Математическите гимназии да станат специализирани училища – след приема в 4 клас да се учи там до 12 клас. Тази идея е била обсъждана днес в НПМГ на среща с министъра на образованието Красимир Вълчев.
Поставен бе и въпросът част от математическите и природо-математическите гимназии да станат специализирани училища. Това ще даде възможност на учениците, които са приети в тях след 4. клас, да продължат обучението си до завършване на гимназиалния етап, пише в прессъобщението на МОН.
Училищата отделно да продължат да осъществяват прием и след 7. клас и да разкриват допълнителни паралелки, ако е необходимо, се казва още в прессъобщението.
На срещата Вълчев е повторил други познати идеи, които често говори напоследък.
- Математиката и природните науки ще бъдат в основата на бъдещите професии
“Днес все по-ясно се вижда, че математиката и природните науки ще бъдат в основата на бъдещите професии. Защото математиката развива умения като логическо мислене, абстрактна интелигентност, дисциплина на мисленето и концентрация – умения ключови за 21 век.”, подчерта министър Вълчев. В тази връзка МОН обмисля различни мерки за насърчаване на обучението по математика и природни науки, които да се обсъдят и с представителите на математическите гимназии.
- „Нашата система е свръхамбициозна откъм профилирана подготовка“
По думите му прекалено амбициозните програми по някои природни науки като химия и физика демотивират учениците със средни когнитивни способности. Същевремменно часовете по тези предмети са силно ограничени, а материалът е тежък, което принуждава учители и ученици да препускат през него.
- Профилираната подготовка да не е толкова амбициозна.
Профилираната подготовка да не е толкова амбициозна, а учебните програми да се преструктурират така че да се даде повече време за затвърждаване на знанията, за упражнения, за дълбоко учене. Министърът представи и идея за регламентиране на хибридни профили в гимназиите. Това ще даде възможност за разширено изучаване например на математика или природни науки към основния профил.
- Парадокси на епохата
Един от парадоксите на епохата, в която ще живеят нашите деца, е че колкото по-дигитални ставаме, толкова повече ще се нуждаем от широка основа от базови знания, а не толкова от тясно специализирани умения.
- Подготовката на кадри
“Трябва да пренастроим образователната система към интересите на обществото и към подготовката на кадри за сфери, които ще спомогнат за икономическо развитие на страната ни”, посочи министърът.