти, разгадават от Уолстрийт джърнъл:
Нека Китай доминира в Тихия океан, Русия доминира в Европа, а САЩ в Америките. Близкият изток вероятно би останал регион на конфликти, поне докато Тръмп не сключи ядрена сделка с Иран.
Основни елементи от този светоглед
Долавят се в статията.
Русия да доминира в Европа
Подходът на Тръмп към Украйна и Русия сигнализира за отстъпление на САЩ от Европа:
Оказва натиск върху Украйна да сключи сделка с Русия на всяка цена
Стреми се към ранна среща на върха с Путин без предварителни условия
Поставя под въпрос ангажиментите на САЩ към НАТО
Изглежда, че Тръмп иска да се освободи от ангажимента с Украйна. „Или ще сключите сделка, или ние изчезваме“, нареди той на Володимир Зеленски. Това ще насърчи Владимир Путин да настоява за още по-строги условия за споразумение за прекратяване на огъня. Тръмп изглежда е загрижен главно за реабилитирането на Путин на световната сцена – например в Г-7. Иска ранна среща на върха с руския президент, въпреки че Путин не е направил отстъпки относно Украйна или нещо друго.
Докато умолява Москва, Тръмп удря традиционните приятели на САЩ. Той планира 25% мита за Канада и Мексико, в нарушение на собствената му търговска сделка, а неговият министър на отбраната заплаши да нахлуе в Мексико, за да преследва наркокартелите. Той иска да удари Западна Европа с тежки мита върху нейните автомобили и да наложи реципрочни мита върху останалата част от търговския свят.
Тези мита са по-строги от тези, които той наложи на Китай.
Китай да доминира в Тихия океан
Тръмп изглежда готов да отстъпи влиянието в Азиатско-тихоокеанския регион на Китай.
Хвали китайския лидер Си Дзинпин и говори за “ново взаимно разбирателство”
Не показва интерес към защитата на Тайван
Намеква, че Южна Корея и Япония трябва сами да се грижат за сигурността си
Тръмп явно ухажва Си Дзинпин, водача на комунистическата партия в Китай, наричайки го велик лидер и говорейки за ново взаимно разбирателство. Той не е показал интерес да защитава Тайван и е казвал в миналото, че Китай може лесно да доминира в конфликт над островната демокрация. Гледайки Тръмп и Украйна, лидерите на Тайван и Япония трябва да бъдат много разтревожени.
САЩ да доминират в Америките
Тръмп се фокусира върху укрепване на позициите на САЩ в Западното полукълбо:
Иска контрол над Панамския канал
Настоява Дания да продаде Гренландия на САЩ
Заплашва с военна намеса в Мексико
Последствия от този нов световен ред
Всичко това би означавало епохално завръщане към света на конкуренцията на големите сили и баланса на силите, който преобладаваше преди Втората световна война. Това не е толкова смел нов свят, колкото връщане към опасен стар.
Тръмп не е изразил директно тези възгледи, но някои от интелектуалците около него са го направили, уточняват от Уолстрийт джърнъл.
Елбридж Колби, номиниран за висок пост в Пентагона:
Твърди, че САЩ трябва да изоставят Европа и Близкия изток, за да се фокусират върху Азиатско-Тихоокеанския регион.
Смята, че Южна Корея може би трябва да се справя сама.
Заявил е, че Тайван не е от жизненоважно значение за Америка.
Джей Ди Ванс:
Активно пропагандира стратегията за изоставяне на Украйна.
Твърди, че войната с Русия е малко повече от етнически спор.
Рос Даутхат, колумнист на New York Times:
Станал говорител на идеите на Ванс.
Твърди, че вицепрезидентът и президентът отхвърлят “външнополитическите илюзии”.
Смята, че те вярват, че Америка е “пренапрегната” и трябва да “рекалибрира и съкрати” ангажиментите си.
Тази визия за света крие сериозни рискове:
Отслабване на съюзниците на САЩ: Европейските и азиатските партньори губят доверие в американските гаранции за сигурност
Насърчаване на агресията: Отстъплението на САЩ може да окуражи Русия и други държави към нови териториални претенции
Ядрено разпространение: Япония и други страни може да потърсят ядрено оръжие за защита. Япония няма да има друг избор освен да стане ядрена сила, за да възпира Китай.
Икономически сътресения: Заплахите за търговски войни и мита подкопават глобалната икономика
Упадъкът е избор
Тръмп говори за величие на Америка и мир, но не уточнява какъв точно мир има предвид. Не е ясно дали това означава отстъпление пред Русия и Китай. Прави впечатление също, че американският президент не увеличава разходите за отбрана, въпреки реториката си.
Упадъкът е избор, смята Чарлз Краутхамер.
Тръмп има задължението да каже на американците какъв нов ред мисли, че изгражда”, настояват от изданието.
Това, което от Уолстрийт джърнъл долавят във визията на Тръмп за нов световен ред много добре подрежда всичко в хаотичните му желания – да завладява Гренландия, Канада да стане 51-ви щат, Газа да се преверне в Ривиерата на Близкия изток, Украйна да капитулира пред Русия, Европа да бъде унижена, защото е “прецакала” Америка.
Визията на Тръмп за нов световен ред представлява радикално отстъпление от десетилетия американска външна политика. Тя рискува да подкопае стабилността и да насърчи конфликтите. Ключов въпрос остава дали американското общество и политически елит ще приемат подобна фундаментална промяна в глобалната роля на страната или ще излязат на протести както се случи ден след срещата Тръмп-Зеленски, когато жители на Върмонт развяха украински знамена и успяха да провалят ваканцията на вицепрезидента Джей Ди Ванс като го насочиха с призива: “Заминавай да караш ски в Русия, предателю!”.