Пред вас е един от най-важните етапи в развитието на вашето дете, а именно превръщането на детето в ученик. Знаем колко смесени емоции носи това за вас – чувство на гордост от порасналото вече дете, вълнение поради това, че настъпва нов етап на родителството и много други.
Събрали сме добри практики и съвети от нашите специалисти, за да можете да преминете през този период по възможно най-спокоен начин. Позитивната нагласа, въпреки притеснението, е първото стъпало към успеха и сигурен инструмент за спокойствието на ученика.
Понякога изискванията, които имаме към детето си, надвишават възможностите за неговата възраст. Това създава чувство на потиснатост и несправяне в детето. Друг път, в стремежа си да помогнем на бъдещия ученик, твърде много го обгрижваме и го лишаваме от умения за самостоятелност.
Балансът на очакванията към детето и един по-подкрепящ модел на поведение са в основата на спокойствието и личното му самочувствие.
В основата на спокойното дете е и доброто сътрудничество на родители и училище. Родителското отношение към училищната общност има съществена роля върху емоционалната среда и адаптацията на първокласника.
Какво да правя, ако забележа, че детето ми има затруднена концентрация?
В тази възраст вниманието не е напълно устойчиво. Ако все пак забележите,че лесно се разсейва, поговорете първо с детето, възможно е да има причина, която да го тревожи.. Може да му помогнете като редите пъзели, четете книжки, намалите или ограничите напълно екранното време.
Достатъчно голямо ли е детето в 1-ви клас, за да го запиша на лагер?
В тази възраст детето е важно да има навици за самостоятелност. Да мие само зъбите си, да се облича, да се грижи за нещата си. Вече се чувства достатъчно голямо да се отдели за известно време от вас. Лагерите са чудесна възможност на децата от класа да изградят по-близки взаимоотношения, както и на детето ви да усъвършенства уменията си за самостоятелност и отговорност.
Василена Войникова, учител, ЧОУ “Светлина”:
Има няколко условия, които водят до успех при всеки първокласник. На първо място – търпение и постоянство. Не всяко нещо се получава от първия опит, понякога има нужда от втори или трети, и резултатът ще е налице. С постоянството като другарче и неотказващи се пред трудности, неминуемо ще покорим върхове. Последно, но не и по важност, всяка дейност в първи клас трябва да бъде извършена с желание и да носи удовлетвореност.
Екатерина Петрова, психолог, ЧОУ “Светлина”:
Важно е да се поддържа един постоянен дневен ритъм за детето, доколкото е възможно. Да бъде сведен до минимум престоят пред електронните устройства – това пряко влияе на концентрацията на бъдещите ученици. Възлагайте задачи, които подпомагат тяхната отговорност от най-ранна детска възраст. Самооценката на детето е пряко свързана с отговорностите, които то има.
В ЧОУ “Светлина” семействата получават индивидуална подкрепа и практически насоки, за да могат да подпомагат своите деца в процеса на адаптация и изграждането на основни умения, необходими за развитието на самостоятелни и осъзнати личности.
Повече информация можете да откриете на https://svetlina.net/osnovno-inovativno-uchilishte/ или да се свържете с “Комуникационен мениджър” на ЧОУ “Светлина” на тел: 0897 820 996.
…
ЧОУ “Светлина” е участник в инициативата “Представи се в Данибон”.