Обсъждаме вариантите от 5 до 7 септември за началото на учебната година, а малките ученици да свършват и по-късно, заяви по БНТ образователният министър акад. Николай Денков. Той посочи, че някои випуски у нас – т.е. малките ученици, учат по-малко в сравнение с връстниците си от други европейски държави.
Като плюс за по-ранното започване на учебната година образователният министър този път даде малко по-ясни причини защо иска тази промяна: по-дълги ваканции през учебно време. А другата – да има повече учебни дни за усвояване на материала.
Ние започнахме обсъждането със социалните партньори, защото първо с тях в експертна експертна среда трябва да направим обсъждането.
В момента обсъждане вариант от пети до седми септември като започване на учебната година. Разбира се има много за и против.
Основното ЗА и то е изключително важно е, че нашите ученици в редица випускиучат много по-малко.
Като казвам много, имам предвид 1 седмица, 10 дни, 15 дни по-малко от техните връстници в другите държави в Европа.
Това означава, че имат по-малко време за учене.
Когато се оплакваме, че се препуска по материала, част от проблема не е само, че имаме повече материал, но имаме и по-малко дни, в които децата трябва да учат.
Така че една от причините да искаме да започнем по-рано учебната година е да има поне няколко дни, ако не и една седмица, повече време за усвояване упражнения върху материала.
Така че децата да могат да усвоят по-добре.
Втората причина е, че в другите държави имаме по-регулярно ваканции и то по-дълги ваканции, в които децата да могат да се почиват.
Примерно късно-есенна ваканция, междусрочната ваканция за тази година беше само един ден по календар. Така че трябваше да издавам извънредна заповед, за да стане една седмица. В другите държави има повече дни, в които децата могат да си починат, учителите могат да си починат и след това с нови сили да продължат нататък.
Това е, което обсъждаме с колегите:
Как да започнем по-рано, може би можем да променим календара специално за малките деца и да завършват малко по-късно и да използваме част от тези дни за повече обучение, а част от тези дни за по-дълги ваканции в учебната година.
В интервюто акад. Денков посочи, че е живял във Франция и познава образователната им система. Поводът беше сливането на университетите, но този френски опит вероятно може да ни подскаже, че е запознат и с френските доста дълги ваканции – на месец и половина следва ваканция от две седмици. Интересно е дали би могло да се случи това и у нас. Досега основно ставаше дума да се добавят около 2 дни към междусрочната ваканция, а за да се случи това, семействата трябваше да се лишат от “евтиното си море” в началото на септември. Никой не говореше изобщо за по-дълга есенна ваканция например, а първият срок би се получил ужасно дълъг и без много време за почивка.
Близо месец образователният министър не беше говорил по идеята си за по-ранен старт на учебната година. От вчера отново е започнал упорито да лансира тази идея, но вече е добавил и вариантът 7 септември, а също и това, че се обсъжда идеята със социалните партньори. Явно от разговорите се е родило това добавяне на 7 септември, а не така твърдо – 5 септември – т.е. да не е ден преди празника 6 септември, а леко отстъпление към 7 септември.