Едно от най-големите предизвикателства пред съвременните родители е да възпитат родолюбие и уважение към историята на България у децата си.
Защо да поглеждаме назад, когато информацията за бъдещето ни ни залива отвсякъде?
Как да предизвикаме децата си да се интересуват от миналото, когато настоящето често ни изпълва с тъга?
Как да убедим децата, че имената от учебниците по история не са просто названия на улици и квартали, а реални личности, чиито идеали и по-важното – дела – могат и трябва да служат за пример и днес. Безброй са имената на великите българи, чиито стремежи и въжделения, претворени в дела, се вплитат в нелекия път на България през вековете, белязан с години на възход и времена на тежки изпитания.
Наред с неизброимите славни победи в кръвопролитни битки, в нашата история има трагични страници на поражения и загуби, оставили неизличими следи в съзнанието на народа ни. Ехото от онези далечни събития, което достига до нас от дълбините на времето, както и паметта за сътвореното от предците ни, ни помага да съхраняваме националния си дух. Да познаваме историята си, означава да познаваме себе си и да не допускаме да повторим грешките от миналото.
Откъси от книгата “Великите българи”
Подарък от “Софтпрес” за приятелите на “Данибон”
Из “Братята Константин-Кирил Философ и Методий”:
Солунските братя имали знатен произход. Методий е роден около 815 година, а Константин-Кирил Философ – около 827. Баща им бил византийски военачалник, а според някои изследователи майка им била славянка.
Целият откъс прочетете тук.
Из “Паисий Хилендарски”:
За живота на Паисий научаваме от послесловието, с което завършва историята. Там той споменава, че е роден през 1722 година в Самоковската епархия (църковна област в православното християнство) и че не е учил нито граматика, нито светски науки. Изследователите на житейския му път са стигнали до заключението, че родното му място е днешният град Банско.
Целият откъс прочетете тук.
…
Издателство “Софтпрес” е партньор на “Данибон” в инициативата “Представи се”.