обн. 17,21 ч.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
Онлайн пробни изпити по формата на НВО – БЕЛ и математика – 6 и 7 клас
Летен онлайн курс по учебна математика/подготовка за НВО
Има важни промени при изпитите на над 60 700 седмокласници тази година. Целта е те да бъдат облекчени в този толкова стресиращ и отговорен момент в живота им, информира БНТ.
Датите за тестовете по български език и математика са изтеглени по-назад във времето, за да имат учениците повече време за подготовка.
Първият модул и за двата изпита е увеличен като времетраене.
Задачите по-математика са олекотени.
Ако дете се разболее сериозно, може да се яви на друга дата.
Тази година изпитът по български език и литература ще бъде на 19 юни, а по математика – на 21 юни. Или със седмица по-късно от миналата. Беше направено, за да могат седмокласниците да се подготвят по-добре.
Времето за решаване на първия модул от тестовете беше увеличено от 60 на 75 минути.
“Първият модул, който е по-общ всъщност, има нужда още от малко време децата да завършат своите отговори, да нанесат на черновата, това което са отговорили”, заяви Галин Цоков, министър на образованието и науката.
По математика две от задачите, които бяха с отворен отговор, станаха с избираем. Беше направено, защото се допускат чести технически грешки при решаването на отворените задачи.
“Ще има възможност за втора дата, на която да се яват деца, които по причини, свързани със заболяване, престой в болница, карантиниране не се успели да се явят на първата”, заяви Галин Цоков, министър на образованието и науката.
Заявленията за втора дата ще се подават до 8 юли. Министърът ще определи кога ще е тя. Промени в броя на задачите по двата предмета няма. Изпитите са от 9.00 часа като тази година те са отделени от Националното външно оценяване на 10-и клас. Беше направено, за да се облекчи организацията и да има повече време за проверка на работите на седмокласниците.
В столицата тази година те са над 10 400 – випускът е почти същият като миналата година. Паралелките са 423 и са намалени в сравнение с миналата година. Така конкуренцията при седмокласниците ще бъде засилена, посочва БНТ.
“Ще трябва да направят своя избор възможно най-рано и съветваме тази година да не чакат последно класиране, защото вероятността да не останат свободни места е твърде голяма”, каза Ваня Станчева, председател на Областната комисия за прием, РУО-София.
Профилираните паралелки са 236 и малко са намалени. Броя на паралелките в най-желаните езикови гимназии обаче не е променен. Професионалните паралелки са 187. Има и нови специалности като “Помощник- възпитател в детска градина” и “Театрален грим и перуки”.
В Пловдив тази година има общо 221 паралелки – от тях 145 са професионални и 76 – профилирани. Професионалните паралелки са увеличени. Приемът в езиковите се запазва.
“Най-предпочитано училище последните една-две години е Хуманитарната гимназия”, заяви Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив.
В Пловдив има пет нови специалности. Сред тях са “Художествена тъкан” и “Парково строителство”.
Във Варна паралелките след седми клас са 167. Значително е нараснал броят на професионалните – те вече са 107 срещу 60 профилирани. Езиковите паралелки не са пострадали при тези трансформации.
“Няма да има промяна в приема на тези паралелки, те са 25 и през миналата, и през настоящата година, така че приемът, който е осъществяван досега, ще бъде реализиран и през тази година”, заяви Ирена Радева, началник на РУО-Варна.
Във Варна ще има нова професионална паралелка “Дентален асистент”. Целта е да се отговори на търсенето на пазара на труда.
Информацията е по материал на БНТ.
…
Позиция на родител, която получих по имейл:
Броят на кандидатстващите миналата година (според приложената статистика на МОН) за София – град е както следва:
12 355- явили се на НВО по БЕЛ;12 285 – явили се на НВО по МАТ.
В материала на БНТ се посочват “над 10 400” за тази година. Дори да са 10 500, разликата с миналата година остава много голяма, а намаленият брой паралелки (проверимо е лесно от 440 на 426) не е пропорционален. Струва ми се, че изводът, който са направили авторите от БНТ за по-голяма конкуренция е твърде некоректен и би могъл да внесе допълнително напрежение за децата и родителите.
Statistika_na_uspewaemostta_BEL_MAT