Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков разпореди да се спре общественото обсъждане на Наредба № 8 от 2016 г. за информацията и документите за системата на предучилищното и училищното образование и да се премахнат текстовете, предвиждащи пълно преминаване към НЕИСПУО през учебната 2025/2026 година, съобщиха от МОН.
Мотивите са, че подобно предложение може да бъде направено само след детайлно предварително обсъждане с всички заинтересовани страни, отчитане на мнението на родители, учители и директори.
След премахване на спорните текстове Наредбата ще бъде публикувана отново за обществено обсъждане.
Депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов написа:
От МОН опитали да забранят Школо за по-следващата учебна година с промени в една наредба. Но бързо разбрали грешката и министърът разпоредил оттегляне на проекта. А е грешка, защото Школо е много по-добро от държавната система НЕИСПУО и за ученици, и за учители, и за директори, и за родители
Държавата не може да прави добър потребителски софтуер. Няма процесите, няма експертизата, нама гъвкавостта. И затова нормативното монополизиране е грешно.
Да, държавата трябва да има централни регистри, които да се ползват от външни системи, като Школо. И трябва спешно да започне да развива вътрешните си ресурси за управление на ИТ проекти. Но дори когато го направи, правилният модел, който залагаме и чрез Закона за електронното управление, е – базови регистри с отворени програмни интерфейси и предоставяне на услуги от тези, които най-добре се справят. В случая – Школо. В здравеопазвавнето има държавно “ядро” и конкуренция на болнични, аптечни, лабораторни и други софтуери. И така трябва да бъде.