“Мики Маус специалностите” натоварват студентите с дългове, но им предоставят малко перспективи за добра работа. Понятието се появява в началото на 90-те години и се отнася за университетски специалности и дисциплини, които се определят като загуба на пари.
Във Великобритания започна разследване на 8 университета за даване на дипломи с лошо качество на студентите, информира британският Телеграф. Надзорният орган за висше образование изпраща инспектори в институциите поради опасенията, че студентите не получават достатъчно качествено обучение за платените такси. Не се посочва кои са университетите.
Министрите са особено критични към така наречените „Мики Маус“ специалности, които обременяват студентите с дългове, но добавят малко към перспективите им за работа.
Университети предлагат странни, лесни и не твърде академични специалности, за да могат да могат да приемат повече студенти, които иначе не биха се изкушили от по-сложните образователни дисциплини.
Обвиненията към университетите, предлагащи “Мики Маус” специалности, са, че напълно погрешно внушават на младежите, че ще имат социална мобилност, ако завършат висше образование. Всъщност със завършването на такива специалности те дори не могат да си върнат след това студентските кредити, които са ползвали, за да започнат обучение.
Един от всеки четирима студенти учи в „Мики Маус“ специалности, които няма да доведат до добре платена работа, оставяйки данъкоплатците да поемат разходите за техните неплатени заеми, алармира доклад още през 2019 г., поместен в “Дейли Мейл”.
Въпреки че преподавателите в тези специалности твърдят, че възпитаниците им продължават към успешна кариера, в действителност „значително малцинство“ никога не получава добре платена работа. Това означава, че те никога не печелят достатъчно, за да изплатят голяма част от студентските си заеми и след 30 години дългът е изтрит – като данъкоплатецът трябва да плати сметката.
Данните във Великобритания за 2019 г. сочат, че 25% от младежите вземат дипломи, които ще доведат до отрицателна възвръщаемост за обществото. Приблизително 18% от студентите виждат отрицателна възвръщаемост на инвестициите си. Още тогава има призив срещу „неправомерната продажба на дипломи“ от “алчни университети”.
Специалностите „Мики Маус“ е малко вероятно да доведат до добре платена работа. Някои дори произвеждат висшисти, които печелят по-малко, отколкото се очаква да вземат, ако изобщо не са ходили в университет.
Системата за студентски заеми на Великобритания се основава на предпоставката, че завършилите винаги ще печелят повече от хората, които не ходят в университет. А със специалностите “Мики Маус” се оказва, че това не е така. Високоплатената работа е фалшиво обещание за една четвърт от завършилите. Връщането на заеми започва, когато завършилият печели над определен годишен доход. Оказва се, сериозен процент всъщност не могат да достигнат този доход, за да си върнат заема.
След покачване на таксите в британските университети най-популярните специалности стават тези, свързани с изкуствата, пише в доклада от 2019 г. 126 000 студенти учат в такива специалности през 2016/17 г., но средната заплата на завършил е само 23 200 британски лири и то 10 години след напускането на университета. За разлика от тях, завършилите “Икономика” печелят средно 48 000 паунда десет години след дипломирането си, но само 24 000 са го учили такава специалност например през 2018 г.
Доклад от 2019 г. прогнозира, че 83% от всички студентски заеми никога няма да бъдат изплатени. Ще бъдат опростени през 2049-2050 г. и това ще коства 28,8 милиарда паунда.
Години след този доклад проблемът с “Мики Маус” специалностите в британските университети остава. Те продължават да продават обещания, че при завършването студентите ще получат добре платена работа. Има връзка между университета и социалната мобилност, но при “Мики Маус” специалностите тя не се реализира.
Най-зле платените висшисти са завършилите специалност “Мода” с годишна заплата 23 832 паунда 5 години след напускане на университета, става ясно от публикация в “Телеграф”, които поместиха топ 10 на най-зле платените специалности за 2022 г.