Пекин не би могъл да изрази по-ясно недоволството си от Джо Байдън! Докато американският президент се срещаше с лидерите на групировката за сигурност Quad в Токио, китайски и руски ядрени бомбардировачи прелетяха над Японско море, пише Файненшъл Таймс. В Quad членуват Индия, Австралия, Япония и САЩ.
Китай също така използва и по-малко груби тактики, за да се противопостави на САЩ под формата на дипломатически стремеж. Точно когато Байдън започна своето азиатско пътуване, Пекин промотира своята Инициатива за глобална сигурност (Global Security Initiative), предложение за алтернативен ред за сигурност.
За инициативата съобщи през април китайският лидер Си Дзинпин. Тя представлява съвкупност от политически принципи като ненамеса, а също и недоволство срещу американската „хегемония“.
Сега Пекин се опитва да привлече други страни към нея. Във видеообръщение към външните министри от групата на големите нововъзникващи икономики БРИКС на 19 май китайският президент говори за безбройните предимства на Инициативата за глобална сигурност.
Си Дзинпин призова другите членове на Брикс – Бразилия, Русия, Индия и Южна Африка:
“да укрепят политическото взаимно доверие и сътрудничеството в областта на сигурността, да се съобразяват с основните си интереси и основни грижи, да зачитат взаимно суверенитета си, сигурността и интересите на развитието, да се противопоставят на хегемонията и силовата политика, да отхвърлят манталитета на Студената война и блоковата конфронтация и да работят заедно за изграждане на глобална общност за сигурност за всички.”
През следващите дни Уан И, външният министър на Китай, съобщи за декларации на подкрепа за Инициатива за глобална сигурност от Уругвай, Никарагуа, Куба и Пакистан. Индонезия и Сирия също я подкрепиха.
Инициативата е част от все по-неистовите усилия на Пекин да се противопостави на водените от САЩ блокове, които обвинява за глобален конфликт и напрежение.
Тян Уенлин, професор по международни отношения в университета Ренмин в Пекин, описа водения от Запада световен ред като „варварски и кървав“ и обвини САЩ, че въввличат други държави във войни.
“Държави спешно настояват за нова парадигма за глобална сигурност, основана на равенство и взаимно доверие в лицето на бързите промени в международния пейзаж“, пише той в скорошна статия. „В резултат на това Инициативата за глобална сигурност е предназначена да защитава интересите на сигурността на по-широк спектър от хора по света.”
Фокусът на Пекин върху сигурността бележи отклонение от традиционния му подход в международните отношения.
„Преди това, когато китайските официални лица говореха за това как ще бъдат разрешени конфликтите и проблемите със сигурността в света – ставаше дума за развитие. Отговорът беше да се осигури просперитет на тези проблемни региони. Но сега има промяна на приоритетите“, споделя Бейтс Гил, професор по изследвания на сигурността в Азия и Тихия океан от Университета Макуори.
Тази по-голяма роля, свързана със сигурността, е очевидна в Тихия океан, където Китай бързо разширява влиянието си за сметка на западните сили, които са доминирали в региона.
По време на обиколка на осем тихоокеански островни държави през следващата седмица Уан И ще предложи споразумение за сътрудничество, обхващащо всичко – от митниците до риболова. Но първият от осемте члена на проектоспоразумението се фокусира върху сигурността, включително съвместното правоприлагане и киберсигурността.
Тейлър Фравел, директор на програмата за изследвания на сигурността в Масачузетския технологичен институт, смята, че инициативата е част от опитите на Китай да делегитимира глобалната роля на САЩ.
„Мисля, че фокусът им ще бъде основно върху държави от развиващия се свят“, каза той. „Това очевидно е огромен приоритет за Китай, особено в светлината на неговото отчуждение от по-голямата част от Европа.”
Китайските дипломати популяризират Инициативата за глобална сигурност в развиващите се страни, включително Индия, Филипините, Уганда, Сомалия и Кения чрез статии в местни медии и на уебсайтовете на посолствата.
Експерти по сигурността посочват, че планирането на Инициативата за глобална сигурност е предшествало войната в Украйна.
„Това е следващата стъпка в усилията на Си да насочи глобалния ред за сигурност далеч от мисленето за Студената война, което той прави от 2014 г.“, подчертава китайски учен, който съветва правителството.
Инвазията на Русия прави това начинание едновременно по-спешно и трудно.
„Откакто започна войната в Украйна, Китай се опитва да защити „законните интереси на сигурността“ на Русия“, каза Пол Хенле, директор на Центъра Карнеги-Цингхуа в Пекин. „Инициативата за глобална сигурност по подобен начин заимства от руските концепции за „неделима сигурност““.
Инициативата също така се стреми да противодейства на последиците от подкрепата на Китай за Русия.
„Инициативата за глобална сигурност също така е коректив за отговора на Китай на войната в Украйна, което накара държавите да поставят под съмнение подкрепяния от Китай ангажимент към многостранността и международния ред“, казва Кортни Фунг, доцент в университета Macquarie.
Анализаторите смятат, че Пекин в крайна сметка може да институционализира програмата, както направи с инициативата си “Един пояс, един път”. Но това може да отнеме години. „Един пояс, един път“ беше обявена през 2013 г., но много държави се присъединиха едва през 2016 г.
„Те искат да консолидират голям „трети лагер“ от страни, които не искат да вземат страна в това, което виждат като поляризиран свят“, допълва Юн Сун, директор на китайската програма в мозъчния тръст Stimson Center.
“Ще бъде невъзможно обаче да се приложи такава широка и неясно дефинирана стратегия в глобален мащаб.”