Европейският съюз е готов да използва най-силното си търговско оръжие срещу САЩ, след като президентът Доналд Тръмп заплаши да наложи мащабни мита и презрително заяви, че ЕС е създаден, за да “прецаква” Америка, пише в свой анализ Политико.
“Ние имаме Инструмент за борба с принудата и ще трябва да го използваме”, каза комисарят по земеделие Кристоф Хансен в Париж след среща с френската си колега Ани Женевар на земеделското изложение Salon de l’Agriculture.
Създаден след първата администрация на Тръмп от 2017 до 2021 г., “търговската базука” на блока предвижда широки ответни мерки в отговор на търговска дискриминация, като квоти и мита или ограничения върху чуждестранните инвестиции.
Заканата на комисаря дойде ден след като Тръмп заплаши да удари ЕС с мащабни 25-процентни мита “върху автомобилите и всички други неща”, предизвиквайки ярост от другата страна на Атлантика.
Политиците заявиха, че е дошло време Брюксел да отвърне на удара.
“Няма да позволим да ни тормозят, нито с мита, нито със заплахи за нашето законодателство”, категоричен е Бернд Ланге, германски социалдемократ, който обикновено е доста мек в изказванията си. Той председателства комисията по международна търговия на Европейския парламент.
Изявлението на Тръмп беше концентрация на търговските оплаквания, които той изричаше по време на предизборната кампания и които засили, откакто встъпи в длъжност преди месец. Той отново се оплака, че Европа не купува американски автомобили или храни и от огромния трансатлантически търговски дефицит на Америка, който той силно преувеличи на 300 милиарда долара.
Въпреки че САЩ подкрепиха обединена Европа след Втората световна война в рамките на стратегически план за създаване на демократичен бастион срещу Съветския съюз, Тръмп предложи публично различен разказ:
“Европейският съюз беше създаден, за да прецака Съединените щати”, каза той. “Това е целта му. Те са свършили добра работа, но сега аз съм президент.”
За европейските лидери това премина границата.
“ЕС не беше създаден, за да прецака когото и да било”, отвърна полският премиер Доналд Туск в публикация в X. “Точно обратното. Той беше създаден, за да поддържа мира, да изгради уважение между нашите държави, да създаде свободна и справедлива търговия и да укрепи нашето трансатлантическо приятелство. Толкова просто!”
Заплахата на Хансен да използва Инструмента за борба с принудата (ACI) също надхвърли предишната позиция, заета от комисаря по търговия на ЕС Марош Шефчович, който при първото си посещение във Вашингтон миналата седмица заяви, че прилагането на ACI е само хипотетична възможност.
Дразнейки мечката
Тръмп планира да възстанови митата върху стомана и алуминий от 12 март. По-широкообхватни мита могат да бъдат наложени още в началото на април. От там нататък нещата могат бързо да ескалират.
“Европейската комисия трябва да предприеме бързи контрамерки в отговор на митническата война на Тръмп”, публикува в X белгийският законодател Катлийн Ван Бремпт, заместник-председател на комисията по търговия в Европейския парламент.
“Отстъпването пред това агресивно поведение не е вариант. Сега трябва да защитим европейските компании и семейства от въздействието на американските мерки.”
Преди да задейства ACI, което би се нуждаело от подкрепата на 15 от 27-те страни-членки на ЕС, първото средство на блока би било да възстанови наказателните мита, които наложи в отговор на митата на Тръмп от първия му мандат – върху мотоциклетите Harley Davidson, бърбъна от Кентъки или портокаловия сок от Флорида. Те вероятно ще бъдат разширени, за да отразят мащаба на новите мита на Тръмп.
Европейските автопроизводители имат всички основания да се страхуват от търговските недоволства на Тръмп — не само заради това, че митото в Европа от 10 процента е четири пъти по-високо от това в САЩ, но и заради спорното твърдение на неговия екип, че данъците върху добавената стойност от около 20 процента също представляват търговска бариера. Ако Комисията изпълни обещанията си да нанесе равностойна болка на САЩ, германският производител на луксозни автомобили BMW ще бъде първият, попаднал в кръстосания огън. Неговият завод в Спартанбург, Южна Каролина — консервативна крепост, която гласува за Тръмп миналия ноември — е изнесъл почти 225 000 превозни средства миналата година, заяви компанията преди изказванията на Тръмп.
Кратък полуживот
Още по-объркващо за европейските лидери е колко бързо тяхната дипломация престава да действа върху Тръмп. Само 24 часа по-рано френският президент Еманюел Макрон беше демонстрирал майсторски клас как да се справя с раздразнителен властелин. Той дори даде интервю за Fox News, любимия телевизионен канал на Тръмп, призовавайки го да води търговска война срещу Китай – а не срещу Европа.
Чаровната офанзива на Макрон отстъпи място на мрачния реализъм в четвъртък, когато френският министър на бюджета Ерик Ломбард предупреди, че ако Тръмп потвърди митата, “Европа ще направи същото”.
“Това е сценарий, за който се подготвяме”, заяви министърът на промишлеността Марк Ферачи пред репортери на пресконференция в Париж, след като беше домакин на среща на министрите от ЕС за това как да се спаси стоманената индустрия на блока.
Министърът на индустрията на Италия Адолфо Урсо, говорейки заедно с Ферачи, предположи, че Европа би могла да избегне американските мита, като отстъпи пред исканията на Тръмп — като същевременно призова за единство и предупреди срещу търговска война. Един от начините да се успокои Тръмп, намекна той, би бил да се удовлетворят неговите искания за увеличаване на европейските разходи за отбрана.
“Митата са върхът на айсберга, но отговорът на митата е в други аспекти,” каза той.