Gonville & Caius промени политиката си за прием, за да подчертае „академичния потенциал“ пред „постиженията“
Колеж в Кеймбридж намали приема на ученици от частни училища от почти половината на една четвърт след като промени политиката си за прием, за да наблегне на „академичния потенциал“ пред „постиженията“, съобщава британският “Телеграф”.
Gonville & Caius, чиито възпитаници са депутатът от Консервативната партия Кенет Кларк и философът Ален де Ботон, активно се стремят да се отърсят от предишния си етикет като един от колежите в Кеймбридж с „най-много ученици от частни училища”.
През 2019 г. и 2020 г. колежът имаше най-висок дял на записалите се от частни училища в университета, съответно 45 процента и 43 процента.
Този дял е спаднал до 25 процента през 2021 г.
Колежът обяви, че е предложил само 28 процента от местата си на ученици от частни училища тази година.
Насърчаване на кандидатите от държавните училища
Колежът публикува стратегия през 2019 г., която отбелязва колко ученици от частни училища има в сравнение с други колежи и си постави цел за увеличаване на кандидатите от държавни училища до 75 процента до 2025 г.
През 2020 г. той също промени фокуса си на прием от акцент върху „академични постижения“ към „академичен потенциал, независимо от произхода“.
Делът на учениците от държавните училища, които печелят места, оттогава се е повишил рязко, въпреки че делът на кандидатите от държавните училища остава непроменен – около 62 процента.
Д-р Крис Скот, който беше назначен преди 3 години в Caius да отговаря за приема и обучението и имаше стратегия за разнообразие на кандидати, споделя пред Телеграф:
„Това, което се опитваме да направим, е да имаме критична преценка кои кандидати имат най-голям академичен потенциал… и настоящите академични способности са много голяма част от това.”
Внимателен преглед на всички кандидатури
„Чета приблизително 900 кандидатури всяка година в Caius и ги чета от кора до кора. Чета личното представяне, препоръката на учителя, всяка изпратена писмена работа, резултатите от приемния тест, други данни, които ние имаме.
Всичко това вземаме предвид за индивидуалната преценка. Наистина се опитваме да правим нещата индивидуално.”
Телеграф разкри миналата година, че степента на успех в Оксбридж на най-добрите частни училища е спаднала с една трета за пет години на фона на стремежа да се увеличи броят на учениците в неравностойно положение.
Университетът е критикуван от някои от собствените си донори за системата си за прием.
Проф. Дейвид Абулафия, сътрудник в Caius, споделя миналата година:
„Позитивната дискриминация в Оксбридж съществува от известно време, но се е ускорила значително“ и че „твърде често се вземат несправедливи решения спрямо по-квалифицирани кандидати от частните училища.”
Д-р Скот смята обаче:
“Процесът на приемане не се равнява по никакъв начин на дискриминация или социално инженерство. Мисля, че това е погрешно представяне.“
Той уточнява, че училищното минало на кандидата не се използва като „тъп инструмент“ за разграничаване на кандидатите.
„Контекстът е в самото сърце на това, което се опитваме да направим, което е да приемем хора с най-голям академичен потенциал и да измерим, че трябва да ги видим като индивиди в тяхното училище, в техния район по произход и техния индивидуален произход. И всичко това се събира, за да формира нашата индивидуална преценка.“
И допълва:
„Ако детето ви има голям академичен потенциал, то има много добър шанс да влезе в Кеймбридж, където и да ходи на училище.”
„Все по-често ходенето в определен вид училище само по себе си не повишава шансовете ви да влезете в Кеймбридж. И това, което виждаме, е този процес. Не виждаме никаква дискриминация срещу хора от определени училища”, смятат от Gonville & Caius и така обясняват защо са намалили броя на приетите възпитаници на частни училища.