Нежеланието на НАТО да предостави бойни танкове разкрива двойственото отношение на Запада към помощта за Украйна и Киев да излезе победител
Западните правителства се аплодират за това, че са помогнали на Украйна да се противопостави на инвазията на Русия. Определено трябва да им се отдаде заслуга. Но с наближаването на първата годишнина от войната идва и нов момент за важно решение, пише в свой анализ Уолстрийт Джърнъл.
САЩ и Европа ще оставят ли войната да продължи като брутална безизходица или ще осигурят достатъчно военна помощ, за да може Украйна да си върне територията и да спечели войната?
Това е стратегическият избор, неизказан публично, но той се очертава на заден план. Съюзниците на Украйна се срещат в петък във военновъздушната база Рамщайн в Германия. Ще присъстват министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин и председателят на Обединения комитет на началниците ген. Марк Мили. Техните решения ще определят условията на война от украинска страна до края на зимата и след това.
Украинците водят героична битка и си връщат част от територията, заграбена от Русия в началото на войната. Но горчивата истина е, че Владимир Путин не показва признаци да се отказва въпреки унизителните си неуспехи. За отдушник на разочарованието си, Путин насочва ракети към жилищни сгради, като една в Днипро уби 40 души, включително деца. До пристигането на американските системи за противоракетна отбрана Patriot все още остават седмици или месеци докато украинските войски се обучават в Оклахома.
Русия може би се готви за нова офанзива.
Институтът за изучаване на войната предупреди тази седмица, че Русия се „готви да проведе решителна стратегическа акция през следващите шест месеца“, може би в опит да превземе Луганска област на изток.
Това може да се окаже правилно решение за Русия, ако Украйна не успее да надгради успехите си от втората половина на 2022 г. и скоро да си върне територията. Украинците очевидно имат волята да продължат да се бият, както Виталий Кличко отбелязва, но те се нуждаят от повече и по-добри оръжия, отколкото Западът е предоставил досега.
Започващото фиаско около спешното искане на Украйна за танкове илюстрира проблема. Обединеното кралство заяви тази седмица, че ще предостави танкове Challenger 2 на Украйна, но само 14. Германия няма да подпише трансферите на своите танкове Leopard, освен ако САЩ също не предоставят свои собствени танкове Abrams.
Leopards са отлични бойни танкове в експлоатация в европейските армии, 2000 в НАТО. Военни анализатори предполагат, че украинците ще се нуждаят от поне 100, за да направят пробив на бойното поле, и приоритетът трябва да бъде осигуряването на танкове бързо и в мащаб. Американските морски пехотинци наскоро “пенсионираха” своите танкови батальони като част от стратегическа промяна и тези Abrams биха могли да бъдат използвани добре в Украйна.
И все пак помощта, която планира да обяви тази седмица Байдън, няма да включва танкове. САЩ също няма да предложат на армията тактическа ракетна система, която би позволила на украинците да поразяват цели отдалеч, изстреляна от системите Химарс.
Това нежелание е знак за озадачаваща плахост. Страхът на Белия дом очевидно е, че войната ще ескалира, ако Путин продължи да губи позиции. Руснакът е способен на всичко, но няма морален или стратегически аргумент да се даде на Украйна точно толкова оръжия, че да кърви с месеци без шанс за победа.
***
По-силният аргумент е да се помогне на Украйна да спечели бързо с повече оръжия и чрез премахване на ограниченията на САЩ върху начина, по който Украйна води война. САЩ заявиха, че украинските удари на руска територия са забранени и практическият ефект е да се накара Москва да концентрира сили в Източна Украйна, без да се налага да защитава някои от собствените си депа и бази. Защо диктатор, прехвърлил чужда граница, трябва да има свободата да твърди, че територията му е свещена?
Репликата е, че Путин може да използва ядрено оръжие, но последните месеци показаха, че при всяко положение той ще вземе това решение въз основа на собствените си изчисления. Ако го направи, той ще се сблъска с още повече глобален остракизъм и западна помощ за Украйна.
Една дълга и грозна безизходна ситуация в Украйна ще постави Русия в позиция да заплашва съседите си за години напред, което ще струва още по-скъпо на САЩ и Европа.
Президентът Байдън получава аплодисменти за поддържането на украинската коалиция заедно въпреки икономическите и военните напрежения. Но похвалата ще се превърне в остра и заслужена критика, ако войната продължи и Русия спечели своята война на кърваво изтощение.