Защо богатите китайци изпращат децата си в частни американски училища?
Глобалната конкурентноспособност на китайските деца
Английски, голф, езда – това са задължителните занимания за богатите китайски деца в последните години, които се стремят да влязат в елитните университети от “Бръшляновата лига”. На 15 години вече могат да се похвалят със завидни биографии, които се надяват да бъдат забелязани след няколко години и от набелязаните университети и най-вече Харвард. За да им подсигурят приема точно там, родителите им предприемат още по-целенасочени действия – изпращат ги още като ученици в едни от най-елитните американски преп училища, които почти гарантират после прием в най-елитните университети. Избират частни пансионни училища, които са с висока репутация и имат много приети ученици в университетите от “Бръшляновата лига”.
Все повече китайци, които бързо са забогатели в последните години, изпращат децата си да учат в Америка.
Целта е една: “Бръшляновата лига”.
За разлика от предишните поколения китайски студенти, голяма част от сегашните изобщо не се борят за стипендии и финансова помощ – семействата им имат достатъчно средства, за да покрият всички такси и разходи. И въпреки големите си финансови възможности напоследък, богатите китайски родители не спират да добавят нови атрактивни извънкласни дейности към биографиите на децата си, защото те дават още по-голяма гаранция или поне надежда за прием в топ университетите.
“Китайските родители наистина много се фокусират върху развитието на децата си. Децата са много важни за тях. Те влагат в тях много надежди и инвестират много”, споделят екперти във филма за новите богати в Китай “Глобалната конкурентоспособност на Вашето дете” (режисьор: Лорън Грийнфилд), който е част от поредицата “Лайфстайл на новите богати в Китай”.
Децата в Китай са и инвестиция, и гордост, и доказателство за успех и значимост на семейството
Всеки замогнал се повече китайски родител знае точно какво да направи, за да успее детето му: инвестира много в извънкласни дейности, но такива, които са харесвани от елитните университети – голф, езда, английският е повече от задължителен; след това децата посещават школи с тренировъчни курсове за прием е елитни частни пансионни училища в САЩ, където още повече ще обогатят биографиите на децата им; избират елитно преп училище с висок имидж и много приети ученици в “Бръшляновата лига”; след преп училището – целта е само една: Харвард или другите университети от “Бръшляновата лига”.
“В едно по-объркано общество постиженията на децата се явяват и доказателство за значимостта на цялото семейство”, споделя Том Докторофф, автор на “Какво искат китайците”, във филма “Глобалната конкурентоспособност на Вашето дете”.
В Китай много се държи на статуса и на имиджа на дадено училище или университет. Много богати китайски родители правят всичко възможно децата им да отидат в Харвард.
За да са сигурни, че децата им ще попаднат в Бръшляновата лига, Оксфорд или Кембридж, китайските родители казват:
“Добре, нека да започнем още с гимназията”.
Shang Learning е школа с тренировъчни курсове в Пекин, която подготвя китайските ученици за пансионни училища в чужбина и им помага в избора.
Подбират преп училища, които наричат “Малката Бръшлянова лига”: Phillips Exeter Academy, Phillips Academy Andover, Deerfield Academy, Choate Rosemary Hall.
“Децата ни трябва да отидат там, за да са достатъчно конкурентно способни в глобален аспект”, споделят китайски родители.
А до приема в такова преп училище се отдават на сериозно учене на английски, много тренировки по езда и голф и други извънкласни дейности.
Дейзи:
“На 15 години съм. Майка ми беше обикновена жена и нямаше пари да ме прати да уча в чужбина, но тя започна свой собствен бизнес. След като станахме заможни, аз мисля, че имам по-големи шансове да правя нови неща.”
Сега Дейзи говори много добре на английски, занимава се с голф и посещава тренировъчните курсове на Shang Learning. Вече е приета в желаното пансионно училище в Калифорния. Получила е няколко оферти от престижни преп училища, но избира това в Калифорния, защото там е развит доста голфът – любимият й спорт.
Дейзи:
“Всъщност аз имам няколко оферти от училища, но избрах това, защото то ще допълни моите нужди”.
Защо богатите китайски деца отиват да учат в престижни училища и университети в Америка?
Може би си мислите, че целта е след това работа в чужбина или в големи компании? Не. Китайците отиват в престижни училища и университети в Америка, за да вземат най-доброто от тях и след това да се върнат в Китай и да ползват тези знания.
Дейзи:
“Майка ми иска да науча как американците движат своя бизнес и като се върна в Китай да използвам знанията в нейния, в моя бизнес.”
Сара Джейн Хо, основател на “Училище по етикет Сарита”:
Китайските родители търсят за децата си първо едно по-добро образование, повече възможности и като се върнат в Китай, да имат по-голям шанс за по-добра работа.
Том Докторофф, автор на “Какво искат китайците”:
Китайските деца искат да отидат в Америка, защото Америка ги “оборудва” с редица образователни и социални “инструменти”, които ще им помагат да успеят след това в Китай.
За китайците престижът е нещо много важно.
Знаят на какво да заложат и няма никакво лутане, съмнение и съпротива.
Следват едва ли не списък на правилните престижни неща:
правилните престижни занимания, правилното престижно преп училище, правилния престижен университет.
Целта им е много ясна – трябва да получат правилните знания и умения и след това да ги пренесат в Китай, за да ги внедрят в семейния бизнес, за да повишат статуса на семейството си.
източник: GQ Magazine: “Глобалната конкурентоспособност на Вашето дете”
снимка: филм “Глобалната конкурентоспособност на Вашето дете”