Нова мярка за наваксване на пропуските от онлайн обучението е предлаганото по-ранно започване на учебната година, обявяви образователният министър акад. Николай Денков в интервю за “Монитор”.
Дните преди 15 септември могат да бъдат използвани за преговор, затвърждаване на материала и адаптиране към новата учебна година.
Образователният министър допълва, че в момента при връщане на учениците след лятна ваканция веднага започват да ги изпитват с входни контролни. Той не смята, че това е правилно и явно по тази причина предлага да се започва по-рано и да се удължи учебната година за сметка на лятната ваканция.
Сега, когато децата се върнат в училище след ваканцията, учителите често започват с входно контролно. Не смятам, че това е правилно. Трябва да се отделят поне няколко дни или седмица за преговор и тогава да се прави т.нар. входно ниво. След това, ако трябва, нека се отделят още 2-3 дни, за да се затвърди материалът от предходната година, който е важен, за да се продължи нататък. Едва тогава може да се мине към нов материал.
Образователният министър уточнява, че тази мярка трябва да бъде обсъдена със социалните партньори.
В поредно интервю акад. Денков продължава да се лута защо точно толкова настоява да се започне по-рано учебната година. Идеята му за наваксване на пропуските от онлайн обучението беше една от първите. В такива случаи обаче възниква въпроса защо това е мярка за всички, тъй като има училища, които се справят чудесно с материала и нямат нужда от наваксване. Ако става въпрос за входни контролни, защо не се направи след преговори, ако не се прави досега.
В същото време образователният министър заявява, че “мерките за наваксване на пропуските от онлайн обучението ще бъдат индивидуални” и “няма нужда всички да бъдат слагани под общ знаменател”, но това е, когато става дума за периода до 30 юни и през лятото с ученическите лагери от програмата „Отново заедно“, а за новата година неясно защо вече не следва този свой принцип и всички трябва да започнат по-рано:
Мерките ще бъдат индивидуални. Няма нужда всички да бъдат слагани под общ знаменател. Ще се използва максимално времето извън стандартния учебен план – дните до 30 юни, както миналата година. През лятото ще се проведат и част от извънкласните дейности за социализация и за допълнителни занимания, както беше с програмата „Отново заедно“.
И докато лъха на крайно становище колко лошо е онлайн обучението и толкова трябва да се наваксва, че дори да се започне по-рано следващата учебна година, акцентът в интервюто на акад. Денков за “Монитор”, изведен на Фейсбук страницата на МОН, парадоксално е: “Вървим към по-дигитална образователна система”.