Нека да е ясно, г-н Президент, че ако Путин успее, това няма как да установи справедлив и траен мир, заяви Христо Иванов от ДБ по време на консултациите с президента Румен Радев.
Ние не казваме точно какво въоръжение, какви способности, кога и как. Истината е, че това решение изцяло трябваше да се вземе от изпълнителната власт. Решението да се намесва Парламентът не беше добър знак, но така се получи.
Ние смятаме, че решението, което беше взето, дава един широк мандат за широка модернизация на българската армия. Дава аргументи, когато се водят преговори с нашите съюзници и България да е съюзник, на който може да се има доверие.
Вие говорите за въвличане на страната във война. Но нека ние си даваме сметка, че ако ние изглеждаме като една страна, която не може да споделя отговорностите за сигурността в Източна Европа, пред лицето на една агресия, която не е агресия срещу една отделно взета страна, г-н Президент, това не е просто двустранен конфликт, към който ние можем да вдигнем ръце и да кажем: “Да се оправят!”. Това е част от една дългосрочна политика на Путин по реконструиране на едно имперско влияние в Източна Европа. Това е предизвикателство, непосредствено спрямо нашата сигурност. И спрямо съюзите, в които ние членуваме.
Затова не просто да си заринем главата в пясъка и да казваме едва ли не украинците да се оправят, за нас е приемливо Путин да успее.
Способността ни да покажем, че можем да носим съюзническа отговорност, е много важна за всички политики, които ще се приемат оттук нататък.
Нека да е ясно, г-н Президент, че ако Путин успее, това няма как да установи справедлив и траен мир, а най-малкото мир в наш интерес, защото всеки оттук нататък да може с политиката на силата да налага своите интереси и разбирания в нашия регион.
И в тази връзка, оставяйки в Министерството на отбраната да прецени какво, кога и как и в каква степен да подпомогне Украйна, беше важно да дадем политически знак.
Това е нашата дълготрайна позиция, на която ние ще стоим. Благодаря Ви!
Радев реплекира, че солидарността е важна, но е най-важният ангажимент към НАТО България да поддържа своята боеспособност. Той разкритикува позицията на ДБ, че иска обвързване на модернизацията на българската армия с предоставяне на оръжие на Украйна.
Вие как си го представяте този процес?, попита Радев.
Мислех, че сме на консултации за съставяне на правителство, каза Иванов, но изложи своята позиция. Посочи, че е удовлетворен от това, че министърът на отбратана е заявил, че може да се предостави такава помощ.
Понеже ни питате ние как обосноваваме, аз да Ви попитам.
Вие месеци наред твърдите, че подобно решение ще ни вкара във война, едва ли не директно, не считате ли, че ако имате такава информация, че ще ни вкара във война, трябваше да свикате консултативен съвет по национална сигурност и да ни я предоставите, да ни запознаете с тази информация за конкретните рискове за вкарването на България във война при положение, че много други страни предоставиха според възможностите си военна помощ. Това очевидно не се случва с тях.
Радев отвърна, че още февруари е свикал такъв съвет и е направил общо четири. Той заяви, че националната сигурност не търпи аматьорски интерпретации. Изисква гаранции, а не лозунги. Изисква професионализъм, а не постословие. Президентът цитира Фейсбук постове на депутата от ДБ Ивайло Мирчев и попита какво правителството на Кирил Петков е направило за модернизацията на армията ни. Подробно разказа какво е свършило служебното правителство. Не приема да се обвинява служебното правителство. Отново изчете поста на Мирчев, където е казано:
“Модернизацията на армията трябва да е приоритет на всички политици. Независимо от личните им предпочитания, путинофилия или русофилия”.
И президентът продължи с критиката си към ДБ:
След като за 8 месеца не е свършено необходимото, трябва ли да смятаме, че всъщност – по тази логика на Вашия сподвижник, Вие сте “путинофили” и “русофили” под прикритие?
И за да не излезе това наяве, боравим с лозунги, за да го прикрием.
На това как гледате? Те рефлектират върху хората в армията.
Христо Иванов отново се включи, за да отговори на поредния въпрос.
