- „В много отношения това, което се случва, е малко положително. В продължение на десетилетия, под прикритието на трансатлантизма, ние загубихме интерес към отбраната и оставихме САЩ да решават. Напълно възможно е за Европа да вземе нещата в свои ръце.”
Европейските политици открито обсъждат как биха могли да се справят със заплахата от ядрено нападение без американска помощ, което е драматичен знак за дълбоката криза, обхванала трансатлантическия съюз с началото на управлението в САЩ на Доналд Тръмп, пише Политико.
Фридрих Мерц, който според проучванията е на път да стане канцлер след изборите в Германия, заяви, че континентът трябва да намери нови начини да се защити без американската военна подкрепа за ядрената защита чрез НАТО.
“Трябва да проведем дискусии както с британците, така и с французите – двете европейски ядрени сили – дали ядреното споделяне или поне ядрената сигурност от Обединеното кралство и Франция биха могли да се прилагат и за нас”.
При Тръмп, каза той, вече не може да се разчита на Америка.
Коментарът на Мерц предвещава голяма стратегическа промяна за Германия, която отдавна се съпротивлява на френските планове за по-тясно европейско военно сътрудничество, особено в областта на ядрената отбрана. Християндемократите на Мерц традиционно се борят за защита на отношенията със САЩ заради призивите от Париж за повече “стратегическа автономия” в ЕС.
Промяната на мнението в Германия би била още един знак за това как завръщането на Тръмп в Белия дом преди месец е влошило отношенията с Америка, която гарантира европейската сигурност от 1945 г.
Тръмп и неговият екип не показаха никакви признаци да отстъпят от враждебната си реторика срещу Европа – и по-специално лидерите на Германия и Украйна Володимир Зеленски.
Дни преди германските избори вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс дори обяви изтеглянето на американските войски от Германия, което би било съкрушителен удар върху структурите за сигурност на континента.
В петък Мерц каза, че Германия сега ще трябва да търси другаде своите отбранителни съюзи.
„Трябва да се подготвим за възможността Доналд Тръмп повече да не спазва ангажимента на НАТО за взаимна отбрана безусловно. Ето защо, по мое мнение, е от решаващо значение европейците да положат възможно най-големи усилия, за да гарантират, че сме поне способни да защитим европейския континент сами.“
Германия е сред европейските страни, които разполагат с ядрени оръжия на САЩ съгласно политиката на НАТО за споделяне на ядрени оръжия, заедно с Италия, Нидерландия и Белгия.
Париж предложи да започне преговори за това Франция да намери начин да сподели ядрения си арсенал с Германия още през 2007 г., но президентът Никола Саркози получи твърдо „не“ от канцлера Ангела Меркел.
Последвалите френски опити за атомна дипломация също не успяха да спечелят одобрение в Берлин.
Макрон направи опит да популяризира идеята за „европеизирано“ френско ядрено възпиране през 2020 г.
Френско официално лице отбеляза, че коментарите на Мерц показват, че подкрепата най-накрая нараства.
„В отговор на поканата, която Франция изпрати на своите партньори, които искат да обсъдят значението на речта на президента през февруари 2020 г. и европейското измерение на френското възпиране, забелязахме, че интересът само се е увеличил, особено след войната в Украйна“, отбелязва служител от президентската канцелария.
Като се има предвид дългата история на френското разочарование от Берлин, коментарите на Мерц бяха приветствани от политици, официални лица и анализатори във Франция, Германия и Обединеното кралство. Дори някои от неговите политически опоненти признават, че разговорите с британците и французите за ядрена защита биха били разумна стъпка.
„Това, че един бъдещ канцлер, ръководител на Християндемократите, говори така – значи много. Не мога да се сетя за еквивалент в ерата след Втората световна война, но е съизмеримо с шока, който американските изявления предизвикаха“, смята френско официално лице във военната политика.
„В много отношения това, което се случва, е малко положително. В продължение на десетилетия, под прикритието на трансатлантизма, ние загубихме интерес към отбраната и оставихме САЩ да решават. Напълно възможно е за Европа да вземе нещата в свои ръце.”
Жан-Луи Тиерио, бивш заместник-министър на отбраната на Франция, сега депутат в комисията по отбрана на Националното събрание, каза, че позицията на Мерц е “поразителна”.
“Думите му показват колко сериозно той приема риска от отделяне от САЩ и по този начин края на американския ядрен чадър“, каза Тиерио. „Това е голяма промяна от старите времена, когато не ни приемаха много сериозно, особено по отношение на обема“, добави той, имайки предвид предишните критики, че Франция няма толкова ядрени бойни глави, колкото САЩ или Русия.
„Това показва както сериозността на ситуацията в алианса, така и сериозността, с която френското и британското възпиране се приемат“, добави той.
Има и скептицизъм дали френската общественост ще подкрепи разширяването на ядрените задължения на страната, така че да обхванат Германия по начина, по който Мерц очевидно си е представял, въпреки че някои наблюдатели все още виждат потенциал за преговори с Обединеното кралство.
Коментарите на Мерц насърчиха политиците от управляващата Лейбъристка партия във Великобритания, които искат Стармър да отиде по-далеч в подкрепата на европейската отбрана.
„В този критичен тревожен момент за отбраната и сигурността на нашия континент, като се имат предвид империалистическите планове на Русия, ние като държава трябва да покажем лидерство. Това е, което нашите приятели и съюзници също очакват от нас“, каза Тан Деси, депутат от Лейбъристката партия, който председателства комисията по отбрана на парламента на Обединеното кралство. „Като се има предвид потенциалното отсъствие или значително намаляване на американското присъствие, това е нашето време като държава да се заемем и да поемем лидерство в отбраната на европейския континент.“
Като част от съществуващите ангажименти на Великобритания към НАТО, Обединеното кралство вече предоставя ядрен чадър на европейските съюзници, които са членове на НАТО, включително Германия.
Френската позиция е различна. Париж настоява, че неговите така наречени жизненоважни интереси, които ядреното възпиране е предназначено да защитава, имат европейско измерение, но не се е ангажирал с съвместно ядрено планиране на НАТО по същия начин, както британците вече са го направили.
Британското правителство не е коментирало изказването на Мерц, но всяка идея за изграждане на нов европейски режим на ядрена отбрана – който се очаква да се окаже добър, ако САЩ се откажат от НАТО – е изключително деликатна тема за Обединеното кралство, чиято програма за ядрени ракети е силно интегрирана с американската.
„Очевидно нивото на безпокойство в Берлин в момента е особено високо“, каза Лукаш Кулеса, директор по ядрена политика в отбранителния мозъчен тръст на Royal United Services Institute в Лондон.
„В този момент все още нямаме категорични индикации, че САЩ ще преосмислят ролята си в предоставянето на разширено ядрено възпиране чрез НАТО на останалите съюзници, включително Германия. Така че в известен смисъл това е по-скоро подготовка за потенциална опция.”
Един от многото въпроси ще бъде дали някакво ново ориентирано към Европа възпиране все пак ще бъде измислено чрез структурите на НАТО, пита Кулеса.
„На този етап смятам, че си струва да проведем по-подробен разговор за това как едно подобно водено от Обединеното кралство и Франция ядрено възпиране би могло да стане надеждно.“
“Изявлението на Мерц сега трябва да бъде проследено в дългосрочен план на политическо ниво, както от френска, така и от германска страна”, каза Хелоиз Файе, изследовател във Френския институт за международни отношения в Париж и експерт по ядрено възпиране.
„Това е на масата от пет години и ако не говорим за това сега, когато Европа е в опасност, никога няма да говорим по темата“.