обн. 25.2.2016 г.
Компютрите, информатиката и програмирането все повече навлизат в българското училище и в извънкласните форми на обучение. Има и специализирани IT академии, школи и курсове. Някои са безплатни, други са платени. Някои предлагат по-забавно обучение, при други е с по-практична насоченост, при трети е подготовка за състезания. Хубавото е, че се появяват интересни възможности за децата.
Събрах няколко идеи къде учениците от София могат да се учат да програмират и да се занимават с информатика. Има и за най-малките, има и за по-големите. За някои съм чувала, за други са ми казвали или писали, трети познавам малко по-добре покрай опита ми с големия ми син. Допускам, че има и още възможности, затова списъкът не е окончателен, а ще бъде допълван. Пишете ми, за да добавям нова информация.
Списъкът с възможностите е подреден по азбучен ред.
1. Американски колеж в София – клуб по информатика
Ръководител: Елка Кондакова, преподавател по информатика в АК.
Клубът е само за ученици от Колежа. Провежда се всяка сряда в два учебни часа след редовните часове.
От 10 клас един от профилите (общо са четири – физика, химия, информатика и хуманитарни науки), които учениците трябва да изберат, е “Информатика”.
2. Детска академия на науките, изкуствата и спорта
Школа по информатика, в която се предлагат занимания за по-малки ученици на възраст от 6 до 9 години. Включва начална компютърна грамотност, рисуване с компютър, правене на анимации.
3. Dojo@11
4. HTML5 Game Development
Сбирките по разработка на игри за пръв път се провеждат в школата www.zle.si. Най-актуална версия се намира на www.zle.si/code.zip
Актуалната програма на школите е достъпна тук.
(източник)
5. MNKnowledge
Безплатно обучение по алгоритми за ученици в София.
Обучението е насочено към ученици с познания по програмиране (в частност С/С++). Провежда се в НПМГ.
Лектор е гл.ас. Петър Армянов, един от най-ярките лица на ФМИ в последните години. Другите лектори можете да видите тук.
6. MobiSystems и ПЧМГ – школа по компютърни науки
Курсове по състезателно програмиране, приложно програмиране, програмиране за мобилни устройства.
Подходящи са за ученици от от 5-ти до 12-ти клас.
Предвидени са срещи и консултации със специалисти от MobiSystems, а така също и с бивши състезатели по информатика и информационните технологии.
Ще се организират и лагер школи.
7. НПМГ
НПМГ е една от силните школи в София за състезанията по информатика.
Много състезания, олимпиади и “контроли” се провеждат там. Изключително голяма е ролята на Евгений Василев за организацията на всички тези големи състезания, а така също на г-жа Диди Налбантова.
НПМГ имат курсове по информатика.
Още информация вижте тук. Благодаря на Диана Иванова за линка!
8. ПЧМГ
В сайта на училището е посочено, че имат школа по информатика.
ПЧМГ провежда и курсове, които се организират съвместно с MobiSystems (вижте по-горе).
9. СМГ
СМГ е най-силната софийска школа, от която са най-големият брой състезатели.
Ръководители на състезателите по информатика от СМГ са известни наши треньори като: Явор Никифоров и Бойко Банчев.
На сайта на училището открих и http://informatics.smg.bg/index.php, където има материали по информатика за ученици от 9 до 12 клас.
Още информация за школата в СМГ – вижте тук (Благодаря на Диана Иванова за линка!).
10. СофтУни
Има доста курсове, които вероятно биха подходящи за по-големи ученици.
Подборът е направен от този сайт.
11. Академия на Телерик
В последните години “Академия на Телерик” направи много за обучението по информатика за децата не само в София, но и в България. Над 1100 деца от цялата страна се обучават тази година в школите им.
Детската академия на Телерик за ученици от 4-6 клас, които са преминали успешно изпита. Те се обучават в две учебни направления – „Алгоритмично програмиране“ и „Разработка на компютърни игри“. Обучението е безплатно.
Училищната академия на Телерик – през тази година учебната програма е фокусирана върху един от най-популярните програмни езици в момента – Java. Обучението е безплатно, но е необходима регистрация.
Алго академията на Телерик – алгоритмично програмиране за подготовка на ученици за национални състезания и олимпиади. Необходима е регистрация. Обучението е безплатно.
Още вижте тук.
Нова инициатива за деца от 1 до 3 клас:
(обн. 25.2.2016 г.)
„Детската академия на Телерик“ стартира съвместно с CoderDojo България работилници по програмиране за деца от първи до трети клас в София. Първата среща ще се проведе на 27 февруари 2016 г. от 13:30 до 15:15 ч. в учебния център на „Академията на Телерик“. Участието е безплатно, необходима е предварителна регистрация на децата.
12. FunDay
Предоставя обучение по информатика и програмиране. Обучението е на английски език.
Забавна информатика с Blockly за най-малките – това е визуално средство за създаване на алгоритъм чрез блокове от действия, които свързани последователно, реализират изпълнението на дадена задача. Работи се в уеб браузър и наподобява Scratch, като генерира JavaScript изходен код.
FUNDAY IT Academy – курс по Обектно ориентирано програмиране (ООП) по JavaScript. Езикът се използва основно за придаване на интерактивност в уебсайтовете, но и за програмиране на уеб приложения – анимация и игри. Обучението е на английски език.