- Хората на 40 и 50 години ще спестяват по-малко за пенсиониране, тъй като повече от тях ще отлагат отглеждането на деца и ще продължават да издържат семействата си през годините, когато имат най-високи доходи.
- Официалната възраст за пенсиониране ще се повиши, може би до 70 или дори повече.
- Работодателите ще се стремят да привлекат и задържат работници на 60 и 70 години, защото няма да има достатъчно работна ръка заради ниската раждаемост.
- По-възрастните потребители ще изместят по-младите като целева група на много маркетингови кампании. Дълголетието прави 50-годишните по-привлекателни за маркетинговите цели.
- Стартъп компаниите от по-възрастни предприемачи ще се появяват все по-често.
- Грижите за възрастни хора ще се превърнат в най-големия бизнес.
- Индустрията против стареене ще започне да се движи на по-висока скорост, за да предлага дълголетието като „върховната луксозна стока“ на богатите.
- Пренебрежителните термини за възрастните хора ще станат толкова неприемливи, колкото сексистките коментари и расистките обиди днес.
- Университетите да станат по-подходящи за възрастните, тъй като „цунами от по-възрастни“ ще се завърне в учебните зали, за да изследва личните и професионални си интереси.
- Ако се появят пробиви в превенцията и лечението на болестите, хората ще живеят по-дълго и по-здравословно. В резултат на това мнозина ще забавят брака, отглеждането на деца и пенсионирането.
Какъв може да бъде животът на възрастните хора през 2050 г. в четири области: работа, дом, култура, здравеопазване?
Животът на днешните 30-годишни, когато достигнат 60-те си години, ще бъде много различен от живота на сегашните 60-годишни, пише Уолстрийт джърнъл.
Ако настоящите тенденции на населението продължат, можем да станем свидетели на радикално и наистина ясно изразено посивяване на обществото, смята Никълъс Еберщад, политически икономист в American Enterprise Institute.
В много страни днес се раждат по-малко бебета, което означава, че през следващите десетилетия ще има по-малко жени, които ще имат деца, което ще подготви почвата за свиване на населението в световен мащаб, вероятно още в средата на века, смятат някои демографи.
Някои прогнозират, че раждаемостта, например в САЩ, която започна да намалява по време на рецесията от 2008 г., може да се повиши, ако икономическият предпоставки са позитивни, или ако имиграцията, която представлява между една трета и половината от нарастването на населението на САЩ през последното десетилетие, се увеличи. Други отбелязват, че очакваната продължителност на живота до голяма степен е в застой или намалява в САЩ и много части от развития свят от около десетилетие.
Какво ще е животът на утрешните 60-годишни? Какъв може да бъде животът им през 2050 г. в четири области: работа, дом, култура, здравеопазване?
На работа
Чарлз Гудхарт, икономист от Лондонското училище по икономика, твърди в своята книга от 2020 г. „Големият демографски обрат“, че забавящият се растеж на глобалната работна сила ще доведе до забавяне на световния икономически растеж през следващите три десетилетия. Само части от Африка на юг от Сахара, Индия и някои други нововъзникващи икономики е вероятно да имат значително увеличение на населението, казват проф. Гудхарт и неговият съавтор Манодж Прадхан.
Тъй като голяма част от работната сила на 2050 г. вече е родена, траекторията е ясна, казва проф. Гудхарт.
Тъй като растежът на работната сила се забавя, прогнозира той, работниците ще имат по-голяма тежест при преговорите, което ще доведе до повишаване на заплатите. Това ще поддържа инфлацията висока, а неравенството в страните ще намалее.
Хората на 40 и 50 години ще спестяват по-малко за пенсиониране, тъй като повече от тях ще отлагат отглеждането на деца и продължават да издържат семействата си през годините, когато имат най-високи доходи. Официалната възраст за пенсиониране ще се повиши, може би до 70 или дори повече, казва той.
Майк Ходин, главен изпълнителен директор на Глобалната коалиция за стареенето, съставена от компании, фокусирани върху възможностите, които дълголетието и стареенето създават, вярва, че работодателите ще се стремят да привлекат и задържат работници на 60 и 70 години, за да подкрепят недостигащата работна сила. И повече компании ще проектират продукти и услуги за нарастващ брой по-възрастни потребители, казва той.
Предвид техния по-голям брой и средствата, с които ще разполагат, по-възрастните потребители ще изместят по-младите като целева група на много маркетингови кампании, прогнозира Ходин. Въпреки че класическите маркетингови стратегии се стремят да привлекат по-младите потребители, за да осигурят тяхната лоялност за десетилетия, социалните медии подкопават лоялността към марката сред по-младите поколения, докато дълголетието прави 50-годишните по-привлекателни за маркетинговите цели.
