- „Целта на парите не е просто да ги трупате. Целта е те да решават проблеми и да ви позволяват да се наслаждавате на живота.“
Някои се раждат с наследствено богатство, което им дава преднина, докато други се изкачват нагоре чрез упорит труд, решителност и добре преценени кариерни решения. Късметът също може да играе роля.
Но има няколко общи навика сред богатите хора, пише милионерът, автор и телевизионен водещ Рамит Сети.
Ето петте правила, според които живеят богатите хора, и как можете да ги приложите, за да увеличите собственото си богатство:
1. Познавайте детайлно финансите си
Ако знаете колко пари печелите годишно, вече сте крачка напред пред много хора, с които Сети е разговарял през двете десетилетия, в които помага на хората с техните финанси.
„Трябва да познавате финансите си“, казва Сети пред CNBC Make It.
„Шокиращо е, че 50% от двойките, с които разговарям, не знаят какъв е общият им доход. 90% от хората с дългове не знаят колко точно дължат.“
Лесно е да следите да не изхарчите повече – например при поскъпване на цената на яйцата или бензина. Но не става дума за тези 3 лева! Те вероятно не са решаващи за това дали ще имате комфортен живот.
Вместо това се съсредоточете върху седем ключови въпроса:
Колко пари печеля?
Колко дълг имам и кога ще го изплатя?
Какъв процент от дохода ми отива за спестявания?
Какъв процент от дохода ми се инвестира?
Колко от дохода ми харча за жилище?
За какво искам да харча повече или по-малко?
Какви са моите финансови убеждения?
Разбира се, знанието на отговорите на тези въпроси без никакви промени няма да ви изведе далеч. Но разбирането на собствената ви финансова ситуация е ключът към определянето на следващите стъпки.
„Богатите хора, които са умели с парите си, могат да ви кажат колко ще имат след месец, година и дори след пет години“, пише Сети.
2. Създайте системи за вземане на финансови решения
Не разчитайте само на волята си за вземане на разумни финансови решения.
„Волята е страхотна, докато детето ви не започне да прави сцени, че иска нещо, не се разболеете или настроението ви не се развали заради лош епизод на сериал“, пише Сети.
Вместо да съставяте бюджет и да се ангажирате със спазването му, опитайте да създадете системи за автоматично управление на парите си. Спестяванията, инвестициите и плащанията на сметки могат да бъдат автоматизирани, така че дори няма нужда да мислите дали можете да си позволите ваканция тази година.
Освен това можете да зададете правила за парите си – например определен процент от всяка парична печалба да бъде инвестиран, а останалото – да бъде използвано за забавления.
„Богатите хора не залагат финансовия си успех върху това колко мотивирани се чувстват днес“, пише Сети. „Те изграждат сигурни системи, които управляват парите им автоматично.“
3. Имайте план преди да ви потрябва
Животът е пълен с неочаквани изненади – добри или лоши. Но това, което често отличава богатите хора, е че те имат план за бъдещето. Те не само разполагат със здравен фонд за извънредни ситуации, но също така имат ясна представа как искат животът им да изглежда.
„Повечето хора не знаят колко трябва да спестяват или инвестират“, пише Сети.
„Те просто измислят произволно число и след това изпитват вина през следващите 45 години.“
Определете какво точно искате да постигнете с парите си – дали искате ранно пенсиониране или искате да започнете собствен бизнес след напускане на стандартната работа.
„След като решите това, трябва да създадете времева рамка и план“, пише Сети. „Изградете система така че никога гърбът ви да не бъде притиснат до стената.“
4. Живейте според принципа 80/20
„Богатите хора живеят според принципа 80/20: 80% от резултатите идват от 20% от усилията“, пише Сети.
В бизнес контекст това може да означава, че 80% от печалбата идва от 20% от клиентите.
На лично ниво това означава вместо да се тревожите за „въпроси за 3 лева“ като дали трябва да купувате кафе навън или сами вкъщи, фокусирайте се върху „въпроси за 30 000 лева“ като дали можете да договорите увеличение на заплатата или значително намаляване на жилищните разходи.
„Тези въпроси струват десетки хиляди лева и въпреки това оставаме в дреболиите и играем на дребно“, казва Сети.
5. Фокусирайте се върху стойността вместо върху цената
Разбира се, можете да спестявате пари като винаги избирате най-евтиния вариант. Но спестяването на няколко лева може би няма да си струва, ако продуктът или услугата са с по-ниско качество.
„Богатите хора, които са умели с парите си, не се интересуват само от цената – те се интересуват от стойността“, пише Сети.
Той дава пример със заплащането на личен треньор вместо опитването самостоятелно чрез безплатни ресурси като видеа в YouTube:
„Като платих на личен треньор, спестих безкрайно много разочарование – и придобих нещо много по-ценно: ВРЕМЕ.“
Сети подчертава, че това правило трябва да се прилага към най-важните за вас области.
Изберете да инвестирате в няколко ключови сфери вместо безразборно харчене за неща без значение.
„Целта на парите не е просто да ги трупате. Целта е те да решават проблеми и да ви позволяват да се наслаждавате на живота.“