- “Ако хора без необходимата техническа експертиза извършват непрозрачни интервенции в такъв сложен сектор, това може да има сериозни последици за авиационната безопасност”.
- Това не е въпрос само за безопасността на полетите в САЩ, а касае безопасността в глобалната авиационна индустрия.
Европейските авиационни експерти са смаяни от решението на администрацията на Тръмп да възложи на служителите на Илон Мъск да разследват проблемната и недостатъчно обезпечена с персонал система за управлението на въздушното движение в САЩ след няколкото въздушни катастрофи, пише Политико.
Авиационни експерти и политици предупреждават, че най-богатият човек в света няма добра репутация по отношение на безопасността и изразяват загриженост относно възможните последици от включването на неговата компания SpaceX в безопасността на въздушния трафик в САЩ.
Съмнения в компетентността на Мъск
Андрю Чарлтън, управляващ директор на консултантската фирма Aviation Advocacy, коментира:
“Мъск подходящият човек ли е? Всички неща, които той създава, имат ужасната тенденция да избухват в пламъци”.
Запитан дали европейският авиационен сектор е загрижен за новата задача на шефа на X да подобри управлението на въздушния трафик в САЩ, Чарлтън отговори:
“Да, 100%. Мисля, че думата, която търсите, е “зашеметени”. Те са в паника. Наблюдават с отворена уста от изумление”.
Обещания за бързи подобрения
След катастрофата на 29 януари между пътнически самолет и хеликоптер на американската армия над Вашингтон, при която загинаха 67 души, Мъск обеща, че неговият екип за съкращаване на разходите от Департамента за правителствена ефективност (DOGE) ще се стреми да направи “бързи подобрения в безопасността” в сектора за управление на въздушния трафик в страната.
В понеделник министърът на транспорта на САЩ Шон Дъфи, наскоро назначен от президента Доналд Тръмп, обяви участието на служителите на Мъск. Направи го чрез публикация в X, казвайки, че от екипа се очаква да “получи поглед от първа ръка върху настоящата система, да научи какво харесват и не харесват ръководителите на въздушното движение в сегашните си инструменти и да представи как можем да създадем нова, по-добра, модерна и по-безопасна система”.
Загриженост за безопасността
Даниел Либхарт, австрийски ръководител на въздушното движение и председател на авиационната секция на синдиката Vida, изрази своите опасения:
“Очевидно е, че бизнесът на Илон Мъск не е свързан с безопасността, а с парите му, което е нормално. Той е бизнесмен. Но когато става въпрос за управление на въздушното движение… става въпрос за човешки животи. И тяхната безопасност трябва да бъде приоритет номер 1”.
Ян-Кристоф Йотен, германски член на Европейския парламент от групата “Обнови Европа”, който е в транспортната комисия на законодателния орган, предупреди:
“Ако хора без необходимата техническа експертиза извършват непрозрачни интервенции в такъв сложен сектор, това може да има сериозни последици за авиационната безопасност”.
Необходимост от реформи
Въпреки че американската система се нуждае от реформи, експертите подчертават необходимостта от внимателен подход.
“Управлението на въздушния трафик в Америка и в глобален мащаб се нуждае от масивен технологичен ъпгрейд”, казва Чарлтън.
Той добавя:
“Всяка промяна, която правите в управлението на въздушния трафик, трябва да бъде постепенна, еволюционна, а не революционна”.
Европейските експерти ще продължат да наблюдават внимателно развитието на ситуацията, тъй като безопасността на въздушния трафик е от първостепенно значение не само за САЩ, но и за глобалната авиационна индустрия.