Във вторник вечерта Кийр Стармър изпрати две съобщения в WhatsApp – едно до Доналд Тръмп и друго до Володимир Зеленски. Той ги поздрави за съгласието им по плана за примирие между Украйна и Русия и за възстановяването на жизненоважния поток от военна помощ и разузнавателна информация от Вашингтон към Киев.
Това беше кратък момент на облекчение за британския премиер, който прекара последните два месеца в опити да мобилизира съюзници за каузата на Киев. И почти сигурно това нямаше да се случи без него, пише в свой анализ Политико.
Малцина осъзнаваха, че Стармър и един от най-доверените му съветници работят интензивно зад кулисите през последната седмица върху проект на споразумението за примирие. Критично важно бе първо да убедят Тръмп и Зеленски да оставят настрана бурния си спор от 28 февруари в Овалния кабинет и да погледнат отново към мира.
„Доволен съм, че постигнахме напредък,“ отбеляза Стармър в сряда, говорейки в британския парламент. „И съм изключително доволен, че подкрепата от САЩ за Украйна беше възстановена.“
Дванадесет дни по-рано надеждите за каквото и да е споразумение между американския президент и украинския лидер бяха разрушени.
В безпрецедентни сцени Тръмп и неговият вицепрезидент Джей Ди Ванс изразиха своето разочарование от Зеленски по време на телевизионна среща в Овалния кабинет. Украинският лидер не бил показал достатъчна благодарност за американската помощ, възмути се Ванс.
Зеленски „рискува с Третата световна война“, предупреди Тръмп, добавяйки:
„Не сте в добра позиция, нямате правилните карти сега.“
Зеленски, който също изглеждаше раздразнен, отвърна:
„Аз не играя карти.“
Останалата част от западния свят гледаше с ужас. Европейските лидери и официални лица, явно емоционални след това, което им се стори като засадата от двамата американци, се стекоха да подкрепят Зеленски.
„Ако някой играе Третата световна война, името му е Владимир Путин,“ заяви френският президент Еманюел Макрон.
Лидерите на Полша и новият канцлер на Германия също подкрепиха украинския президент.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен написа в Twitter към Зеленски:
„Бъди силен, бъди смел, бъди безстрашен. Никога няма да си сам.“
От страна на Стармър обаче цареше мълчание.
Моментът вероятно е бил особено болезнен за британския лидер. Само часове преди пристигането на Зеленски във Вашингтон за неговата злощастна среща на върха, Стармър се опитваше да привлече Тръмп от същото кресло в Овалния кабинет, предавайки на президента покана от крал Чарлз за безпрецедентно второ държавно посещение във Великобритания.
Посещението на Стармър беше приветствано като голям успех, дори ако не донесе обещанието, което той желаеше – американска военна „задна защита“ за бъдеща мироопазваща сила в Украйна.
Яростната сцена между Тръмп и Зеленски постави премиера пред ужасен избор. Той не можеше открито да критикува Тръмп и Ванс толкова скоро след собственото си приятелско сближаване с Белия дом, но все пак искаше да покаже подкрепа за Украйна и да запази европейските лидери на своя страна, докато се опитваше да действа като „мост“ между Европа и вече силно нестабилната Америка.
Вместо да се включи в тренда в Twitter, Стармър избра най-умерения вариант, като изпрати изявление чрез говорител за „непоколебима подкрепа“ за Украйна.
Всъщност Стармър започна да работи тайно върху решение и от тази ситуация.
„Реакцията му беше да вдигне телефона, а не да посегне към Twitter“, според човек, запознат със ситуацията.
Стармър проведе разговори както с Тръмп, така и със Зеленски и започна работа по план.
„Това е неговият стил“, каза източникът.
„Спечелете следващия час“
Началникът на кабинета на Стармър, Морган Максуини, има опит със справянето с кризи.
Успехът в политиката не е свързан с размишляване върху грешките, казва Максуини на колегите си. Когато нещата се объркат, както често се случва, успешните политици не се опитват да „контролират миналото“, а вместо това се фокусират върху непосредственото бъдеще и как да „спечелят следващия час“, както и часовете и дните след него.
На сутринта след тежката си среща в Овалния кабинет Зеленски кацна в Лондон за събиране на европейски и други лидери, които потенциално биха могли да формират „коалиция на желаещите“, която Стармър и Макрон искат да създадат.
Украински поддръжници се бяха събрали пред Даунинг Стрийт, за да посрещнат Зеленски в Лондон след драмата в Белия дом. Когато украинският лидер слезе от колата си, Стармър го поздрави с прегръдка, осъзнавайки колко емоционален изглеждаше Зеленски при аплодисментите на тълпата.
След еднодневната среща сред полилеите и позлатения декор на Ланкастър Хаус, който служи като декор за Бъкингамския дворец в сериала на Netflix „Короната“, Стармър изложи договореното от лидерите.
