- Сделката ще да лиши Украйна от средства, които сега са инвестирани предимно във военната и отбранителната индустрия на страната и които биха могли да помогнат за възстановяването на страната след края на войната.
- Новото предложение призовават Украйна да се откаже от половината от приходите си от природни ресурси, включително минерали, газ и нефт, както и от печалбите от пристанища и друга инфраструктура.
- Приходите ще бъдат насочени към фонд, в който Съединените щати имат 100 процента финансов интерес, а Украйна трябва да допринася за фонда, докато той достигне 500 милиарда долара – сумата, която Тръмп е поискал от разкъсаната от война страна в замяна на американска помощ.
- Тази сума е повече от два пъти по-голяма от икономическата продукция на Украйна преди войната. Тя не беше спомената в предишната версия на сделката.
- Тръмп отново не предоставя допълнителна подкрепа за военните усилия на Украйна, а също и гаранции срещу бъдеща руска агресия, ако бъде сключено мирно споразумение.
- Администрацията на Тръмп е предположила, че самото присъствие на американски икономически интереси в Украйна е гаранция за сигурността на Киев.
Администрацията на Тръмп настоява Украйна да се откаже от половината от приходите си от добив на природни ресурси, без да получи гаранция за сигурност в замяна, пише Ню Йорк Таймс след като медията се е запознала с документа.
В събота Украйна сериозно обмисляше второто американско предложение за своите големи природни ресурси. То съдържа практически същите условия, които Киев преди това отхвърли като прекалено тежки.
Някои от условията в новата версия изглеждат дори по-строги от предишния проект.
Въпреки че Украйна не беше финализирала сделката в събота следобед, нейното съгласие с условията би представлявало капитулация пред американските искания след седмица на интензивен натиск от страна на Тръмп. Американският президент разглежда достъпа до огромното минерално богатство на Украйна като необходимо възстановяване на милиардите, които Съединените щати са предоставили на Киев за войната му срещу Русия.
Сделката ще да лиши Украйна от средства, които сега са инвестирани предимно във военната и отбранителната индустрия на страната и които биха могли да помогнат за възстановяването й след края на войната.
Условията на новото предложение, което е с дата 21 февруари и е прегледано от “Ню Йорк Таймс”, призовават Украйна да се откаже от половината от приходите си от природни ресурси, включително минерали, газ и нефт, както и от печалбите от пристанища и друга инфраструктура.
Подобно искане беше направено в предишна версия на сделката, датирана от 14 февруари и прегледана от “Таймс”. Четирима настоящи и бивши украински официални лица и един украински бизнесмен, на които бяха описани условията на новото предложение, потвърдиха, че искането остава непроменено.
Украйна обмисляше възможността за партньорство със Съединените щати по отношение на ценните си природни ресурси като начин да убеди Тръмп да предостави допълнителна подкрепа за военните ѝ усилия, както и гаранции срещу бъдеща руска агресия, ако бъде сключено мирно споразумение.
Новият документ не предоставя нито едно от двете.
Президентът Володимир Зеленски търсеше гаранции за сигурността на Украйна, условие – което отсъстваше в първия проект на споразумението, представен му миналата седмица, което го накара да откаже да подпише сделката.
Новият документ посочва, че приходите ще бъдат насочени към фонд, в който Съединените щати имат 100 процента финансов интерес, а Украйна трябва да допринася за фонда, докато той достигне 500 милиарда долара – сумата, която Тръмп е поискал от разкъсаната от война страна в замяна на американска помощ.
Тази сума е повече от два пъти по-голяма от икономическата продукция на Украйна преди войната. Тя не беше спомената в предишната версия на сделката.
Не е ясно дали Тръмп иска тази сума в замяна на минала американска военна и финансова помощ или тя би се отнасяла и за бъдеща подкрепа.
Преработеното предложение гласи, че Съединените щати биха могли да реинвестират част от приходите в следвоенното възстановяване на Украйна, включително чрез инвестиции в развитието на подземните активи и инфраструктурата на страната.
Новият проект на споразумението включва и разпоредби за приходите от територии, които в момента са окупирани от Русия, в случай че бъдат освободени: Делът на приходите от ресурси, внасяни във фонда от освободените райони, би бил 66 процента. Русия в момента е окупирала около една пета от територията на Украйна, включително значителни части от богатия на ресурси регион Донбас.
Сделката потенциално може да бъде финализирана преди края на деня в събота, но също така може да бъде отложена, предвид предишната опозиция на Зеленски срещу нейните условия, пишат от медията.
Кийт Келог, специалният пратеник на Тръмп в Украйна и Русия, посети Киев от сряда до петък и обсъди новото предложение със Зеленски.
Потенциалната сделка за ресурсите на Украйна е била основна точка на спора в бързо влошаващите се отношения между Зеленски и Тръмп. Техните взаимодействия станаха враждебни през последната седмица, когато американският президент нападна Зеленски, наричайки го “неизбран диктатор”.
Украинският президент, от своя страна, заяви, че Тръмп живее в “мрежа от дезинформация”, след като Тръмп невярно твърдеше, че Украйна е започнала войната срещу Русия.
Двама души, на които е описано новото предложение, заявиха, че една от малкото промени, направени от Съединените щати, която би могла да удовлетвори Украйна, е премахването на клауза, поставяща сделката под юрисдикцията на съд в Ню Йорк. Тази разпоредба е повдигнала притеснения от украинска страна, тъй като би могла да отслаби правната позиция на Украйна в случай на спор.
Съединените щати са отделили 119 милиарда долара за помощ на Украйна, според Института за световна икономика в Кил, изследователска организация в Германия.
Администрацията на Тръмп е предположила, че самото присъствие на американски икономически интереси в Украйна е гаранция за сигурността на Киев.
Висши членове на американския кабинет са оказали натиск върху Зеленски да подпише сделката през последните дни.
“Президентът Зеленски ще подпише тази сделка и вие ще видите това в много кратък срок,” заяви съветникът по национална сигурност на САЩ, Майк Уолц, в петък. “И това е добре за Украйна. Какво по-добро бихте могли да имате за Украйна от това да бъде в икономическо партньорство със Съединените щати?”