- Напрежението между ЕС и САЩ се е повишило след завръщането на президента Доналд Тръмп на власт – неговата администрация критикува законите на ЕС в областта на технологиите като “задгранично изнудване”.
Председателят на Федералната комисия по комуникациите на предупреди, че Законът за цифровите услуги на ЕС заплашва с цензура, която е несъвместима със свободата на словото в САЩ, пише Политико.
Брендан Кар, новият председател на Федералната комисия по комуникациите на САЩ, атакува правилата на Европейския съюз за модерация на съдържанието в първата си голяма реч извън САЩ.
“Съществува риск този регулаторен режим на ЕС да наложи прекомерни правила по отношение на свободата на словото,” заяви той на Световния мобилен конгрес в Барселона в понеделник. “Цензурата, която потенциално идва от Закона за цифровите услуги, е нещо несъвместимо с… нашата традиция за свобода на словото.”
Напрежението между ЕС и САЩ се е повишило след завръщането на президента Доналд Тръмп на власт – неговата администрация критикува законите на ЕС в областта на технологиите като “задгранично изнудване”.
Вашингтон сега заплашва с мита в отговор на европейските данъци и глоби за американски фирми — точно когато Европейската комисия засилва разследванията срещу големите технологични компании за нарушения на антитръстовите правила и правилата за модерация на съдържанието, включително Facebook и Instagram на Meta и X на Илон Мъск.
“Ако в Европа има стремеж към протекционистко регулиране, което да дава различно третиране на американските технологични компании, администрацията на Тръмп ясно заяви, че ще се изкажем и ще защитим интересите на американския бизнес,” каза Кар.
“В много отношения свободата на словото отстъпва”, обясни каза Кар, твърдейки, че пандемията от Covid-19 е дала на правителствата извинение да затегнат контрола, и похвали усилията на Тръмп да обърне курса.
Избраникът на Тръмп, когото той нарече “воин за свободата на словото“, ръководи американския регулатор, отговарящ за телекомуникациите и радио- и телевизионното разпръскване.
Миналата седмица “воинът за свободата на словото” написа писмо до Google, Apple, Meta, Amazon, Microsoft и до LinkedIn, Pinterest, Wikimedia, Snap и X. Поиска от тях подробности за това как “съгласуват Закона за цифровите услуги с американската традиция за свобода на словото” и каква роля виждат, че “правителствените служители на ЕС ще играят в насърчаването ви да заглушавате речта и да изискват от вас да цензурирате информация”.