Г-н Президент, предполагам, че ако очаквах да коментираме Фейсбук постове, и ние можехме да дойдем подготвени…
След това лидерът на ДБ продължи по въпроса за “путинофилията” и “русофилията” като посочи, че имат добър диалог с министъра на отбраната и може да се сравни с отношението към министъра на енергетиката, чиято оставка искат, защото е “доста неадекватен”. Допълни, че е излишно да се проявява “тази свръхчувствителност по отношение на министерството на отбраната”.
Що се отнася до това България да поддържа позиция на максимално слабо участие в усилията на нашите съюзници за адекватен отговор и по отношение на путиновата агресия, още от 2014 г., г-н Президент, това обслужва интересите на Путин. И да – до степента, в която нашето правителство се е колебаело заради сложната си коалиционна констукция. Степента, в което то не е могло да чува нашите призиви. И навреме да ги чува.
Защото нашата позиция е известна, г-н Президент. И тя е била ясна през цялото време.
Това обективно обслужва интересите на Путин.
Защото Путин има интерес от една разединена Източна Европа пред лицето на неговата агресия, на която той да може да налага волята си.
Една от най-важните мерки да спре тази агресия е тя да стане невъзможна изобщо като политика, защото не знаем кой след Путин ще се вдъхнови от подобен тип процеси, е единството.
И то единството без колебания и нюанси.
Аз няма да цитирам изказвания, г-н Президент. И не само във Фейсбук.
По отношение на колеблива позиция по заклеймяването на руската политика в Източна Европа. Мисля, че всички ги знаят.
Ние наистина трябва да разберем, че след 24 февруари, колкото и да е късно, ние трябва да застанем от едната страна и не можем да плашим хората с това, че, заемайки такава общосъюзническа позиция, щяло да ни вкара във война.
Не говоря за консултативния съвет, който е проведен преди 24 февруари.
Ако имате информация, че българските служби, че едно или друго действие ще вкара България във непосредствена война, каквото сме чували да се казва от Вас, това означаваше, че веднага трябваше да бъдем информирани за това…
Мисля, че всички разбираме, че путиновата агресия е нещо, на което трябва да бъде даден отговор и България трябва да понесе своята част от отговорността.
Трябва да бъде заклеймявана и не можем да си позволим никакви нюанси.
Както казва бай Ганьо или Алеко Константинов: “и с дявола сме добре, но на бога, аман заман, хвърли един кръст”. Този тип разкрачени позиции не са в интерес на България дългосрочно.
Президентът посочи, че трябва да имаме много ясно представа за процесите и за декларациите, които правим.
Вие заклеймихте това, че не подписах декларацията за присъединяването на Украйна в НАТО. Но каква е съдбата на тази декларация?!
Иванов отговори:
Не знам какъв е генезисът на тази декларация, но считам, че България има интерес да бъде със своите съюзници.
И считам, че когато трябва да бъде произведен политически знак, че Украйна има съюзници, това трябва да се намери начин да се направи.
Една корекция.
Войната не започна на 24 февруари, г-н Президент.
Войната започна 2014 г. Имаше анексия на Крим, която много ясно показваше посоката на руските действия.
България нямаше ясна позиция по отношение на Крим. За съжаление!
Благодарение на Вас!
“Крим е руски” е една фраза, която тежи на българската политика и на бългаската позиция.
Радев посочи, че многократно е заявявал, че анексацията на Крим е в нарушение на международното право.
Но откъде излитат руските ракети в момента? Откъде излитат руските самолети? Да, за съжаление излитат от Крим. Това е обективна реалност.
И който не се съобразява с нея – най-малкото – трябва ли да се остави цялото ПВО в Украйна да се противодейства на това, което идва от Крим. Ами не може да се пренебрегне този факт.
Считайте го от оперативна гледна точка. От стратегическа гл.т. А не от гл.т. на международното право.
Радев заяви още, че е завършил два американски университета, а “кохортата” около него също са от американски университети.
Вашата кохорта, която са Ви експерти по национална сигурност, са завършили съветски академии. Огледайте се, вижте ги.
Моята кохорта е изминала целия път…
Вижте Вашата кохорта какво са постигнали. Вредят в много отношения.
Вие сте сериозна партия и не искам да гледам как нанасят вреда точно на Вашата позиция.
Разговорът е интересен. Може да се изгледа тук. Разговорът за Украйна и Русия продължава 35 минути, а цялата консултация е 39 минути.