Пандемията от коронавирус вече променя много сфери. Още от пролетта много архитекти и интериорни дизайнери се запитаха как трябва да изглеждат вече домовете, офисите, въобще сградите. Антрето, верандата, балконът и градината добиха по-значими позиции. Вече се обмисля и как ще изглежда домът след коронавируса.
Елиът Барнс, парижки интериорен дизайнер, прави прогнози какви промени ще настъпят в пост-ковид дома.
“Интериорният дизайн в обществото след Covid-19 ще наблегне на прехода отвън навътре“, казва Барнс, „от “несигурна среда към стабилна среда”.
Вдъхновение от Италия и Япония
Барнс намира вдъхновение в исторически и в международен план.
За модел служи италианският архитектурен стил “палацо”, където първо има “пиано рустико” преди да отиде човек на “пиано нобиле” – основният етаж на палацо, разположен над приземния.
Трябва да се изучи също и японската традиция, която повелява да се сменят в антрето външните обувки с домашни чехли. Добър пример за архитектурно решение са японските къщи.
Когато се влезе в японска къща, се обуват уабаки – домашни обувки. Външните обувки са забранени в дома, в училищата, в някои офиси, дори и в обществени сгради. Човек трябва да си събуе външните обувки и да си сложи уабаки, особено ако в помещението има килим или полиран дървен под.
Друга идея от японската култура са ошибори – влажни кърпи за избърсване на ръцете и лицето. През лятото те са студени, а през зимата – горещи. Хубаво е да са поставени в антрето на всеки дом.
Добър пример от японските къщи е вратата, която изолира антрето от жилищното пространство.
Елиът Барнс предлага да има след входа възможност за бързо миене на ръце и красив кът в антрето за смяна на дрехите и обувките.
Представям си в антрето да е поставена красива чешма от камъни.
До нея ще има ошибори (влажни кърпи).
Също трябва да се помисли за кът, където да се сменят външните обувки с домашни чехли или уабаки и дори да се сложат меки кадифени домашни халати. Едва след смяна на дрехи и обувки човек може да се запъти към всекидневната.