Каква е била тяхната съдба?
Какво разказват за историята на България?
Едни от първите ми впечатления за Американския колеж са свързани именно с библиотеката и старите книги. Преди време бях ходила в училището. Тогава бях телевизионен репортер. Бях впечатлена от много неща в Колежа. Още тогава се докоснах до старите книги, които успях наскоро отново да разгледам и за които ще ви разкажа.
Американският колеж в София е имал богата колекция от книги, които е наследил от мисионерите от Американските училища в Самоков и е събирал през всичките години на съществуването си. Имал е и дарения.
Избухва Втората световна война и през декември 1941 г. България обявява война на САЩ. Колежът успява да просъществува до есента на 1942 г., когато затваря окончателно врати и отваря чак през 1992 г. През 1947 г. целият район на Колежа, материалите и библиотечният фонд са конфискувани от българското правителство. Сградите стават щаб на българската милиция.
Каква е съдбата на книгите?
“Част от книгите са изнесени преди 1947 г., част са унищожени, част са дадени на Народната библиотека и все още са там, а трети попадат в Рилския манастир и са върнати на училището”, разказа за Данибон Александра Александрова, завеждащ библиотеката в Американския колеж.
Книгите на Американския колеж са носили печат “SAC” – Sofia American College, както се е наричал преди Колежът. През 1992 г. училището отваря отново врати, а няколко години по-късно семейство англичани, които имат ученик в Американския колеж в София, случайно виждат книги с този печат “SAC”, когато са били на екскурзия до Рилския манастир. Съобщават в училището и се започва кореспонденция между Колежа и главния секретар на Светия Синод.
Библиотекарката на Рилския манастир намира 2104 книги, които принадлежат на Американския колеж. Заделя ги и от училището на два пъти през 1998 г. и 1999 г. ги пренасят. В продължение на половин година ги въвеждат и описват. Построена е отделна зала, в която се съхраняват.
В Колежа се съхраняват стари книги, които са интересни и от гледна точка на историята на България. Има богата колекция на “Missionary Herald”. В тях се разказва за двата града, в които първо се откриват американски училища по нашите земи – Пловдив (Филипополис) и Стара Загора (Ески Загра). Особено ценен за нас е томът на “Missionary Herald” от 1860 г., защото там се говори за българите.
“Мисионерите по българските земи разбират, че тук има най-голяма нужда от училища и ги създават на абсолютно доброволчески принцип”, разказа за Данибон Александра Александрова, завеждащ библиотеката в Американския колеж.
Ето какво разказва една ценна стара книга за Стара Загора и Пловдив:
За Стара Загора:
За Пловдив:
Благодаря на Александра Александрова, завеждащ библиотеката в Американския колеж, за разказа и за възможността да се докосна до толкова много история!
Благодаря на Емилия Пеева, библиотекар в Американския колеж!