Атака срещу един съюзник в НАТО е атака срещу всички. По този начин Европа и САЩ трябва да третират решението на Русия да спре доставките на природен газ за Полша и България, пише Уолстрийт Джърнъл.
При достатъчно съюзническа координация това може да бъде бумеранг за Владимир Путин.
Кремъл изнудва Европа, като изисква „неприятелските“ страни да плащат за газ в рубли, а не в евро или долари, както се изисква от договорите им с Газпром. Държавите, които отказват, като България и Полша, рискуват да им бъде спрян газът.
„Искането от руската страна за плащане в рубли е едностранно решение, а не според договорите“, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. „Компаниите с такива договори не трябва да се съобразяват с руските искания. Това би било нарушение на санкциите срещу Русия. Г-н. Путин се надява да премахне западните санкции, да увеличи курса на рублата и да раздели Европа.”
Това може да е тактическа грешка. Европа не може да замени около 40% от своя газ, който внася от Русия, за една нощ. Но изнудването на Путин трябва да втвърди решимостта на Европа да намали зависимостта си от руското гориво.
Полша показва, че може да се направи по-рано, отколкото мнозина си мислят, а също заяви, че така или иначе е планирала да не подновява договора с Газпром.
Други държави са по-уязвими към изнудването на Путин, но те имат някои краткосрочни алтернативи.
България внася около 90% от газа си от Русия, но може да получи газ от Турция и Гърция.
Италия сключи сделка за внос на повече газ от Алжир.
Германия се бори да намали зависимостта си от руския газ, който сега представлява 35% от вноса, спрямо 55% миналата година.
Путин иска да повиши цената на газа за Европа, за да има средства за войната в Украйна и заради санкционирането на Русия. Цените на газа на едро в Европа се повишиха с 20% в сряда сутринта и са повече от шест пъти по-високи, отколкото преди година.
Ако Путин спре газа за други европейски страни, континентът може да изпадне в рецесия.
Прекъсването на износа също би наранило Русия, тъй като продажбите на гориво финансират руската военна машина и са почти половината й бюджет. Путин има малко други места, където да изпрати своя газ, така че сондажните платформи скоро ще трябва да бъдат свалени и кладенците да бъдат запечатани. Това може да нанесе дългосрочни щети на руския добив на газ.
Путин продължава да подценява европейската солидарност и решимост. Той може би смята, че заплахите му ще подкопаят санкциите, но може да се случи обратното. Bloomberg съобщи, че германските власти са готови да подкрепят постепенната забрана на вноса на руски петрол в Европейския съюз.
Войната на Русия срещу Украйна събуди европейците от техните енергийни илюзии, но Байдън все още дреме. Време е да се събудим, сър, призовава Уолстрийт Джърнъл.