„Диамантеното око“ от Кейт Куин е най-новото заглавие в каталога на издателство „Софтпрес“. Книгата вече е по книжарниците и е вдъхновена от истинската история на Людмила Павличенко – самотна майка, дипломантка, изследователка и библиотекарка, която се превръща в най-смъртоносната снайперистка през Втората световна война, известна с прозвището Лейди Смърт.
В тази статия ще намерите 3 любопитни факта за Людмила, които вдъхновиха царицата на историческите романи Кейт Куин да напише „Диамантеното око“.
1. Единствената жена през Втората световна война с 309 потвърдени убити врагове
Когато има войни, повечето държави не изпращат на фронта жени. Съветският съюз не влиза в това число. Във Втората световна война от руска страна участват близо 800 000 жени, сред които 2000 снайперистки. Една от тях се превръща в най-успешната снайперистка в историята. Людмила Павличенко, млада самотна майка с украински корени, има 309 официално потвърдени (в действителност може да са много повече) убити врагове, като това я поставя на второ място след легендарния финландец Симо Хяюхя, наричан от руснаците Бялата смърт, който има поне 505 успешни изстрела.
От тези 309 убийства 187 са в първите 75 дни от службата й – по време на битките в Одеса преди съветската армия да се оттегли. Това число включва 100 офицери и 36 немски снайперисти. Достигайки 100 убийства, тя е повишена в старши сержант, а когато достига 200 става лейтенант.
2. Людмила е била изключително издръжлива и е разчитала на хитра военна тактика
Колкото повече расте броят на жертвите ѝ, толкова по-опасни стават задачите за Лейди Смърт. Много често тя провежда дуели с вражески снайперисти, като най-любопитен е този, който продължава цели 3 дни. Всичко приключва, когато мъжът прави един грешен ход и става поредната нейна жертва.
Още един любопитен пример е как в друг от нейните дуели решава да се скрие в поле от тръни. Въпреки неудобното и пълно с остриета скривалище, тя остава неподвижна с часове, без храна и вода, насред руската зима, като не изпуска съперника си от очи. В крайна сметка той губи търпение и се подхлъзва, а Лейди Смърт не пропуска своя шанс.
Людмила определено е знаела как да се движи и оцелява на фронта, като е проявявала търпение и безпощадност. Става още по-безмилостна, когато губи своя любим във войната.
3. Пропагандатор и приятелка с Рузвелт
Разбира се и Людмила не се разминава без белези фронта. По време на сражение бива улучена в лицето от шнарпели. Съветското върховно командване я смята за прекалено ценна и тя е евакуирана. Когато се възстановява напълно, се включва в борбата в по-различна роля – пропагандатор, който да лобира за помощ за Русия. Людмила е изпратена на турне в Канада, САЩ и Великобритания, като в САЩ се превръща в първия съветски гражданин, приет от президент в Белия дом.
В началото американската преса не я взима на сериозно и ѝ задава единствено въпроси, свързани с женската ѝ природа, но тя успява да убеди и най-големите скептици, че не е нито самозванка с измислена история, нито хладнокръвен убиец без сърце. Враговете са нашественици, на които е заповядано да атакуват, а тя е защитник, на когото е заповядано да ги отблъсне. Каквото и да й струва това.
Първата дама Елинор Рузвелт, която посреща руската делегация с разбираем скептицизъм, бързо преценява искреността на Людмила и напълно неочаквано двете се сближават.
„Приятелството между първата дама на САЩ и една руска снайперистка може да изглежда крайно неправдоподобно като сюжет, но много от съответните сцени в романа са взети директно от мемоарите на Людмила“ – пише Кейт Куин в бележките за книгата и допълва: Как Людмила пада от кануто в реката по време на гостуването ѝ в имението на Рузвелт в Хайд Парк; как след това момичето се озовава в спалнята на първата дама, където Елинор собственоръчно подгъва своя розова пижама за нея и двете си бърборят толкова дълго, че президентът Рузвелт отива да извика за вечеря тази невероятна двойка най-добри приятелки.“
Както често се случва, най-нереалните мигове в романа са взети назаем от реалността.
Всички книги на Софтпрес можете да закупите с 20% отстъпка с код Danybon20 от сайта на издателството https://www.soft-press.com/.
…
Софтпрес е партньор на Данибон в инициативата “Представи се”.