“Справедливият и траен мир може да се постигне като мир чрез сигурност за Украйна и за ЕС”, обяви премиерът Росен Желязков след заседанието на Съвета по сигурността към Министерския съвет.
„Обеднихме се около разбирането, че справедливият и траен мир може да се постигне като мир чрез сигурност за Украйна и за Европейския съюз. Благодаря всички участници за техния конструктивен тон, защото всички изхождахме от разбирането, че пъзелът за националната ни сигурност е споделена отговорност на политическите сили. Затова и всички решения, които България ще защитава, са базирани на решения, които са взимани в Народното събрание и в хармония със същите решения.”
На Съвета са били обсъдени рисковете за националната ни сигурност при няколко хипотези – продължаване на войната, прекратяването ѝ, хипотеза, свързана с участието на САЩ и такива, свързани с оттеглянето на Щатите в различните форми на подкрепа и участие.
„Разгледахме също и възможностите, които предостави инициативата REACT на Европейската комисия. Възможности в три направления. Първо – генерирането на ресурс в нарочен фонд, който да даде възможност на страните членки, в това число и на България, за реиндустриализация на военната си индустрия. Възможностите, които се дават през националния бюджет с възможността за дерогация на Клаузата за дефицит, както и възможностите за използването на Кохезионния фонд и други фондове на Европейския съюз за генериране на ресурс, който по думите на председателя на Европейската комисия ще възлиза през следващите няколко години на близо 800 милиарда евро”, добави премиерът.
Желязков посочи още:
„За нас е важно да използваме тези възможности, за да сложим нашата военна индустрия на коловоза на нейното екстензивно развитие с по-добра координация между публичните и частните предприятия в сектора.”
Още в началото на изявлението си обаче наблегна на позицията на България, с която тя отказва да заеме страна в спора между ЕС и САЩ.
България не може да си позволи нито активно, нито пасивно, да бъде поставена в ситуацията да избира подкрепата си и отношението си за войната в различните тенденции, които се изразяват от ЕС и от САЩ. Ние ги разглеждаме като съюзници в НАТО и като съвместен гарант за защита на националната ни сигурност.
Всички решения, които България ще защитава, са базирани на решения на Народното събрание и в хармония с тях, уточни Желязков.
Темата на срещата беше “Преглед и анализ на актуалната геополитическа ситуация и произтичащите от нея рискове за националната сигурност”.
Бърз анализ:
1. Справедливият и траен мир може да се постигне чрез сигурност за Украйна и за ЕС
По този въпрос – добре, долавя се европейската гледна и дори на Украйна
2. България е готова да участва в общите европейски отбранителни политики: „За нас е важно да използваме тези възможности”
По този въпрос – вероятно добре – по-скоро доста консуматорски, а не лидерски възглед
3. Желязков наблегна на позицията на България, с която тя отказва да заеме страна в спора между ЕС и САЩ.
По този въпрос – влияние от “разкрачената” позиция от изявлението на Борисов след срещата Тръмп-Зеленски
България не е поставена категорично и силно сред другите европейски държави, но все пак не се отделя от тях и поне по две от точките сме сравнително с проевропейските възгледи.