„Ако успея да хвана 50-годишна жена днес, потенциално мога да я задържа още 30 или 40 години“, казва Ходин.
Още прогнози на Ходин:
Стартъп компаниите от по-възрастни предприемачи ще привлекат повече финансиране от рискови капиталисти.
Грижите за възрастни хора ще се превърнат в най-големия бизнес сектор в САЩ.
Повече работодатели ще предлагат обезщетения за грижите за възрастни хора.
Лора Карстенсен, директор на Центъра за дълголетие към Станфордския университет, смята, че ще се отдалечим от модела на продължителността на живота, при който образованието се случва предимно в младостта, платената работа доминира в средните години и свободното време е при пенсиониране.
„Хората ще работят още много години, но по-гъвкаво“, казва проф. Карстенсен. Три- или четиридневните работни седмици и прекъсванията на кариерата ще станат норма.
За да задържат по-възрастните работници, казва тя, компаниите ще им позволят постепенно да намаляват часовете на работното си време.
Културата
Бил Томас, лекар и предприемач, чийто проект Green House с нестопанска цел насърчава живота на възрастни хора в малки домашни условия, прогнозира, че индустрията против стареене ще започне да се движи на по-висока скорост, за да предлага дълголетието като „върховната луксозна стока“ на богатите.
Гурутата на стареенето от 2050 г. ще говорят за пластична хирургия и здравни услуги, които до голяма степен са неефективни за удължаване на живота, смята той.
Д-р Томас също предвижда възход на „нова класа стари хора“.
Аштън Епълуайт, автор и антиейджист, прогнозира, че с набирането на скорост на антиейджизма като движението, „пренебрежителните термини за възрастните хора ще станат толкова неприемливи, колкото сексистките коментари и расистките обиди“ и законодателните промени ще се борят срещу възрастова дискриминация на работното място.
Очаква се да се появят нови роли и ритуали за по-възрастните хора, подобни на японското Kanreki, парти за празнуване на навършване на 60 години.
Ходин от Global Coalition on Aging казва, че очаква университетите да станат по-подходящи за възрастните, тъй като „цунами от по-възрастни“ ще се завърне в учебните зали, за да изследва личните и професионални интереси.
Вкъщи
Освен това Ходин очаква остаряването да се превърне в „основен двигател“ на архитектурния дизайн на градове, домове и офиси. Общностите ще бъдат с достъпни жилища за много поколения в близост до магазини и услуги и места за събития. Училища и организации с нестопанска цел активно ще набират пенсионери и полупенсионери като доброволци.
„Всяка общност ще се състезава да бъде разглеждана като благосклонна към възрастните“, казва Ходин.
Майкъл Хърд, икономист в Rand Corp., прогнозира, че с намаляването на населението умиращите градове и празните сгради и домове ще станат все по-разпространени.
Освен това, казва той, с идващите поколения, по-малки от предишните, много хора „няма да имат роднини“ – деца, братовчеди, племенници – които да помогнат при осигуряването на дългосрочни грижи и да помогнат при вземането на решения.
„Това е безпрецедентна ситуация в човешката история“, казва Хърд. „Ние разчитаме на разширено семейство, за да задоволим редица нужди на възрастните хора. Към кого ще се обърнат възрастни хора без близки? Например кой ще ги посъветва как да се справят с финансите си? Обществото ще трябва да развие институции, които да се справят с тези неща“, смята Хърд.
Д-р Томас предвижда жилища, които да са подходящи за възрастни.
Д-р Томас прогнозира, че здравните грижи и грижите в края на живота ще се преместят от болниците към домовете. Такава система ще намали медицинските разходи и ще бъде „много по-ефективна в култивирането на благосъстоянието на милиони възрастни хора“.
Ходин, от своя страна, смята, че нарастващата употреба на грижи за възрастни хора ще помогне на здравната система да се измести от скъпи спешни грижи към превантивни грижи, тъй като професионалистите по грижи за възрастни хора често откриват появата на заболявания като остеопороза и загуба на зрение в ранен стадий и помощ за управление на леченията.
Рисковите капиталисти ще инвестират в индустрията за грижи за възрастни хора, използвайки технология за повишаване на ефективността и намаляване на разходите.
Майкъл Хърд прогнозира, че ако се появят пробиви в превенцията и лечението на болестите, хората ще живеят по-дълго и по-здравословно. В резултат на това мнозина ще забавят брака, отглеждането на деца и пенсионирането. Но ако увеличаването на дълголетието дойде без подобряване на здравето, предупреждава той, хората ще прекарват „повече време в нужда от грижи“, което ще увеличи напрежението върху намаляващия набор от платени и неплатени болногледачи.