Когато човек чуе думата пенсиониране, си мисля за свободата на времето да прави каквото пожелае. Пенсионерът има пълен контрол върху това, което иска да прави и колко време да му задели. Един от ключовете към щастливото пенсиониране е да си намери хоби, съветва Уолстрийт джърнъл.
Творческото хоби подобрява когнитивното и психичното здраве на хората на средна възраст и при възрастните, смята Каролин Адамс-Прайс, професор по психология в Държавния университет на Мисисипи. Тя е съавтор на проучване от 2020 г., което показва как ангажираното участие в развлекателни дейности действа като буфер срещу депресията.
Японски изследователи публикуват проучване, което показва, че хобитата са свързани с намален риск от сърдечно-съдови заболявания – особено инсулти – при участници на възраст от 40 до 69 години.
В своето изследване д-р Адамс-Прайс идентифицира ползите, получени чрез хобита. Те включват чувство за идентичност и признание от другите, владеене на умение или тема, усещане за успокоение и духовност.
Колекциониране на марки
74-годишният Даниел Бриджърс от Джорджия в момента прекарва около 20 часа седмично в събиране на марки в класьори, които някой ден ще подари на сина си и седемте си внуци.
Бриджърс е полупенсионер. За първи път започва да събира марки, когато е на 10 години, но го изоставя, докато учи в университет, после гони кариера и се грижи за семейството си. През 2013 г. продаде адвокатската си кантора, което му даде време да преследва страстта си.
„Когато извадих колекцията си от марки отново, жена ми просто завъртя очи и каза: „Остаряваш“.
Едно от нещата, които най-много харесва в хобито си, са редовните срещи на клуба по марки. Той шофира около 40 минути всеки месец, за да отиде при другите колекционери и да купи марки, за да попълни колекциите си.
Колекционирането е едно от нещата, които много хора си представят, когато мислят за хоби. Но според д-р Адамс-Прайс идеята за хобита е много по-широка от това. Тя определя сериозно хоби като всяка дейност, на която някой отделя много време за период от месеци или години.
„Ако сте започнали да правите нещо и сте били наистина сериозни за това, това е хоби. Със сигурност има доказателства, че хората, които се занимават със спорт или наблюдение на птици, получават много ползи.“
Едногодишна одисея
62-годишният Брайън Деслог от Флорида има амбициозно хоби – пътуване с цел да посети 100 държави. Миналия месец той достига номер 85.
Пътуването му е помогнало през труден период от живота му. За кратък период през 2020 г. той загубил работата си, баща му починал и прекратил романтична връзка. За да се справи, се впуска в едногодишна одисея, която включва един месец в планините на Мексико, един месец в северозападна Монтана и петседмично пътуване до Европа, по време на което той прави поклонение по Ел Камино де Сантяго – 800 км маршрут, който води до град Сантяго де Компостела в Галисия, Испания,
Продажбата на неговия бизнес с медицински консумативи му дава финансовата свобода да преследва своето хоби за пътуване, а също така да се занимава с плуване, колоездене и каяк. Смята, че има какво да предложи на този свят.
Осъзнава, че силата му е в ефективната комуникация с хората. Затова основава организация за обществените дискусии по горещи теми, като расови отношения, чиста енергия и здравеопазване.
„Мога да събера различни групи заедно“.
Доброволчеството
Доброволчеството и общественополезният труд са добри възможности за пенсионерите, които не се колекционери, нямат арт хобита и не им се пътешества.
„Доброволчеството е равностойно на творческите хобита, тъй като хората се чувстват продуктивни в живота си. Психологическата полза може да е малко по-различна от творческите хобита, но също толкова си заслужава“, смята д-р Адамс-Прайс.
Друго хоби, което увлича пенсионерите, е свързано с генеалогията – да се откриват различни неща за фамилията.
В търсене на хоби
Намирането на хоби може да бъде предизвикателство за някои пенсионери, особено тези, които са били толкова фокусирани върху работата си, че не са развили външни интереси.
„Когато хората се пенсионират, ако нямат хобита, е трудно, а пандемията го направи още по-трудно. Ако живеете в общност с много възрастни хора, трябва да сте смели и да излезете. Има всякакви неща за вършене – групи със съученици или състуденти, квартални групи, приятели на библиотеката. Там има възможности. Не е нужно да си самотен, дори да сте сам.”
Фейсбук също е чудесен начин за намиране на хоби, което да отговаря на всеки интерес.
„Разберете какви видове клубове и групи има във вашия район. Опитайте няколко неща. Занаятите са добро място да започнете вашето хоби. Дори и да не мислите, че сте креативни или артистични, може да изненадате себе си. Нещата, които не можете да правите, могат да бъдат научени, например рисуване.”
Най-важното е хората да развият приятно хоби много преди да прекратят кариерата си, за да не се чувстват отегчени или „изгубени“ след пенсиониране. Ако нямат – трябва да са смели и да открият своето хоби.