Молдова изглежда е „следващата Украйна“, заяви руският външен министър Сергей Лавров. Очевидно това трябва да ни тревожи.
Лавров, подобно на други в малкия и все по-намаляващ кръг около руския президент, все повече повтаря всякакви пропагандни лъжи или трескави халюцинации, които се раждат в главата на Владимир Путин. Така че е опасно, че той отново се заяжда с Молдова, пише в свой анализ Андреас Клут, колумнист в Блумбърг, отразяващ европейската политика.
Ето какво има предвид Лавров. Погледната от Москва, Молдова прилича на Украйна преди Путин да я нападне преди година. И двете страни са били част от Съветския съюз, а преди това от Руската империя. И двете си възвърнаха независимостта след Студената война. И двете през последните десетилетия се ориентираха на запад с аспирации един ден да се присъединят към Европейския съюз. Миналата година ЕС всъщност бързо даде на Кишинев и Киев официален статут на кандидати.
Москва твърди, че вижда още повече паралели. Както Киев, така и Кишинев, в разказа на Кремъл, също искат да се присъединят към НАТО и към водения от САЩ – и следователно сатанински – „Запад“ срещу Русия. В случая с Молдова това е просто невярно – неутралитетът е записан в нейната конституция.
Путин и Лавров също така отбелязват, че Молдова, подобно на Украйна от 2014 г., има източен регион – наречен Приднестровието, защото е „от другата страна“ на река Днестър, когато се гледа от Кишинев – който е дом на етнически руски сепаратисти, управляващи прокремълска отцепническа република. В Приднестровието има повече от хиляда руски войници, както и огромен склад за боеприпаси.
Това присъствие на руснаци в Молдова, както и в Украйна и в други постсъветски страни, позволява на Путин да разпространява измислицата, че неговият етнос е потиснат и се нуждае от неговата защита и намеса. След това той използва тези лъжи – които могат да включват „операции под фалшив флаг“ – като претекст за повече руска агресия.
Когато Лавров мисли, че Молдова изглежда като следващата Украйна, той намеква, че това е следващата страна в сферата на влияние на Русия, която се опитва да премине към злия Запад. А това кара Русия да проникне в нея, да я окупира или атакува като превантивна „самозащита“.
Следователно Украйна и Западът очакваха някакво нападение срещу Молдова. Ако Путин беше успял в първоначалния си план бързо да подчини Украйна – или дори в последвалата си резервна схема за превземане на Одеса и черноморското крайбрежие на Украйна – щеше да има военен смисъл руснаците в Приднестровието да нахлуят в Украйна от запад. Останалата част от Молдова щеше да остане като напомняне, с което Путин да се справи по-късно.
Молдова като “Следващата Украйна”?
Ако Кремъл все още не се е намесил по-открито в Молдова, вероятно е само защото руснаците са се провалили толкова зрелищно в постигането на която и да е от военните си цели в Украйна. Дори руснаците в Приднестровието не изглеждат точно нетърпеливи да бъдат въвлечени в бъркотия, наподобяваща тази в Донбас, да речем.
Но това не означава, че Молдова е в безопасност. Този месец Киев заяви, че разполага с разузнавателна информация, че Москва планира преврат, за да свали правителството на молдовския президент Мая Санду и да установи марионетен режим, избран от Кремъл. Няколко дни по-късно Санду потвърди информацията за заговора, като добави, че в него участват руснаци, беларуси, черногорци и сърби. Сега тя смени своя министър-председател и затегна мерките за сигурност. А също помоли президента на САЩ Джо Байдън по време на посещението му в Европа да увеличи американската подкрепа.
Санду в известен смисъл олицетворява богатото културно и етническо многообразие на своята страна, както и нейния западен поглед днес. По-рано наричан Бесарабия, регионът е преминавал в продължение на векове в ръцете на османци, царе, румънци и съвети. Но повечето молдовци, като Санду, са етнически румънци и много, също като Санду, дори имат двойно гражданство в Румъния, членка на НАТО и ЕС. За Кремъл това е достатъчно, за да определи Санду като рожбата на западния дявол.
Всъщност Мая Санду – отново, както повечето от нейните сънародници на запад от Днестър – искрено цени „западните“ (т.е. неруските) идеали за демокрация и върховенство на закона. Учила е в училището Кенеди на Харвардския университет и е работила в Световната банка във Вашингтон, окръг Колумбия.
Днес Молдова може да е една от най-бедните и корумпирани страни в Европа, но молдовците се надяват, че утре тя може да бъде проспериращ и свободен член на ЕС.
И в този стремеж Молдова наистина е като Украйна. И точно това заплашва Путин. Той предпочита да превърне всички бивши съветски републики във васали и провалени държави, отколкото да ги види проспериращи като Естония, Латвия и Литва. Не дай Боже, руснаците пък да се заразят със „западни“ идеи.
Ето защо изглежда сигурно, че Путин наистина ще третира Молдова като следващата Украйна. Това може да означава да я подкопае, да я атакува или — ако военната ситуация в Украйна го позволява — дори да я погълне.
Европа и Западът трябва да се подготвят сега. Изпращането на малка финансова подкрепа за Молдова и предлагането й на далечна перспектива за членство в ЕС са началото. Но ЕС трябва също така да помогне на страната да се освободи от зависимостта й от руския газ и да й даде средства за настаняването на многобройните украински бежанци, които Молдова приюти. И трябва да изпрати оръжие на армията на Кишинев.
Ако Лавров и Путин наистина смятат Молдова за следващата Украйна, нека Западът да ги накара да не се съмняват, че и в двете страни Русия ще загуби.