Те се ангажираха да продължат снабдяването на украинската армия с оръжие. Настояха всяко постоянно споразумение да гарантира сигурността на Украйна и Киев да бъде включен в преговорите. Обещаха да укрепят отбраната на Украйна, за да възпрат бъдещи руски атаки. И дадоха обещание за разполагане на сили за поддържане на мира.
Стармър отиде още по-далеч, заявявайки, че ще изпрати британски „войници на терен и самолети във въздуха“ като част от бъдеща мироопазваща мисия.
През следващите дни лидерите на ЕС се събраха в Брюксел и се споразумяха да увеличат военните си разходи до нива, невиждани от Студената война насам.
Въпреки ясните знаци, че Европа се опитва да засили усилията си, изглежда Тръмп не слушаше — или не се консултираше много с най-близкия си съюзник. На 3 март Тръмп спря доставките на военна помощ за Украйна без предупреждение към Стармър по време на телефонен разговор само няколко часа преди това. След това той забрани на американските разузнавачи да споделят разузнавателна информация за руските действия с Киев.
Последваха доклади, че украинските сили са надвишавани по огнева мощ на бойното поле в региона Курск в западна Русия, където бяха завзели част от земята. Имаше опасения, че Украйна ще бъде допълнително изложена на руски атаки без американско разузнаване.
През този период Стармър беше в интензивен контакт с Макрон.
Това е връзка, която може би изглеждаше малко вероятна, особено предвид миналото напрежение между Великобритания и Франция заради Брекзит. Но като лидери на двете ядрено въоръжени военни сили в Европа, двамата са изградили връзка и работят като екип, за да насърчат Тръмп и Зеленски да се приближат към сделка, споделяйки идеи и редувайки се да организират срещи в Париж и Лондон. Стармър „върши страхотна работа“, особено с Тръмп, заяви наскоро един френски официален представител.
Британските власти бяха убедени, че Зеленски трябва да оправи отношенията си с Тръмп. В крайна сметка украинският лидер отстъпи. В помирително писмо, което някои възприеха като извинение, той заяви, че е готов да работи за мир под „силното лидерство“ на Тръмп и заяви, че съжалява за конфликта с Белия дом.
Централна фигура в усилията за възстановяване на отношенията беше британският съветник по националната сигурност Джонатан Пауъл. Ветеран от правителството на Тони Блеър (1997–2007), където служи като началник на кабинета, Пауъл има опит в управлението на привидно невъзможни преговори, включително работата му по мирното споразумение в Северна Ирландия през 90-те години.
Миналата седмица Стармър възложи на Пауъл задачата да разреши спора между Украйна и САЩ, според хора, запознати със случая, които не бяха упълномощени да говорят публично. Пауъл работи в тясно сътрудничество с американския си колега Майк Уолц и поддържа постоянен контакт с френски и германски представители.
Те нямаха много време: насрочената среща между американски и украински дипломати в Саудитска Арабия във вторник, 11 март, щеше да бъде критична възможност за напредък — може би последният реалистичен шанс за примирие.
През уикенда Пауъл пътува до Киев, където се срещна със Зеленски и началника му на кабинета Андрий Ермак, за да изготвят споразумението за примирие, което се надяваха САЩ и Украйна да подпишат тази седмица.
Проектът включваше планове за мерки за „изграждане на доверие“, включително размяна на затворници, освобождаване на задържани цивилни и връщане на украински деца, отведени от Русия. Стармър беше информиран през целия процес, докато Пауъл и американските и украинските екипи работеха върху детайлния текст.
В понеделник вечерта, преди решаващите разговори в Джеда, Саудитска Арабия, Стармър отново се обади на Тръмп.
Той искаше да убеди президента, че Зеленски е искрено сериозен относно мира и че всички — включително Великобритания — са работили усилено, за да стигнат до проектоспоразумение. Стармър каза на Тръмп, че желае американците да възобновят доставките на военна помощ и споделянето на разузнавателни данни след подписването на споразумението.
Изявлението, когато дойде, беше резултат от дни интензивна дипломация. Но кой знае колко дълго ще продължи добрата воля? Часове по-късно Тръмп наложи мита върху вноса на стоманата и алуминия, игнорирайки молбите на традиционните съюзници на Америка в Европа, включително Великобритания.
Пауъл ще замине за Вашингтон в петък за още разговори с американските си колеги преди Стармър да свика нова среща на своята коалиция от желаещи в събота. Русия дори не е съгласувала временния мир още, а боевете само се засилват.
Докато Стармър печели признание за това, че успя да върне Тръмп и Зеленски към преговорите, някои западни официални лица тайно се съмняват дали Великобритания има военната сила да поддържа мира.
„Кийр е дипломатически играч с влияние. Последните няколко седмици го доказаха особено добре“, заявява един американски служител. „Но всички също се чудят дали във военен план — този който всъщност има значение за Путин — Великобритания не е хартиен тигър.“
Предстои още напрегната дипломация преди подписването на трайно мирно споразумение и много неща все още могат да се объркат. На Даунинг стрийт екипът на Стармър ще продължи да се опитва да спечели следващия час.